Zelenski’den Avrupa’ya flaş flaş: Rusya enerjiyle başlamana hazırlanıyor

oluşturulma Tarihi: Eylül 04, 2022 11:42

Ukrayna Devlet Başkanı Voldimir Zelen Gazpromun Avrupaya giden Akım 1 gaz tedarikini, bundan dolayı durdurmasını açıklamasını yaptı.

class=”medyanet-inline-adv”>

Rusya enerji devi Gazprom, 3 planıda olan 1 doğal gaz boru hattı teknik arızası Avrupa’ya gaz süresiz olarak durdurulduğunu açıklamıştı.

Gazprom, Rusya’nın finansman bakanları için G tahmininde Rus petrolüne ilişkin tahmini stok stoklarının teslim edilmemesi nedeniyle vana kapatılmıştı.

Avrupa’da enerji alarmı için neden olan bu gelişme’nin devamı Devlet Başkanı Zelenskiden flaş geldi.

Zelenski, Rusya’nın tedarikini değerlendireceği konuşmasında, bu kış onun Avrupalının normal yaşantısını yok etmeye çalışacağını söyledi.

Zelen yerski;nda şu ifadelere

‘Bu günlerde Rusya, Avrupa üzerindeki enerjisini baskısını da artırmaya çalışma. Kuzey Akım boru hattından gaz pompalaması durmak. Bunu neden yapıyorlar? Rusya, Avrupalının normal eşyalarını yok etmek istiyor. Bütün Avrupa’yı, devletini yetiştirmek ve sindirmek istiyor. Rusya bunu konvansiyonel silahların gücüyle yapamayan, enerji silahlarının gücüyle çalışıyor. Füzelerle saldıramayan yere, yoksulluk ve siyasi kaosla saldırmaya koşuya. Bu Rusya kış, tüm Avrupa’ya karşı bir enerjiye hazırlanıyor.’

class=”medyanet-inline-adv”>

Rus enerji şirketi Gazprom tedariki devlet tarafından tedarik edilen doğal gaz için ile kabul edilmeyen GasTer’ya doğal gaz rublesi tarafından satın alınacağını bildirmişti.

GasTer Rublesi ödemeleri ile ilgili ürünle, Gazprom’un Rus gazı için öngördüğü gibi ödeme tahsilnin yerine getirilmeyecekti.

Gazprom daha önce ruble ile ödeme yapmayı reddeden Finlandiya’ya da doğal gaz arzını kesmişti.

LİSTEDE HANGİ ÜLKELER VAR?

Putin’in imzaladığı kararname ile ‘dost olmayan ülkeler’ listesi haftalarda resmiyet kazanmıştı.

Rusya’da yayının listede ABD, tüm AB yer aldı.

Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Arnavutluk, Andorra, İzlanda, Liechtenstein, Monaco, Norveç, San Marino, Kuzey Makedonya’nın yanı Japonya, Güney Kore, Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda, Singapurde ve söz konusu liste yer aldı.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *