Zelenski, BM Güvenlik Konseyi’nden acil toplantı talep etti

Rusya’nın Ukrayna topraklarını füze saldırısının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden acil toplantı talep ettiğini açıkladı.

Zelenski’yi korumak, “Bugünkü Rus saldırılarının ardından BM Daimi Temsilcimize acilen BM Güvenlik Konseyi toplantısından talep edilmesi talimatını verdim. Sivillerin katledilmesi, sivil altyapının cezalandırılması terör eylemleridir. Ukrayna, uluslararası toplum bu suçlara karşı bir yanıt vermeyi talep etmeye devam ediyor” dedi.

Kiev sona erdiğinde hedef alındığı saldırılarda 6 kişi yaşamını yitirdi, 5’i çocuk 36 kişi de yaralandı. Ukrayna Hava Kuvvetleri, Ukrayna topraklarına 70 füze fırlatıldığını ve 51’inin engellendiğini belirtmişti. Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko ise gideceğini, Rusya’nın Kiev’i 30’dan fazla füze ile hedeflendiğini belirterek, “Orduya göre, 31 füze Kiev’e fırlatıldı. 21 füze düşürmedü” görüntüleme kullanmıştı.

İKİ NÜKLEER SANTRALİN ELEKTRİK ŞEBEKESİ İLE BAĞLANTISI KESİLDİ

Rusya’nın saldırı füze saldırıları nedeniyle Khmelnytskyi Nükleer Santrali ile Güney Ukrayna Nükleer Santrali’nin ulusal elektrik şebekesi ile bağlantılarının kesildiği bildirilmişti. Ukrayna Yüksek Şurası Üyesi Oleksiy Honcharenko, Ukrayna’nın sahibiki en büyük ikinci nükleer santral olan Güney Ukrayna Nükleer Santrali’nin güç ünitesinde “acil durum kapatması” yayınlamıştı.

Khmelnytskyi Nükleer Santrali’ne yakın olan Netishyn görevlileri Belediye Başkanı ise, santralin güç ünitelerinin durdurulduğu ve şehirdeki elektriğin, su veya çalıştırmanın olmadığını ifade etmişti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *