Yunan TV kanalında yine Türkiye’yi hedef aldı: Tek taraflı, gözü kapalı senatör Menendez!

Türkiye karşıtlığıyla bilinen ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Mendez yine Türkiye’yi hedefine aldı. Yunan televizyonu Mega’ya konuşan Menendez, F-16 satışına da değindi.

Menendez, Türkiye’nin beklentilerine karşılık vermediğini ve F-16 uçaklarının satışına onay verdiğini belirterek, ‘Satışa karşıyım. Eğer Biden yönetimi tutumunu değiştirmesi için Türkiye’ye karşı bir baskı aracı olarak benim tavrımı kullanıyorsa bu bile olumlu bir değerlendirme’ açıklamasını yaptı.

Menendez’in hedefinde ABD Dışişleri Bakanlığı da vardı. Bakanlığın Ankara-Atina hattında ağırlığı kaldırma çabasını eleştiren ve saldırgan tarafa yönelik Türkiye olduğunu iddia eden ABD’li senatör, Yunanistan’ın Türkiye’nin sınırlarınıni tehdit etmediğini ileri sürdü: Yunanistan, Türk karasularının hava sahasını sınırlandırmıyor. Dolayısıyla telkinlerin iki taraflı yapılması yanlıştır. Bu seçeneklerin seçilmesi gerekir.

ABD’li senatör Dedeağaç’taki Yunanistan-ABD tatbikatlarını da değerlendirdi. Menendez, “Tüm bunların Yunanistan’ın komşularını ve genel olarak Türkiye’ye, Yunanistan’a karşı muhtemel bir askeri faaliyet durumunda Amerikan çıkarlarının da zarar görebileceği tehlikesi bulunduğu mesaj veriyor.” dedi.

ABD’li senatör neden sürekli Türkiye’yi hedef alan açıklamalarda bulunuyor? Neyi hedefliyor? İstanbul Ticaret Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Uğur Yasin Asal, milliyet.com.tr’den Sercan Dinç açıklamalarında bulundu.

Yunan TV kanalında yine Türkiyeyi hedef aldı: Tek taraflı, gözü kapalı senatör Menendez

MENENDEZ’İN F-16 ÇIKIŞI: YUNAN TEZLERİNİN BİR PARÇASI

ABD’li senatör Menendez’in F-16 satışını onaylamaması ve Türkiye’nin beklentilere karşılık vermediğini belirtmesiyle ilgili Doç. Dr. ve özgürlüklerini korumak için attığı adımları kast ediyor, bu ise F-16 sürecini ile ötede olmaktan öteye gidiyor Menendez’in bu süre boyunca bu yana Yunan tezlerinin bir parçası olduğunu gösteriyor.” dedi.

“ABD’Lİ SENATÖR GÖZÜ KAPALI VE TEK TARAFLI BAKIYOR”

Asal, Yunanistan’ın Türk karasularının hava sahasını genişletmediğini ve telkinlerin iki ülkede yapılmasının yanlış olduğunu iddia ederek ABD Dışişleri Bakanlığı’nı eleştiren Menendez’in bu süre boyunca gözü kapalı ve tek taraflı bakış açısını söyledi. Konuyla ilgili Asal, “Ege’deki sorunlar karşısında kendi ülkesinin dış politikasını bile eleştirir hale geldi. Diğer yandan bu süreç, ABD senatosunda kalıcı tepki sergilemenin son yıllarda giderek gündemden düşmeye devam etmesini da ortaya koyuyor. Yabancı lobilerin, ABD karar alma ve uygulamanın tasfiyesi ne denli bozduğunuzun da gösterge konumundadır.” kullanım kullandı.

DEDEAĞAÇ’TAKİ ABD-YUNANİSTAN TATBİKATLARI

Atina’nın Türkiye’yi tehdit etmediğini ve Ankara’nın bu konuda uyarılması gerektiğini söyleyen Menendez, Dedeağaç’taki ABD-Yunanistan tatbikatlarıyla ilgili de konuştu. Yunanistan’a muhtemel bir askeri operasyonun ABD çıkarlarına zarar verecek iddia eden Menendez’in yerini değerlendiren Asal şu ​​ifadeleri kullanılmış;

“Bu oldukça önemli bir ikilemdir. ABD, en tepesinden beri Yunanistan’a yapılan askeri yükakların Rusya’nın Ege ve Akdeniz’e inişini engelleme amacı olduğunu söylemektedir. Ancak, Menendez’in açıklamasıyla doğrudan çelişmektedir. ABD, Yunanistan’a yaptığı askeri yatırım ve alt yapı desteğinin gerçekten en amaca yönelik olduğunu tüm dünyaya anlatmalıdır.Anlattıkları süre boyunca, bunun için Türkiye karşıtlığında ve Ege’deki askeri dengeyi tek taraflı Yunanistan’ı tamamen değiştirme amaçlı yapılmaya çalışıldığı gibi görünüyor.” şeklinde açıklama yaptı.

Yunan TV kanalında yine Türkiyeyi hedef aldı: Tek taraflı, gözü kapalı senatör Menendez

PRİM KAZANDIRMA AMACI!

Asal yola şu ifadelerle noktaladı; Türkiye karşıtlığında siyaset yapmaya çalışmak son yıllarda sadece ABD’de değil, pek çok Avrupa’nın galibine ulaştı. Bunun da temel görüşü yükselen sağ popülizm, yabancı karşıtlığı ve İslam düşmanlığıdır.

Türkiye’nin son yıllarda dış politikasında aldığı inisiyatif ve jeopolitik görüş, onun karşısında duran ülke veya politikacılara prim kazandırma amacını elinde tutuyor. Bu çalıştırma dış politikasının ne denli etkin ve caydırıcı olduğuna dair bir göstergedir. Menendez’in buradaki bir diğer amacı da özellikle son yıllarda Türk Savunma Sanayiinin galip geldiği ivmeyi yenmek ve küresel alana köşeye sıkıştırmaktır. Ancak Türkiye, tüm bunların karşısında kendi almayıni ve politika tercihlerini hedefleyerek yerine getirmeye devam edecek.

Yunan gazetesi itiraf etti: ABD Türkiye'ye eninde sonunda 'evet' diyecek

Yunan gazetesi itiraf etti: ABD Türkiye’ye eninde sonunda ‘evet’ diyecekHaber Görüntüle

Erdoğan'ın çıkışı dünyayı sarstı!  'İsveç'in NATO şansı alev alev yanıyor' başlığını attılar

Erdoğan’ın çıkışı dünyayı sarstı! ‘İsveç’in NATO şansı alev alev yanıyor’ başlığını attılarHaber Görüntüle

Yunanistan'a soğuk duş!  'Erdoğan'ın ustaca oyunu'

Yunanistan’a soğuk duş! ‘Erdoğan’ın ustaca oyunu’Haber Görüntüle

Miçotakis'ten geri adım!  Davos'ta Erdoğan konuşuyor

Miçotakis’ten geri adım! Davos’ta Erdoğan konuşuyorHaber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *