Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’tan skandal sözler: Türkiye, Doğu Akdeniz’de bir baş belası gibi yorum

Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenlenen uluslararası konferansa katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye’ye sert suçlamalar yöneltti. Türkiye’nin yaklaşık 30 senedir Yunanistan’ı savaşla tehdit etmeye devam eden Dendias, bunun dünyada benzeri görülmemiş bir gerçek savundu.

“YUNANİSTAN’A SAVAŞ TEHDİDİNDE BULUNAN TEK ÜLKE”

Dendias, “Türkiye, Yunanistan’ın uluslararası deniz hukukunu oluşturacağı karasularını 12 mil çıkarmayı kullanmak halinde başka bir ülkede, Yunanistan’a savaş savaşında bulunan tek ülkedir. Bu 21. yüzyılda nasıl olabilir?” dedi.

“TÜRKİYE BİR BAŞ BELASI GİBİ DAVRANIYOR”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de baş belası olarak hareket etmeye yönelik iddia eden Dendias, “Türkiye bir baş belası gibi sınırlama. Türkiye uluslararası hukuku kabul etmemektedir. Rusya’ya hiçbir yaptırım uygulamamış olan NATO üyesi bir ülkedir” ifadesini kullandı.

“YASA DIŞI ANLAŞMALAR İMZALIYOR”

Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni hedef alan Dendias, “Türkiye ile yasa dışı anlaşmalar imzalıyor ve aynı zamanda Sahel bölgesine silah gönderiyor. Şu anda Sahel’de kontrolden başlayarak bir durum görüşü” şeklinde konuştu.

“SÖYLEDİKLERİNİZ KABUL EDİLEMEZ”

Konferansta yer alan Türkiye’nin Bahreyn Büyükelçisi Esin Çakıl, Nikos Dendias’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Esin Çakıl, “Türkiye’nin dış politikasına barış, uluslararası hukuk ve diplomasi ilkeleri yön vermektedir. Antalya ve İstanbul’da (Rusya-Ukrayna) müzakere görüşmelerine ev sahipliği yaptık.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *