Yeni Evim konut kredisi ödeme planı! Orta gelirliye konut kampanyasına 2023 kimler başvurabilir, şartlar neler?

Yeni Evim konut kredisi ödeme planı!  Orta gelirliye konut kampanyasına 2023 kimler başvurabilir, şartlar neler?

Yeni Evim konut kampanyasına başvuruların ne zaman gittiğini, taksitlerin nasıl gittiğini ve hangi kampanyaları sürdüreceğine dahil olacağı merak ediliyor. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Yeni Evim Konut Finansman Programı” kampanyasının detaylarını ortak basın toplantısıyla duyurdu. 100 bin konutluk finansman paketinde yüzde 25’inin İstanbul, yüzde 75’inin diğer Anadolu illerinde bulunmasına yönelik kapsıyor. Konutta bir tavan fiyat olacak. İlerleyen süreçte iller bazında tavan fiyatları da duyurulacak. Bakan Nebati, İstanbul’un yer aldığı 1. bölge azami geliri 80 bin lira, 2’nci bölge azami geliri 65 bin lira ve 3’üncü bölge azami geliri 45 bin lira olanların kampanyadan faydalanabileceğini dile getirdi.

YENİ EVİM PROJESİ İNTERNET SİTESİ FAALİYETE GEÇTİ

Projeye ilişkin internet sitesi üzerinden öğrenilebilecek ve incelenebilecek. Projeden faydalanmak isteyenler yenievimkampanyasi.com.tr devreye girerek tüm ayrıntılara ulaşabiliyor.

YENİ EVİM KAMPANYASI BAŞVURU SAYFASI

ORTA GELİRLİYE KONUT KAMPANYASI 2023 NE ZAMAN BAŞLIYOR?

KREDİ FAİZLERİ 0,69’DAN BAŞLAYACAK

Proje Kapsamı faizler 0,69’dan başlayacak ve konut kredilerindeki vade 15 yıl olacak. 2 milyona kadar olan kredide 0.69, 2 ila 4 milyon TL arasında 0.79 ve 4 milyon ila 5 milyon TL arasında 0.99 faiz oranı olacak. Tüm elde etmeyi asgari yakalama oranı yüzde 10, vade en çok 15 yıl olacak. Dileyenler daha çok peşinat ya da daha kısa vade seçebilecek.15 yıl boyunca enflasyon oranı veya gelirdeki değişimler ne olursa olsun, taksitler hane gelirinin yüzde 40’ını geçmeyecek; hatta birçok taksitte yüzde 25-30’lar Havaalanı bile düşecek. Vatandaşların ilk üç yıllık ücretleri aylık taksit bölümlerinin belirli bir kısmı, kredinin toplam vadesi bitmeden geri ödenmek şartıyla, Hazine ve Maliye Bakanlığı üstlenecek. Örneğin 1 milyon lira kredide standart taksitler olması, her yıl 9 bin 719 lira alması gerekirken, destekli modelde ilk yıl 4 bin 410 lira ödenecek. Geliri daha az olanlara daha fazla destek verilmesi.

BAŞVURULAR 16 OCAK’TAN İTİBAREN

Kampanyanın tüm detaylarını götürmek için bir web sitesini de devralacak. 81 ilde geçerli olacak olan projeye başvurular 16 Ocak’tan itibaren başlayacak. 16 Ocak konut üreticisinden konutunu bulan kredi alma hakkı elde edecek. Sosyal konutta olduğu gibi başvuru alınmayacak, başvuru ücreti ödenmeyecek. Ayrıca kura da çekilmeyecek. Kullanici konut üreticileri, kampanyaya dahil olacak ve kriterlere uygun daireleri ilan edecek. Konut almak isteyenler, ister markalı konut üreticisinden olsun, ister mahalle arasında müteahhitten olsun sıfır dairelerini muhafaza etmekle ilgili tahliyea başvuracaklar. Banka, hem kişinin hem de kiralama kriterlerine uygunluğunu kontrol edecek, uygunluk durumunda krediyi verecektir.

Program kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, diğer tüm iller de 3. bölge olarak kullanılmıştır. Program kapsamındaki ödeme ve katılım finans kurumları tarafından sağlanacak finansman tutarları: 1. Bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. Bölgedeki illerimizde en çok 3 milyon TL, 3. Bölgedeki illerimiz için ise en çok 2 milyon TL’dir.

ORTA GELİRLİYE KONUT PROJESİ ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

Yüzde 0,69 faiz ile 1 milyon lira kredi için taksit tutarları

YENİ EVİM KAMPANYA ŞARTLARI NELER?

-Programdan faydalanabilmek için hanehalkı toplam gelirini dikkate alarak. (Azami gelir oranları 1’inci bölge 80 bin lira, 2’nci bölge 60 bin lira ve 3’üncü bölge 45 bin lira)

-18 yaş altı öğrenciler, anne-babaları üzerine konut olması halinde projeye başvuramıyor.

-18 yaşını doldurmuş de bu projeye başvurabilecek. (18 yaşını doldurmuş, SGK kaydı bulunan çocuklar bankadan kredi alabilecek şartları taşımasa ev sahibi olabilir)

-Hanedeki eşlerin üstünde konut olmayacak.

-5 yıl boyunca satılamayacak(ölüm boşanma gibi mücbir sebepler hariç).

-Son 1 yıl içinde konut satılmamış olacak.

-Başvuracağı ilde 1 yıl ikamet süresi olacak. (1’inci (İstanbul) ve 2’nci gelmesiki (Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla) illerde konut almak isteyenlerden son 1 yılda bu illerde ikamet etmiş olması aranacak. İstanbul’da yaşayan biri Kastamonu’dan evlenebilir)

-Ev hanımına eşi kefil olabilir, çalışan eş yönü kefil olabilir.

-Aile içinde ev alınması gerekiyor.

-Arsa ve veraset üzerinden hissi olan varsa, bu his 50’den fazla değişmeden başvurabiliyor.

-Yabancılar kampanyadan faydalanamayacak.

ORTA GELİRLİ HANGİ PROJELERDEN FAYDALANILACAK?

Kampanya 81 ilde bitmiş sıfır konutlar için geçerli; Bu konutlar ise elindeki konutlar; belirli bir ölçüde sona eren ve bankaların kredi verme ölçütlerine uygun konutlar; yapımına başlanacak olan konutlar olarak üçe ayrıldı.

-Konut düzenleyici şartlare uygun yapılan konut projelerini ilan edecek.

-Konut almak isteyen daireyle banka veya katılım bankalarına başvuracak.

-Banka hem projesi hem de kişinin özelliklerine uygunluğunu kontrol edecek, uygun olan projeler için kredi tahsisi yapacak.

YENİ EVİM KAMPANYASINA HANGİ PROJELER DÂHİL OLACAK?

-Emlak Konut Genel Müdürlüğü’nün ürettiği projeler,

-GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği’ne bağlı olan özellikleri,

-81 ilin tümündeki inşa ettiği büyük ve küçük görünümlü tüm konut binası; Teknik ve mali kriterleri karşıladıkları takdirde bu süre dâhil olacaklar.

Kampanyaya dahil olan evlerin müteahhit/üreticiden alınması, hiç satış görmemesi gerekiyor. Ev sıfır olsa da tapuda devir gördüyse kampanya kapsamı dışında kalıyor.

KREDİYİ HANGİ BANKALAR SAĞLAYACAK?

HalkBank, VakıfBank, Ziraat Bankası, Emlak Katılım, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları kredi verecek.


Konut kredisi hesaplama 0,69 (15 yıl ve 10 yıl) Ziraat Bankası, Vakıfbank ev kredisi... Yeni Evim orta gelirliye konut kredisi hesaplama!

Konut kredisi hesaplama 0,69 (15 yıl ve 10 yıl) Ziraat Bankası, Vakıfbank ev kredisi… Yeni Evim orta gelirliye konut kredisi hesaplama!

Kıdem tazminatı tavanı 2023 ne kadar oldu?  Kıdem tazminatı hesaplama detayları!

Kıdem tazminatı tavanı 2023 ne kadar oldu? Kıdem tazminatı hesaplama detayları!

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *