Yarım asırlık Akın Çorap 278 milyon liraya satıldı! İşte yeni sahibi

Türkiye’nin en önemli çorap markalarından Akın Çorap, Aydınlı Grup bünyesine katıldı. Turnuva Kurumu’nun onay vermesiyle birlikte TMSF’nin getirdiği Akın Çorap, yine aynı kuruluş tarafından yönetilen Aydınlı Grup bünyesine girmiş oldu. Böylece özellikle üst giyim alanında öne çıkan Aydınlı Grup faaliyetlerini genişleterek çorabı da eklemiş oldu.

3 ŞİRKET ŞARTNAME ALDI, 1 ŞİRKET TEKLİF VERDİ

“Akın Çorap Ticari ve İktisadi Bütünlüğü” 11 Kasım 2022 tarihinde yayınlanan ilanıyla satışa çıkarılmıştı. Ancak o dönemde ihale ertelenmiş ve Resmi Gazete’de duyurulmuştu. Satış sürecini 3 şirket şartnamesi alırken, bir şirketten teklif geldi. Teklifi veren Aydınlı Grup, 233 milyon 500 bin liralık muhammen bedelle satış çıkışı Akın Çorap şirketini KDV dahil 277 milyon 890 bin lira vererek satın almış oldu. Satışla birlikte yurt dışında ihracat ve mağaza ağı güçlü olan Aydınlı Grup, yurt dışında hızla artan ticaret hacmi yine bu şirket üzerinden karşılamış olacak.

DÜNYACA ÜNLÜ MARKALARLA ÇALIŞIYOR

2017’de FETÖ terör örgütü ile ilgili olarak el konulan ve TMSF’nin kayyum olarak atandığı Akın Çorap yaklaşık 50 yıl önce kuruldu. Giresun’da fabrika bulunan şirkette 650 kişi yerleşik. Yıllık 85 milyon çift çorap üreten ve 50 milyon cirosu olduğu belirtilen şirket Türkiye’nin en büyük 5 çorap üreticisinden biri konumundaydı. soruşturmayı yürüten Ali Yarkın, küçükler FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı. 2017 yılında bu yana TMSF tarafından kontrol edilen Aydınlı Grup ise 292’si yurt dışı olmak üzere toplam 648 mağaza ve 5 bin 200’ü aşkın çalışana istihdam sağlıyor. Aydınlı Grup, US Polo Assn, Pierre Cardin ve Cacharel’de lisans sahibi olarak biliniyor. US Polo Assn. ile 44 ülkede, Pierre Cardin ile 10 ülkede, Cacharel ile 8 ülkede operasyonda bulunan Aydınlı Grup, işletme 55 ülkede lisans hakkına sahiptir.

Kaynak: Dünya

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *