Wall Street Journal yazdı… CIA’in Rusya planı belli oldu

Kuruluş Tarihi: 23 Kasım 2022 13:05

Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna Rusya savaşı liderin istediği şekilde ilerlemiyor. Sahada kayıplar yaşayan Rusya bunu hava saldırıları ile telafi etmeye çalışmaya ABD’den dikkat çekici bir hamle geldi. CIA’in Rusya planı deşifre oldu.

Ukrayna’nın geldiklerini geri almak için taarruzu toprak sürerken ABD basınından yola çıkarak adeta bomba gibi yükselen bir iddia.

Wall Street Journal (WSJ) ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Rusya planını taşıdığı.

WSJ’de yer alan habere göre, CIA’in operasyonlardan sorumlu müdür yardımcısı David Marlowe, ekiplerle teşkilatının hedefini açıkladı.

Marlowe, George Mason Üniversitesi’nin Hayden Center’da yaptığı konuşmada Batılı istihbarat teşkilatlarının seyretmeden Rusları fırsata çevirebileceğini belirtti.

Marlowe, ‘Dünya çapında Rus işgalinden bizim kadar tiksinti duyan Rusları arıyoruz’ dedi.

‘Bizimle çalışacak kişilerin açığız’ diyen Marlowe, önemli bilgi sahibi Ruslar için açık açık casusluk teklifinde bulundu.

Wall Street Journal yazdı... CIAin Rusya plan belli oldu

Ukrayna askerleri Bakhmut’ta Rus mevzilerini toplarla dövüyor… (Fotoğraf: AP)

ABD basını bu açıklamaları ‘CIA Rus Muhalifler Arasından Casuslar Arıyor’ başlığını okurlarına duyurdu.

Bu sözler Rus basınında ise eleştirinin hedefi oldu. Rus RT ise bu sözleri ‘CIA yolcusuz Ruslar için planını açıkladı’ başlığı ile gördü. Haberde bu açıklama için şu değerlendirmede bulunuldu;

‘Bu durum Batı merkezli istihbarat teşkilatlarının kendi dışındaki görev yapan Rus çıkışlarına yaklaşmaya çalıştığı bir dizi hamleden sonra geldi.’

Haberde bu yılın başlarında Kremlin’in, ABD’nin Rus diplomatları kandırma girişimlerini ‘çok küstahça bir davranış’ ve ‘kabul edilemez’ sözleri ile eleştirdiği bilgiye de yer verildi. olmakla suçlamıştı.

İŞTE ABD’NİN ‘ZELENSKİ’ PLANI

Öte yandan ABD’nin önde gelen gelen gazetelerinden Washington Post, ABD’nin Ukrayna’ya Rusya ile muhafaza için baskı uyguladığını yazdı.

Gazete, ismi açıklanmayan kaynaklara dayanarak, ABD’li yetkililerin davasının Ukrayna’yı müzakere masasına itmeyi amaçlamamasının Hıristiyanlığı çizmesiydi.

Söz konusu kaynaklara göre, ABD, artan nükleer savaş korkuları arasında Zelenski’ye Putin ile görüşme yasağını kaldırması ve davaya son verilmesi için baskı yapıyor.

Wall Street Journal yazdı... CIAin Rusya plan belli oldu

Kent çatışmalarında keskin nişancılar kilit bir rol oynuyor… (Fotoğraf: AP)

Bunun üzerine Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Batı’yı açık açık eleştirmişti.

Ukrayna lideri Zelenski’nin sağ kolu olarak da anılan Podolyak Batı’dan gelen mesajı açıklamış, ‘Savaş alanında inisiyatif sahibi olacağınızda, zaten her şeyi askeri olarak yapamayacaksınız, müzakere etmeniz gerekiyor gibi teklifler almak biraz tuhaf’ demişti.

Bunun için, topraklarını geri alan içinde, kaybedenlerden sonra teslim olması gereken niyeti de sözlerine eklemişti.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *