Verstappen art arda 4. kez kazandı, Russell 2. oldu!

Yarışa kutup noktasından yaşam Verstappen, Turuncu Ordu’nun modası geçmiş bir yarıştı. İlk virajda seçimde şampiyona lideri pilot, yarışın kalan yerinde güvenlik aracı ve güvenlik aracına savaşında yardımcı olunan damalı bayrağı ilk sırada gören isim oldu.

Verstappen deneyimi bu sezonki 10., zaferin ise 30. yarışını şampiyonada en yakın rekabetle puan farkını daha da kazanmayı başardı.

Yarışın ikinci varışında ve Valki’nin pistinde geçen Bottaş’tan önce sanal ulaşım aracı, geçen araç yolunda’ girişlerinde.

Güvenlik aracı piste diğerinde Verstappen’in pite yetiştirmeyle gelişen Lewis Hamilton lastiklerle yola devam etmek, farklı adlarla yeni set lastiklere geçişle.

Verstappen, güvenlik aracının süreyi atlatmaya başlamadan önce Hamilton’ı liderliğe geçerken bir Hamilton’ın takım arkadaşı George Russell ve bir kez daha aradığını bulamayan Ferrari pilotu Charles Leclerc deler. Kalan turlarda önden başka mekan değiştirilecek. 75 Russell 2. olarak bu sezonki en iyi hazırlanabiliryum Leclerc’in oğlu basamağıyla kalmak durumunda kaldı.

300 binin üzerinde kullanıcı Hollanda GP’nin başlamasıyla birlikte dar piste pek bir sorun yaşanmadı. Leclerc, bir tık daha hızlı kalkmış gibi görünse de Verstappen ilk virajda yerini almayı başardı. İki Sainz ile Hamilton arasında küçük bir sorun yaşansa da her şekilde yola devam etmeyi başardı. Arka ise Haas pilotu Kevin Magnussen pistu taştılarla neredeyse düşmekte olan bir savaşa dönerekle.

Yarışın ilk olay olay yaşanmadı ve pitlere geç Lewis avantajından yararlanacak olan pilotlar, tek pit stop yapacak olan Mercedes gibilerdi ve Verstappen ile Lecler ilkc kez kullanılır ve Verstappen ile ilk iki sıraya yükselecek şekilde tasarlanır.

Ancak Leclerc’in ikinci pit stopunu eğitimden sonra AlphaTauri pilotu Yuki Tsunoda ile yaşanan olaylar, Mercedes’in aleyhine oldu. 2. pitten çıktıktan sonra Tsunoda lastikleri takılmadığı için pist üzerinde durdu ve bir süre beklemenin ardından lastiklerinde sorun olmadığı anlaşılınca yola devam etti. Bir kez daha pite gelen Tsunoda’nın aracının kokpitinde mekanikerler bir şeyler üzerinde uygulanabilir ve Japon sürücü yeniden piste çıktısı ancak çok zorlayıcısını pisti durdurdu. Bunun üzerine sanal araç donanımı içinde araç girişinde ve Versten sanal araç altında pite açısından ikinci bir pit stopu rahat bir şekilde yapılmış ve eğitilmiş Hamilton’ın 12 sn hakkında değerlendirildi. O ile, Verstappen, Hamilton Russell ve Leclerc şeklindeydi. Leclerc, sanal güvenlik aracından önce pite başlangıç ​​için isim oldu.

Bir süre sonra Alfa Romeo’dan Valtteri Bottas ilk viraja gelirken pistte durunca önce sarı bayraklar sallandı, biraz geç de olsa güvenlik aracı yarışa dahil oldu.

Güvenlik aracı seçiminden sonra Red Bull lider Verstappen’i bir kez daha pite paket lastiklere dahaken Mercedes hem Hamilton, hem de Russell’ı pistte ilk iki sıraya yükseldi. Bottas’ın aracının pistinin üstünden kaldırıldığı saniyelerde güvenlik aracı pit yolundan devam etti ve Mercedes, o bir Hamilton’ı devam ettirirken Russell’ı yeni lastikler için pite aldı. Bu hamlenin ardından Verstapp Hamilton’ın arka planı 2. sıraya doğruken Russell onun arkasında 3. sıraya büyüdü.

Mercedes, Hamilton ile pist üstü pozisyonlarını kaybetmek için artık bu karar Hamilton’ın aleyhine oldu. Verstappen’in yeniden başlatılmasının başlamasına, Verstappen’i ana düzlükten sonra Hamilton’ı yeniden tasarlanmaya ve Hollandalı pilotu, kendi taraftarları damalı bayrağı ilk sırada olan kişi oldu.

Russell, Verstappen’den 3 tur sonra takım arkadaşı Hamilton’ı ikinci sıraya yarışmak ve Verstappen’in 4 sn arka tarafında ikinci sırada tamamlandı.

Yarışın başında Verstappen’e yakın olan ancak turlar gerilemekten kurtulamayan Leclerc, normal şartlarda yaşanamayacak gibi yaşanamayacak olanlarla birlikte 3. olarak sonunu podyumda kapatılacak.

Güvenlik aracından sonra gelente bulunan lastikleri değiştirmediği için zor durumda olduğunu söylüyor. Hamilton güçlü götürdüğü yarışta tatmak 4. olmuş oldu.

Carlos Sainz olan pilotu Carlos Sainz, podyum mücadelesi yarışta gerilere düştü yarışmak yükselmek zorunda kaldı. İlk pit stopa gelmeden takım arkadaşı Leclerc’in arkasında 3. sırada yer alan Sainz pite sırasında sol arka turizm hazır olacak için uzun süre bekledi ve pitten 11. sıraya kadar büyütülecek. Sainz yarış içinde yükselişerek 5. sıraya kadar geldi ve damalı haritası 5. sırada yer alan bir çocuk pit stopta gözüyle bir pitten çıkarıldığında, 5 sn zaman zaman aldı ve 8. sıraya dönüştürülür.

Sainz’ın yükselişinin ardından Sergio Perez, Fernando Alonso ve Lando Norris birer sıra yükselerek 5., 6. ve 7. oldular.

Perezlerde, ön kazanınlarda yarışa sıradan ve ilk turlarda ortaklaşamadı. Erken pit yapan Perez, 8. sıraya kadar gösterilecek olan pite gelen adların ardından yeniden eski yerine geldi. Buna karşı Perez podyum mücadelesinin uzağında ve kaldı 5. sırada kaldı.

Yarışa 13. sıradan basit Alpin pilotu Fernando Alonso, güçlü bir yarış ve stratejik hamlelerin ardından 6. olarak bir eldeki sonuço Norris pilotu benzer 7. benzer şekilde tamamlamış gibi. Norris, ilk turunda Russell’ı yükleme 6. sıraya yükselse de sağlığı korumayı başaramadı.

12. sıradan yarışa yönelik Alpine’in pilotu Esteban Ocon 9. yarışı tamamlarken, günün puanını kazanan isim Aston Martin’den Lance Stroll oldu.

AlphaTauri’den Pierre Gasly 11. olarak puan kabul ederken onu Williams’tan Alex Albon ve Haas’tan Mick Schumacher takip etmişlerdir.

Yarışa 8. sıradan gidiyordu, Schumacher, pitler öncesi 10. sıradaydı ve güçlü bir yarış geçiriyordu ancak Schumacher de Sainz gibi, çoğuna zamanla kaybedilen ve kaybedilen ilk pit seçeneklerin çoğuna geçilebilir 18. sıraya kadar ilk olacak. Son turda Sebastian Vettel’i, geçen Schumacher 13. sıradamalı olarak geçti.

İlk turda pistten Magnussen, Vettel’in arkasından 15. sürüşü Alfa Romeo’dan Zhou Guanyu ve McLaren’dan Daniel Ricciardo takip etti. Yarışı tamamlayabilen son isim Williams’ın Nicholas Latifi yarışmasını tamamlayamayan isimler Bottas oldular.

Sezonun 15. yarışının ardından Leclerc ve Perez 201 puanla eşitlerken Leclerc şampiyonluk yeniden ikinci sıraya yükseldi. 10. galibiyetini alan şampiyona lideri Verstappen ise bu isimlerle puanla farkını 109’a çıkardı. Russell ise 6. podyumu ile Sainz’ı 4. sıraya yükseldi.

Takımlar şampiyonasında ise Red Bull 511 puana yükseldi ve 376 puanlı Ferrari ile puanını yükseltirken 135’e yükseltirken Mercedes ile Ferrari arasındaki fark 30’a düştü.

Hollanda GP’nin ardından Puan Durumu >>

Sezonun 16. yarışı olan İtalya GP, hafta sonu Monza pistinde gerçekleştirilecek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *