Vergi affı kapıda! SGK uzmanı 10 soruda anlattı, işte dikkat çekici EYT detayı

Hükümet devlete olan borçlarda sağlama imkanı sağlayan yeni bir düzenleme getiriyor. Düzenleme ile idari para cezalarından kullanım cezaları silinecek. Vergi borçları ise 24 aylık taksitler halinde ödenebilecek. Erken ödeyene ise yüzde 10’luk bir avantaj sağlanacak. Peki koruma paketinin içeriği başka neler var, bu düzenlemeden kimlerden yararlanabilecek? Düzenleme EYT’lileri etkilemek mi? Sosyal Güvenlik uzmanı Emin Yılmaz, yeni gelecek teklifin avantajlarını anlattı.

1) Borçlar af mı olacak olacak mi?

Vergiyle ilgi herhangi bir af veya iptal durumu yoktur. Gecikme faizleriyle ilgili bir yeniden yerleşim söz konusu olacak.

2) Hangi kurumlara yönelik borçları kapsıyor?

Vergi daireleri, müşteri müdürlükleri, sosyal güvenlik kurumu, büyükşehir belediyeleri ve belediyeler ile il özel idareleri yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarının ödenmesi gereken kamu alacakları yeniden yapılandıracak. Sigorta primleri, vergi dairelerinin alacakları ile ilgili yerleşimler, cari hesap düzeltmesi, stok affı, matrah artırması gibi mali tabloları da içeriyor.

3) Ne kadar borç silinecek?

Yurt içi üretici fiyatları üzerinden yüzde 90’ı gecikme faizlerinin silinecek. Arada kalan yüzde 10’luk kısım da peşin ödeme durumunda bir kolaylıkla yapılması planlanıyor.

4) Kaç taksit olacak?

6, 9, 12,18 ve 24 taksite kadar yerleşimler olacak.

5) Taksit aralıkları nasıl olacak?

İki ayda bir ödenecek.

6) Mahkemelik ya da ihtilaflı dosya borçları ne olacak?

Mahkemelik veya ihtilaflı olan borçlarla, ilke ve vergi dosyaları mahkemelik olduysa bunlar da uzlaşma ve rakamsal büyüklükleri yine af kapsamına alınır.

7) Trafik cezaları ile ilgili ne tür kolaylıklar sağlanacak?

Alkollü, ifadeli, ölümlü veya yaralamalı kaza ve sürüklenmekten kaynaklanan suçlar dışındaki cezalar af olacak. 2,5 milyon liralık ceza aflanacak. 10 bine yakın yolcu de ehliyeti geri verilecektir.

Ayrıca motorlu taşıt vergisi, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprü geçiş cezaları, gümrük cezaları, adli para cezaları da bu kapsamda.

8) Başvuru nasıl yapılacak?

İlgili kuruma ya da E-devlet üzerinden başvurmanız mümkün.

9) Af yasası EYT’lilere göre mi?

EYT’lileri de görmek bir durum var. Eğer borçlar silinirse otomatik olarak Bağ-kurluların da emekli olma ihtimali olabilir.

10) Yasanın satışı nedir?

-Borçları ödeme ve öteleme kolaylığı sağlayacak.

-Bankalardaki hesaplara kamu alacaklarından dolayı sürekli gölge hesap açılıyordu. Yapılandırmaya girince buradaki gölge de kalkacak.

-Eğer borcunuz varsa sigorta teşviklerinden faydalanamıyorsunuz. SGK ile ilgili yönlendirmelerden sonra bu teşviklerden yararlanılabilecek.

-19-29 yaş arasında olan ve ilk defa işletme açan genç girişimciler, 2’inci gelir vergi dilimi olan 150 bin liraya kadar olan kısım 3 yıla kadar ödenmeme ihtimali olacak.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *