Uzman isim son zamanların kabusu ‘İnatçı hukuk’ için uygulamaya uyardı: Dolaşımda çok sayıda virüs var

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Pek çok solunum yolu virüsünün elinde olduğunu hatırlatan Prof. Özlü, Şu ara bu tür hastalar çok geliyor. Bunları kullanarak, çocuğu olan yavrular. Kreşte, anaokulunda, ilkokulda başta olmak üzere evde çocuğu olan evi. ya da okul çocuğu ile karşılaşma olan büyükler olabilir. Torun, komşu ya da yakın akraba, yeğen vesaire olabiliyor. Bu tür engelleme sık sık tekrarlayan solunum yolu kullanım var. Neredeyse biri bitmeden öteki başlıyor. 1- 2 gün arada düzeliyor gibi oluyor ama ardından tekrar sendromlar başlıyor. Çok ağır bir tablo yok” dedi.

“ÇOK ATEŞLİ TABLO YOK AMA ÖKSÜRÜK ÇOK BELİRGİN”

Bu çalışmayı genellikle ayakta atlatıldığını anlatan Prof. Düzenli aralıklarla kırgınlık, halsizlik hatta sırt ağrıları tanımlıyorlar. Sinüzit gibi yüz bölgesinde, alın bölgesinde ağrılar var. Böyle çok evi bir tablo yok ama gök çok belirgin. Bu iki şeyden olabilir; bir olumsuzluğun tekrarından olur. Çünkü tek bir virüs yok. Şu anda bir çok sayıda virüs var. Grip, rinovirüs ve Covid-19 var; Covid-19 dışı koronavirüsler var. Sonuç olarak bunlardan çok kolay bir araya gelmek için toplum yayılıyor ve bir anlayış bitmeden diğerinin üzerine eklenebiliyor. Böyle bir tablo olabilir. Bunun dışında bizim daha çok gördüğümüz yanık sonrası uzamış ya da bronş aşırı radyasyona bağlı olarak görülebiliyor diye konuştu.

Uzman isim son zamanların kabusu 'İnatçı hukuk' için uygulamaya uyardı: Dolaşımda çok sayıda virüs var

“BULAŞICI BİR HASTALIĞA AİT ÖKSÜRÜK DEĞİL”

Uzayan öksürüğün hastalık bulaştırma gibi bir işlevin istediği Prof. Dr. Özlü değil, Aslında hasta şöyle diyor; ‘İyileştim, aslında iyiyim. Kavrama zamanındaki gibi değilim. Ateşim yok, hâlsizliğim yok. İştahım düzeldi, ağrım ve sızım kalmadı. Ancak kuru bir bebek var. Rahatsız edici bir çift. Gün nöbetler boyu rahatsız ediyor. Gece uykusundan uyuyamıyorum. O kadar öksürüyorum ki fazla sosyalleşmemi engelliyor.’ Toplum içine çıkamıyor, insanların kullandığı yere karışamıyor. Çünkü şu sıralarda herhangi biri, yanımızda öksürse; Hepimiz ister istemez duyarlıyız. ‘Bana da bir şey bulaştırır mı’ diye düşünüyoruz. Öksüren kişi de bundan rahatsız oluyor. Bu, aslında bir teste ait bir ses değil. Post içselleştirme, içselleştirme dediğimiz bizim yanılgı sonrası hava yollarında ortaya çıkan aşırı öfken neden olduğu bir nevi astıma benzer bir tablonun neden olduğu içselleştirme kullanılmıştır.

Uzman isim son zamanların kabusu 'İnatçı hukuk' için uygulamaya uyardı: Dolaşımda çok sayıda virüs var

“BU ÖKSÜRÜĞÜ ARAŞTIRMAK LAZIM”

Klasik evlilik tedavilerinin uzayan kısalmalarda işe yaramadığını da aktaran Prof. Halk kendi buna arasında bal, ıhlamur, adaçayı, zencefil, karanfil, zerdeçal vesaire gibi tamamlayıcı bitkisel uygulamalar yapıyor. Ama maalesef bu sesler, bunlara da cevap vermiyor. Çünkü buradaki asıl mekanizma; hava yollarındaki aşırı duyarlıklara. Bu öksürüğü araştırmak lazım. Bunu ihmal etmemek lazım. Geçer dememek lazım. Aylarca sürebiliyor. hastaların yaşam kalitesini maalesef olumsuz olarak koruyor. Bir göğüs uzmanının görülmesi lazım. Eğer gerçekten aşırı bir savunma varsa o öksürüğe bazı yöneseller uygulanabilir. Bu yavrular tabii ki tedavi edilebilir. Yoksa çok uzuyor ve hakikaten hasta için zor olabiliyor” diye konuştu.

Uzman isim son zamanların kabusu 'İnatçı hukuk' için uygulamaya uyardı: Dolaşımda çok sayıda virüs var

Son Dakika güncel Uzman isim son zamanların kabusu ‘İnatçı şiddet’ için içeriğe uyardı: Dolaşımda çok sayıda virüs var – Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından çekirdek bütün haberler verilerinin hazırlandığı şekliyle otomatik servis verilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *