Ukrayna’da son durum… Enerji alt yapısı yeni bir saldırıyı kaldıramaz

Kuruluş Tarihi: 23 Kasım 2022 17:41

Rusya’nın, Ukrayna enerji santrallerini hedef almayla birlikte ortaya çıkan insani kriz giderek artıyor. Kış mevsimi ile ülkedeki havaların sıcak düşüşü elektrik kesintisi yaşarken, yaşanan kesintiler insani ihtiyaçlarının karşılanmasını engelliyor. Ülkede kurulacak “Yenilmezlik Alanları” ile yeni saldırılardan korunmanın bakımları aranıyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, uzun süreli elektrik kesintileri durumunda temel hizmetleri sağlamak üzere binlerce yaşam alanı merkezinin kurulması için hizmet verdiğini söyledi. Ukraynalı lider, “Rus saldırıları yeniden gerçekleşirse ve elektriğin saatler içinde geri getirilemeyeceği konusunda bir anlayış varsa, ‘Yenilmez Noktalar’ çalışmasına girişecek.” Elektrik, mobil iletişim, internet erişimi, ısı, su ve ilk yardım malzemeleri dahil olmak üzere tüm temel hizmetlerden bu noktalardan sağlanacağını aktarıldı. Ukrayna ulusal elektrik şebekesi başkanına göre, Rusya’nın son aylarda enerji altyapısını hedef alan saldırıda neredeyse hiçbir termik ve hidroelektrik santrali hasar görmedi.

Ukraynada son durum... Enerji alt yapısı yeni bir saldırıyı kaldıramaz

‘RUSYA’NIN CEPHALEĞİNİ BİTMEK ÜZERE’

New York Times’ın Ukrayna istihbarat raporlarına dayandırdığı bilgilerde, Moskova’nın hassas seyir füzeleri düşerken, Kremlin’in cephaneliğinde “üç veya dört kez daha” benzer saldırı saldırıları gerçekleştirmeye yetecek kadar füzeleri ortaya çıktığı görüldü. Ukraynalı ve ABD’li hizmetler ayrıca Moskova’nın stoklarını yenilemek için İran ve Kuzey Kore ile görüştüğünü iddia etti.

Ukraynada son durum... Enerji alt yapısı yeni bir saldırıyı kaldıramaz

KRİTİK NOKTA: KINBURN YARIMADASI

Rus kuvvetlerinin geri çekilmek zorunda olduğu Herson, Ukrayna ordusunu güneye doğru ilerleyişini sürdürürken takip ediyor. Bu ilerleyişte Ukrayna ordusu, Rus birliklerini Dnipro Nehri’nin uç uçuşu yer alan ve stratejik harekatı hayati bir noktaya sahip olan Kinburn Yarımadasından çıkarmaya çalışıyor.

Ukraynalı yetkililer salı günü yola çıkacağını, savaşı Dnipro Nehri’nin doğu kıyısındaki Kinburn yarımadasında yoğunlaştığını söyledi. Bu nokta Karadeniz’e açılan önemli bir stratejik nokta olarak biliniyor.

Ukraynada son durum... Enerji alt yapısı yeni bir saldırıyı kaldıramaz

KIRIM İÇİN ÖNEMLİ BİR NOKTA

Yarımadanın kontrolü, Rusya’nın Karadeniz’in derinliklerine kuvvet göndermesine, Mykolaiv ve Herson limanlarına giden yolların korunmasına ve Rusya’nın 2014’te ilhak ettiği Kırım’daki kuvvetlerini korumasına izin veriyor.

RUS GÜÇLERİ KIRIMDA ALARM DURUMUNA GEÇTİ

Kırım’daki Rus ilhak kuvvetlerinin “alarma halinde” olduğu ifade edilmiştir. Yarımadaya hava saldırısı aracı yapıldığına dair haberler sonraki bölge halkının güvenlik çağrıları kaydedildi.

Rus haber ajanslarına göre, Kırım’daki Sivastopol’da askeri birlik valisi olan Mihail Razvozhayev, “Hava savunma güçlerimiz şu anda çalışıyor.” diyerek, iki insansız hava aracının “zaten düşürüldüğünü” ve hiçbir sivil altyapının zarar görmediğini de sözlerine ekledi.

Herson’u geri alan Ukrayna kuvvetlerinin KIRIM’a karşı saldırı başlatması beklenenler arasında.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *