Türkiye Kupası’nda çeyrek final maçları belli oldu

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nde, 15’inci hafta müsabakalarıyla ilk devre tamamlanırken, Bitci Türkiye Kupası’nda yer alacak takımlar belli oldu.

Ligin ilk yarısında oynanan karşılaşmaların sonucu, ilk 8 sırada yer alan; Fenerbahçe Beko, Türk Telekom, Pınar Karşıyaka, Anadolu Efes, Frutti Extra Bursaspor, Bahçeşehir Koleji, Darüşşafaka ve Galatasaray Nef Bitci Türkiye Kupası’nda bir önceki maçta mücadele etti.

Formata göre ligin ilk 4’te bulunan takımlar (Fenerbahçe Beko, Türk Telekom, Pınar Karşıyaka ve Anadolu Efes) ile ikinci 4’te bulunan takımlar (Frutti Extra Bursaspor, Bahçeşehir Koleji, Darüşşafaka ve Galatasaray Nef) 2 torbaya ayrılan ve eşleşmeler kura çekim ile belirlendi.

– Çeyrek final eşleşmeleri

Frutti Extra Bursaspor – Fenerbahçe Beko
Galatasaray Nef – Türk Telekom
Pınar Karşıyaka – Darüşşafaka
Bahçeşehir Koleji – Anadolu Efes

14-15 Şubat 2023 tarihleri ​​arasında tek maç üzerinden oynanacak çeyrek final müsabakalarının ardından, yarı finalist ekipler Dörtlü Final organizasyonu için Konya’da bir araya gelecek.

Çeyrek finalde Frutti Extra Bursaspor-Fenerbahçe Beko maçının galibi, Dörtlü Final’de Bahçeşehir Koleji-Anadolu Efes gelişinin galibiyle final mücadelesini verecek. Galatasaray Nef-Türk Telekom eşleşmesinin kazananı da Dörtlü Final’de Pınar Karşıyaka-Darüşşafaka mücadelesini kazanan ekiple karşılaşacak..

– Ömer Onan: “Ligdeki çekişmenin Türkiye Kupası’nda da devam maçındaki hafta”

Kura çıkarma öncesi açıklamalarda bulunan Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Vekili Ömer Onan, Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi’nin geçen sezonlara göre çok çekişmeli geçtiğini ifade etti.

Görevde bulundukları süre ilk kez böyle bir sezon yaşadıklarını yaşadıklarını anlatan Ömer Onan, “Bu sezon 68 karşılaşma 8 ya da daha az farkla tamamlandı, 6 mücadele de uzatmaya gitti. Bu durum da ligin ne kadar çekişmeli olduğunu gösteriyor.” diye konuştu.

Sonuncu takım ile ligde 6. sırada bulunan takım arasında yalnızca 4 galibiyetin olduğunu söyleyen Ömer Onan, ligin çok çekişmeli olduğunu ve bu sonuçta da ikisini sevindirdiğini ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Özellikle kulüplerimizle birlikte mali kriterlerimizde zorluklar çekti ama kulüplerimiz de biz de bu kararın arkasında durduk.Artık herkes bütçesi yaparken ince eleyip sık dokuyor ve doğru kararlar alıyor. takımların gücü eksiliyor.artık her takımın genel menajeri, gelecek sene takımına katacağı oyuncular takip ediyor ve doğru kısımlar takıma yerleştiriyorlar.bu da sevindirici bir durum.

– Özgün Önver: “Konya’nın bu organizasyona renk katacağını düşünüyorum”

Bitci Türkiye Kupası’nın formatı hakkında bilgi veren TBF Erkek Ligleri teknik direktörü Özgün Önver de, sezonun ilk 8’inde karşı karşıya gelen takımların 14-15 Şubat tarihlerinde tek maç üzerinden karşılaşacaklarını söyledi.

Önver, 17-19 Şubat’ta Konya’nın ev sahipliğinde Dörtlü Finalin oynanacağını belirterek şöyle konuştu:

“Sporun İngiltere’nin seçtiği Konya’ya bu organizasyonun renk katacağını düşün. Tek maç üzerinden oynanacak Dörtlü Final’in çok çekişmeli geçeceğini. Ligi ilk 8’de bitirerek Bitci Türkiye Kupası’nda mücadele etmeye hak kazanan takımlarımızın başarısını elde edeceğiz.”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *