Türkiye, bu teknolojilerde köşe taşı oldu: Çin’den eski uçaklara ‘SİHA ayarı’

Türkiye, bu teknolojilerde köşe taşı oldu: Çin'den eski uçaklara 'SİHA ayarı'

cnnturk.com.tr’den Ceyhan Ünal’ın derlediğini habere göre; Çin’in J-6, J-7, J-8 gibi eski tip savaş uçaklarını hava araçlarına dönüştürdüğü bildirildi. Gerçekleştirilen bu işleyişin altında, olası bir savaş durumunda Çin’in Tayvan üzerinde etkili bir güç elde etmesinin yattığı da kaydedildi.

SİHA’lar, insanlı uçaklardan daha ucuz ve çok yüklü rutin görevi üstlenebilecek kapasitededir. Halihazırda var olan uçakların SİHA’lara dönüştürülmesi daha da ucuz olduğu için Çin’in bu politikasını izleniyor.

Ucuz yatak yanında SİHA’lar, insan yorgunluğundan yıpranmayan ve kolay harcanabilir güce sahip savaş gereçleridir.

Tüm bu göz özelliklerinin önüne geçenler, Çin’in eski uçaklarını komuta amaçlı kumandalı hava araçlarına kilitlemesi bir hamle olarak değerlendirilmektedir.

TÜRKİYE’NİN YOL GÖSTERİCİ ROLÜ

Türk SİHA’ları dünyadaki belirli çatışma bölgelerindeki çatışmaları ve rüştünü ispatladı. Azerbaycan ve Libya’daki çatışma sahalarında boy gösteren Türk SİHA’ları, Ukrayna’nın Rusya’ya karşı mücadelesindeki etkin yükü nedeniyle tüm dünyada sahip oldukların söz yürüttü.

Türkiye’nin savunma ordusu hava aracı teknolojilerine kattığı değer tüm dünyada kabul görürken, bu alanda yapılan yeniliklerde de düşmanlık adını yerleştirmeye başladı.

Özellikle SİHA teknolojileri üzerine çalışmalarıyla öne çıkan Türkiye, diğer dünya devletlerine bu alanda fikir ve yöntem geliştirme konusunda köşe taşı oldu.

Bu gelişmelerin ardından dünya devletlerini harekete geçirme hava geliştirme aracı yürütmeye hız verdi. Çin’in eski uçaklarını SİHA’lara dönüştürecek olması Türkiye’nin bu liderliğindeki lider rolünü akıllara getirdi.

Milli Muharip Uçak hakkında heyecanlandıran gelişme: Son montaj hattına girdi, görüntüler geliyor!

Milli Muharip Uçak hakkında heyecanlandıran gelişme: Son montaj hattına girdi, görüntüler geliyor!

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *