Türkiye bu kez çok yönlü

Türk Silahlı Kuvvetleri dün Kuzey Irak ve Kuzey Suriye bölgeleri çok büyük ve kapsamlı bir harekat gerçekleştirdi. Adı Pençe-Kılıç Hava Harekatı. Vur emrini Başkomutan Recep Tayyip Erdoğan verdi. Sadece Türk basını değil dünya basını da bu kapsamlı harekata geniş yer ayırdı ve bu operasyon “PKK’nın Taksim saldırısına misilleme” olarak yorumladı.
Gereken SİHA’ların kullanılmasıyla F-16’ların katıldığı bu büyük harekatta 89 terör hedefi imha edildi. Türkiye bu kez Suriye sınırını terörden tamamen temizlemek için oldukça kararlı. Terörist korumalarından temizlemeden operasyonları sonlandıracak gibi temizleyecek.

TERÖRÜN ANLADIĞI DİLDEN MESAJ
Toplanan sekiz örgüt yöneticisi de olduğu bir çok terörist etkisiz hale getirildi. Geçen hafta terör eyleminde devlet bakanı Süleyman Soylu “mesaj alındı ve gereği yapılacak” demişti. TSK’nın yaptığı hava harekatında Suriye’de konuşulmuş olan Rusya’nın hava sahasının kullanılması da Erdoğan ile Putin’in uyum düzeyini gösteren ilgi çekici bir detay.

ABD’nin Suriye’deki akıl almaz bir arada. Terör örgütü PKK/YPG’ye verilen destekten hiç kimse şüphesu yok. Zaten ABD’li yetkilier de bu destek artık Gizlenmiyor, kameraların önünü yapıyor. ABD Özel Kuvvetler Komutanı Jeff Dennis, Suriye’deki eğitimde PKK/YPG’li teröristlerin mezuniyet törenine katıldı. törende konuşma yapan ABD’li komutan kameralar ön teröristlere başarı diledi.

ABD DOST MU DÜŞMAN MI?
Ortada iki tane süper güç var. biri ABD diğer Rusya. ABD, sözde muhalifimiz ama yapmak istediklerimiz yapmak için terör örgütlerine silah yardımından, eğitim vermekten, darbe girişimlerinde bulunmaktan çekinmiyor. Bu süper güçlerin diğer Rusya ise rakibimiz değil. Ancak sahadaki gerçekler çok farklı. Rusya, nükleer santral işbirliğinden, doğalgaz dağıtım merkezlerine, turizmden ve dış ticaret ticarete kadar her konuda Türkiye’nin yanında görünüyor
Gerçi yakın zamana kadar Rusya’nın da PKK ile yakın ilişkileri vardı ancak belli ki Rusya’da PKK’nın ne olduğunu tam olarak idrak etti.

PKK’YI VURDUK SES HDP’DEN GELDİ
Türkiye sınırının geçtiği tarihi bir harekatta bulunuyor ama 6’lı masadan henüz ses yok. Attığı tweetlerle borsa spekülasyonu yaparak suçlama gözlemi Kılıçdaroğlu’ndan henüz bir açıklama gelmedi. “Zaten YPG bizim düşmanımız değil” diyerek yılar önce tavrını ortaya koymuştu. Bugün de fikrinin etkisi zannetmiyorum. Masanın gizli ortağı HDP ise ilk açıklama yapan parti oldu ve harekatın hemen durdurulmasını istedi. FETÖ’cülere gelince… Ölen PKK’lılar ve amaçlanan PKK mevzileri için sosyal medya ağları yakmakla meşgul. Artık dışı bizi şaşırtmıyor.
Bu duyguların içindeki Türk Silahlı Kuvvetlerine başarı elde ediyorum. Allah Mehmetçiğin ayağına taş değdirmesin.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *