Türk Silahlı Kuvvetleri, terör yönetimine ağır darbe vurdu

Terörün kökünü kazımakta olan TSK, peş peşe kritik operasyonlara imza attı. Belirlenen hedeflere yerlebir edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Terörün kökünü kazımakta kararlıyız” dedi.

Türkiye, terörle mücadelesini savunmayla sürdürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) bağlı kara ve hava özellikleri, yazılan düzenleme noktalarında operasyonlar düzenliyor.

Irak’ın kuzey merkezindeki “Pençe” birliği operasyonlarla terör örgütüne ağır darbe vuruldu.

‘Pençe serisi’ operasyonları

2019’da Hakurk ile başlayan Sinat-Haftanin ile devam eden, Metina ve Avaşin-Basyan ile genişleyen, Zap bölgesiyle devam eden “Pençe” serisi operasyonlarda şu ana kadar 1441 terörist etkisiz hale getirildi. Son olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı unsurlarınca Irak’ın ve Suriye’nin karasal terör bölgesine yönelik Pençe-Kılıç Harekatı icra edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “terörle mücadelede yeni bir güvenlik anlayışına gidildiğini” anlatımının ardından Irak’ın karasal terör yuvaları, peşi sıra düzenlenen operasyonlarla dağıtıldı. “Pençe serisi” olarak, bu operasyonlardan ilki, üç yıl önce yayınlandı.

Hava hücum harekatı

Hakurk bölgesinde terör örgütlerice kullanılan sığınakların imha edilmesi ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla operasyon için 27 Mayıs 2019’da düğmeye basıldı.

Operasyon kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı ateş destek araçlarının atışları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı uçakların hava harekatıyla yumuşatılan hedef bölgeye, hava hücum harekatıyla komandolar indirildi.

Terör yuvaları parçalandı

Belirlenen başarının başarılı bir şekilde kontrol altına alınmasının ardından harekatın yeni aşamasına geçildi. Devam eden operasyonun genişletilmesiyle birlikte Pençe-2 operasyonunda terör yuvaları parçalandı. Mehmetçik, Pençe-1 Operasyonu’nda 126, Pençe-2 Operasyonu’nda ise 102 teröristi etkisiz hale getirdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör yönetimine ağır darbe vurdu #1

Hedefler tek tek imha edildi

Hudut güvenliğine yönelik Hakurk’tan gelen tehdidin büyük oranda sınırlandırılmasının ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir sonraki hedefi, Sinat-Haftanin bölgesindeki terör yuvaları oldu.

Milli Savunma Bakanlığı, 24 Ağustos 2019’da bulunduğu yerden, “Hudut muhafazasını ileriden sağlamak, teröristlerle ait sığınakları ve sığınakları imha etmek maksadıyla Sinat-Haftanin bölgesinde Pençe -3 Operasyonu’nun başlatıldığını duyurdu”.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı uçaklar, Kara Havacılık unsurları, SİHA/İHA’larla grup operasyonları kapsamında terör baskınlarına ait hedefler tek tek imha edildi.

Söz konusu operasyonlarla eşleşen çok sayıda hava harekatını da gerçekleştirirken, Pençe-3 Operasyonu’nda etkisiz hale getirilen toplam terörist sayısı 102 oldu.

“Teröristlerin inleri yıkılıyor”

Terörle mücadelenin artan bir tempoda devam ettiği sonraki süreçte Milli Savunma Bakanlığı, 15 Haziran 2020’de yeni bir harekatın hayata geçirildiği, “Türk savaş uçakları teröristlerin içindekileri yıkıyor.” ifadesiyle açıkladı.

Pençe-Kartal adı verilen operasyon kapsamında Irak’ın karasal teröristleri tarafından üs olarak kullanılan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin-Basyan ve Hakurk’taki terör harekatları düzenlendi.

Irak’ın kuzeyine harekat

Teröristlere ait barınak, sığınak ve mağaralardan oluşan 81 hedefin imha ettiği operasyona yurt genelindeki muharip üslerden kalkan savaş uçaklarının yanı sıra, İHA’lar, HİK ile tanker uçakları da katıldı. Hava harekatlarında büyük oranda yerli ve milli akıllı cephanelikleri.

Hava harekatının hemen ardından Mehmetçik, bir kez daha terör hedeflerini imha etmek üzere Irak’ın kuzeyine harekat yürüttü.

Pençe-Kaplan Operasyonu kapsamında Hava Kuvvetleri, ateş destek araçları, ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA’larla konuşlandırılan komandolar hava hücum harekatıyla Haftanin’e intikal ettirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör yönetimine ağır darbe vurdu #2

Hedef Gara bölgesi

Operasyon kapsamında sınırlandırılmış bir komandolar karadan sızma harekatını yürütürken bazı komando birlikleri de helikopterlerle bölgeye indirildi. Operasyon operasyonu 228 terörist etkisiz hale getirildi.

10 Şubat 2021’de TSK, bir kez daha terör saldırısına yönelik büyük bir harekat gerçekleştirdi.

Operasyonlar sonucunda ağır kayıplar veren terör devletinin, Irak’ın kuzeyindeki bazı yeniden barınma alanlarını oluşturmanın üzerine yoğun bir hava harekatı yapıldı. “Pençe Kartal-2” adı verilen operasyon kapsamında Gara teröristleri tarafından kullanılan hedefler yoğun bir şekilde imha edildi.

Hava harekatında hedefin tam isabetle vurulmasının ardından bölge kara unsurları helikopterle indirildi. Operasyonla terör bölgesinin bölgedeki varlığına ağır darbe vurulurken 65 terörist etkisiz hale getirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör yönetimine ağır darbe vurdu #3

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Pençe-Yıldırım Açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yürüttüğü terör saldırılarına yönelik operasyonların, bu sefer de Metina ve Avaşin-Basyan’daki terör muhafazalarına yönelik Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım Operasyonu’nu başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 23 Nisan 2021’de Kara Kuvvetleri Harekat Merkezi’ndeki Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve beraberindeki TSK komuta kademesiyle video konferans yöntemiyle görüşerek Mehmetçik’e başarı yeteneklerini iletti, operasyonun başlatıldığını duyurdu.

“Vatandaşlarımızı terör belasından tamamen kurtarmakta kararlıyız”

“Terörün kökünü kazımakta ve vatandaşlarımızı terör belasından tamamen kurtarmakta karar vermeliyiz.” İfadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tarihi mücadeleyi gerçekleştiren Türk Silahlı Kuvvetleri ve onun kahraman mensuplarıyla gurur ifadelerini belirtti.

Operasyon kapsamında komandolar teröristlerin inlerine girdi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı uçaklarla, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ateş destek araçları terör hedeflerini yerle bir etti. Milli Savunma Bakanlığı operasyonlarına ilişkin ilerleyen zamanda gideceğini, Pençe-Şimşek’te 176, Pençe-Yıldırım’da ise 211 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör tehdidine ağır darbe vurdu #4

“Kilit” kapanıyor

Hudut seferlerine ulaşmak üzere Hakurk ile başlayan Sinat-Haftanin ile devam eden, Metina ve Avaşin-Basyan ile geniş operasyonların ardından Mehmetçik bu sefer hedefine terör örgütü için büyük anlam ifade eden Zap’ı aldı.

Teröristlerin yuvalandığı merkez konumunda yer alan ve Pençe serisi harekatlar kapsamında Hakurk, Metina’dan kaçan teröristlerin toplandığı bölge olan Zap’a yönelik operasyon için 17 Nisan 2022’de harekete geçildi.

Terör örgütü kamplarının bulunduğu ve bazı elebaşlarının yer aldığı bölgeye yönelik operasyona Pençe-Kilit adı verildi.

Geniş konuşma hava harekatı

Irak’ın kuzeydoğu yönündeki saldırılara “kilit vurulması” kapsamında operasyonda, goller hava harekatları ve ateş destek araçları ile günler öncesinden vurulmaya başlandı.

Diğer operasyonlarda olduğu gibi Irak’ın egemenlik hakları ve toprak yapısına bir şekilde nüfuz eden Pençe Kilit boyunca 17 Nisan gecesi geniş bir hava harekatı düzenlendi.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı uçakların katıldığı harekatta Havadan Erken İhbar Uçağı, İHA ve SİHA’larla birlikte tanker uçakları da görev aldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör tehdidine ağır darbe vurdu #5

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları Zap’ta

Uçakların belirlediği hedef tam isabetle vurmasının bir sonraki bölge Fırtına, ÇNRA ve diğer yolcu unsurlarınca yoğun ateş altına alındı.

Ateş destek araçları atışlarının ardından ATAK helikopterleri, İHA ve SİHA’larla yüklü Özel Kuvvetler unsurları ve komandolar karadan sızarak ve helikopterlerle bölgeye intikal etti. Helikopterleri yerli ve milli ATAK helikopterleri korudu.

Hava hücum harekatının bitiminden sonra Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, operasyonun birinci maçında belirlediği gollerin ele geçirildiğini, operasyon kapsamında şu ana kadar 57 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Öte yandan, tüm bu operasyonlara bağlı olarak Irak’ın karasal terör bölgesine yönelik çok sayıda hava harekatı da düzenlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör yönetimine ağır darbe vurdu #6

Pençe-Kılıç Hava Harekatı

Hafta sonu ise terör tehdidine ait hedefler, bu defa Pençe-Kılıç Harekatı ile havadan vuruldu.

Milli Savunma Bakanlığının sosyal medya hesabından, “Hesap zamanı” ifadesiyle duyurulan harekat kapsamı Irak topraklarındaki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye içlerindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizre ve Derik bölgelerindeki hedefler eş zamanlı olarak ateş altına alındı. Vurulan goller arasında ilk defa Suriye’nin kuzeyindeki Arap Pınarı’nın da yer alması dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla harekat, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi’nden “Şu andan itibaren Pençe-Kılıç Harekatı’nı başlatıyoruz” İfadenin ardından uçak üslerinden havalanması ile başladı.

Pençe-Kılıç Harekatı’nda muharip ve destek uçaklarının yanı sıra İHA/SİHA’larla birlikte 70’e yakın hava aracı görev aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hava uçakları Irak’ın kuzeydoğu, sınır hattının 140 kilometre içindeki Asos ile 90 kilometre iç Kandil’deki hedefi de imha etti.

“Hesabını bugüne kadar sorduk, sormaya devam önerme”

Harekatın ilk örnekleri Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı unsurlar, 81 hedefi imha etti. Sabah saatlerinde devam eden harekatla vurulan hedef sayısı 89’a yükseldi. Özellikle İstiklal Caddesi’nde ikisi çocuk 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin yaraladığı bombalı saldırının hemen ardından 81 Hedefe yönelik gerçekleştiği hava harekatı dikkati çekti.

Milli Savunma Bakanı Akar harekata ilişkin, “Teröristlerin barınakları, sığınakları, inleri, mağaraları yıkıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kullanımları bir kez daha teröristlerin yönetimiydi. açıklamalarında bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör tehdidine ağır darbe vurdu #7

MSB’den hedef vurgusu

AA’nın haberine göre, Milli Savunma Bakanlığı’nın söz konusu operasyonlara yönelik açıklamalarında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör bölgelerine yönelik yürütme tüm amaçlarıde olduğu gibi Pençe serisi operasyonlarda da goln, sadece ve sadece teröristler olduğu birçok kez vurgulandı.

Operasyonların, Irak’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğünün bir şekilde gerçekleştirileceği belli oldu.

Bunlarla birlikte tüm faaliyetlerinde olduğu gibi bu operasyonlar sırasında sivillerin, tarihi ve kültürel varlıkların ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın harekat emrini vereceği bir VİDEO

Söz konusu operasyonların bir diğer ortak özelliği ise yüksek seviyede takip oldu. Milli Savunma Bakanı Akar, beraberindeki TSK bölükleri ile tüm bu operasyonları genel olarak harekat merkezlerinden takip etti.

Operasyonlara katılan birliklerin komutanları ile birçok kez videokonferans toplantıları gerçekleştirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör tehdidine ağır darbe vurdu #8

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *