Türk istihdam da masrafı: Almanya’dan ‘çifte vatandaşlık’ hamlesi

Almanya’dan ‘çifte vatandaşlık’ mezrası

Almanya’da çifte vatandaşlık kurallarında reforma gidilmesi planlanıyor.

Almanya’nın vatandaşlığa geçiş sürecindeki mevcut ülkelerde uzun süredir devam eden tartışma konusu. Ülkedeki en büyük göçmen grubu olan Türklere çifte vatandaşlık hakkının bulunduğu merkez AB ve İsviçre vatandaşının yansıması Afganistan, Arjantin, Brezilya, İran, Küba, Lübnan ve Meksika gibi ülkeler de bu hakka sahip. Alman vatandaşlığına geçen ABD vatandaşlarının yüzde 99,2’sine, Kanada vatandaşlarının da yüzde 95,2’sine çifte vatandaşlık hakkı tanındı.

Bu durum da Türkler başta olmak üzere pek çok kişi tarafından tepki görüyor.

DW Türkçe’den özel Değer Akal’ın haberine göre; Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşillerin oluşturduğu kalabalık hükümet, vatandaşlık yasasında kapsamlı reforma hazırlanıyor.

Alman vatandaşlığına geçişleri kolaylaştırmayı ve çifte vatandaşlık karşısında engeli kaldırmayı planlayan hükümet, yasa değişikliği için hazırlıkları yıl sonundan önce tamamlamayı hedefliyor.

Değişikliğe göre Alman vatandaşlığına başvurmak için gereken 8 yıl ikamet eden 5 yıl sürgün edilecek. Ayrıca belirli alanlarda özel başarı kaydeden göçmenlerin geçişi 3 yılda gerçekleşebilecek.

Vatandaşlık reeformu ile bundan sonra Alman vatandaşlığına kalacak, geldiği yerdeki vatandaşlıktan çıkma beklenmeyecek. Mevcut kitapçıkta bulunan Almanca dil seviyesi, bu 1960’lı yıllardan gelen kuşaklar için de yasa değişikliği ile düşürülecek.

Ancak muhalefet partilerinden bu karara tepki var. Muhalefet partisinden pek çok kişi kararının olduğu gibi olması gerektiğini ifade ediyor.

* Haberin görselleri Unsplash ve iStock’tan servis edilmiştir.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *