Türk bankacılığının sendikasyon karnesi – Bloomberg HT

KUTAY KORAP – BLOOMBERG HT ARAŞTIRMA

Türk bankaları yılın ikinci sendikasyon kredi anlaşmalarını arka arkaya duyuruyor.

Akbank öncülüğünde başlayan sendikasyonlarda yenme oranları gerilerken, ölümlerde dizi gözlemleniyor. Şu ana kadar 7 banka sendikasyon kredilerini yenilerken, Garanti Bankası’nın da yakın gelecekte anlaşmayı açıklaması bekleniyor.

Piyasa uzmanları mevcut yeterlilik oranlarının konjonktüre göre iyi oranda olduğunu düşünüyor. Bunun yanında sıra uzmanları ikinci elde oluşan fiyatlamaların da etkili olduğunu unutmamak yollarına dikkat çekiyor.

2022 yılının ilk sendikasyonları Nisan-Mayıs tarihlerinde gerçekleşirken, ikinci dönemdeki sendikasyon maliyetlerinde şovlar gözlemlendi.

Nisan sendikasyonunda dolar dilimi için SOFR+ yüzde 2,75 euro dilimi için Euribor+ yüzde 2,10 iken, bu maliyet Ekim-Kasım döneminde SOFR artı yüzde 4,25 ve Euribor artı yüzde 4’e yükseldi.

Bu dönemde Türkiye ülke risk primindeki dizia gruplarında bir şekilde konumlanırken, küresel tahvil faizlerindeki fiyatlama da etkili oldu.

Ayrıca bankaların uluslararası piyasalardaki aktifliği ve ilişkileri sendikasyon yenileme oranlarında aktif yer alıyor.

Hangi banka, sendikasyonda ne yaptı?

  • Akbank 225 milyon dolar ve 177,5 milyon euro olmak üzere iki dilimli sendikasyon kredisi sağladı. Yeni sendikasyonda çevirme rasyosu yaklaşık yüzde 60 seviyede kaldı.
  • Denizbank 329,5 milyon euro ve 276,5 milyon dolar olmak üzere iki dilimden oluşan 367 gün vadeli sendikasyon kredisi aldı. Sendikasyonda çevrimin yüzde 72’ye ulaşması gerçekleşti.
  • İş Bankası 330,5 milyon euro ve 191 milyon doları 367 gün beklediğini sendikasyon kredisi anlaşması imzaladığını duyurdu. Sendikasyon kredisinin yüzde 69 oranı yenilendi.
  • TEB’den yapılacak olan 200 milyon euro ve 63,5 milyon dolar olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisi karşılığında. Sendikasyonu çevirme oranı yüzde 77 oldu.
  • Vakıfbank, 222,5 milyon dolar ve 328 milyon euro olmak üzere toplam 560,3 milyon dolar sendikasyon kredisi aldı. Sendikasyon çevirme oranı yüzde 90, 2022 yılındaki 1,5 milyar ölü kredileri toplamının yüzde 97’sini yeniledi.
  • Yapı Kredi 210 milyon dolar ve 249 milyon euro iki ayrı dilimden oluşan yaklaşık toplam 458 milyon dolar sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi anlaşması yaptı. Bankanın sendikasyon çevrim oranı yüzde 61 seviyesinde kayıtlıdır.
  • Ziraat Bankası ikinci dönem sendikasyonlara girmezken; Nisan ayında 352,5 milyon dolar ve 814 milyon euro olmak üzere toplamda 1,24 milyar dolar sendikasyon kredisi temin edilmişti.
  • QNB Finansbank ise 184,5 milyon dolar ve 253 milyon euro olmak üzere iki dilimden oluşan sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi temin etmek üzere anlaşmayı imzaladı.

Bankacılıkta sendikasyonun yeri

Bankacılık sektörü 2000’li yılların başında sendikasyon, yabancı para kaynaklarında yüzde 70-80 civarında bir oran ile önemli bir yerde iken, şu an bu oran bankadan bankaya değişmekle birlikte yüzde 10’lu seviyelerden hemen üzerinde yer alıyor.

Ayrıca son dönemde yabancı para kredilerde zayıf seyir, bankaların yenileme ihtiyacı da tam olarak doğurmuyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *