TSK’nin hava harekatı Batı basınında: ‘Tansiyonu artırma riskini taşıyor’

DUVAR – Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye ve Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) ait hava harekatına, dünya basınını geniş yer ayırdı. Hava harekatının, İstiklal Caddesi’nde düzenlenen bombalı saldırıdan bir hafta sonra geldiğine işaret eden New York Times’da, Türkiye’nin ABD-Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ilişkisinden rahatsız olduğu belirtildi. Haberde, SDG’nin ‘yanıt çıkışı’ açıkladığı aktarıldı.

FT: ANKARA ‘MEŞRU MÜDAFAA’ DİYOR

Londra merkezli Financial Times (FT) gazetesinde ise, “Türkiye’nin gece saatlerinde ve Suriye ile Irak’taki Kürt militanları hedef alan hava saldırıları istikrarsız bölgedeki ağırlığını artırma riskini taşıyor” ifadelerini barındırıyor. Ayrıca, SDG Medya Merkezi Sorumlusu Ferhad Şami’nin harekatta ’11 kişinin hayatını kaybettiğini’ söylediği aktarıldı. FT, Türkiye’nin İstanbul’daki bombalı saldırıdan PKK’yi sorumlu denetlemesini ve Ankara’nın harekatını ‘meşru müdafaa’ olarak nitelediğini belirtti.

FT’de, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yıl sürekli olarak sınırdaki Kürt militanları geri itmek yeni operasyon tehditlerini yürütüyor. Suriye’ye yapılacak yeni, büyük bir harekat gelecek yılki seçimler öncesinde Türk milliyetçilerinin Erdoğan hükümetine desteğini sağlamak için. yeni bir kara harekatı için gereken yeşil ışık, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı bir araya getiren Rusya ve İran’dan son aylarda alamadı.ABD, YPG’nin hakim olduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) silah ve eğitim desteği veriyor, ve Washington da Türkiye’nin Suriye’deki askeri müdahalelerini desteklemiyor.ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki SDG’ye destek olan 800’e kadar askeri var.”

FT, Devlet Bakanı Süleyman Soylu’nun İstiklal Caddesi saldırısından sonra ABD’ye ‘katil’ dediğini de hatırlattı.

GUARDIAN’DA SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

Guardian’ın haberinde ise, PKK ve YPG’nin saldırılar ile ortaya çıktığı iddialarını reddettiğini belirtilmiş ve “Ancak Türkiye’nin hükümeti Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’nın saldırının emrinin Kobanê’den verilmesine inandığını söyledi” ifadelerini verdiğini söyledi.

WSJ: ‘SADECE TERÖRİSTLER VURULDU’

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi ise SDG sözcüsünün, hava harekatında 11 sivilin öldüğünü ve Kobanê’de bir hastanenin vurulduğunu söylediğini belirtti. Haberde, “11 kişinin öldüğü iddiasını sorduğumuz Türk Savunma Bakanlığı yetkilisi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ‘sadece teröristler ve saklandıkları yerlere vuruldu’ açıklamasını tekrarladı” denildi. (DIŞ HABERLER)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *