Trump’a soğuk duş… Yüksek Mahkeme heyeti açıkladı

Kuruluş Tarihi: 23 Kasım 2022 08:50

ABD’de yeniden Başkan olmak için kolları sıvayan Donald Trump’a Yüksek Mahkeme’den kötü bir haber geldi. Trump’ın talebini reddeden mahkeme vergi kayıtlarını Kongre’ye gönderme kararı aldı.

ABD’de Yüksek Mahkeme, eski Başkan Donald Trump’ın talebini reddederek, vergi kayıtlarının Temsilciler Meclisi Mali Mevzuat Komisyonu’na muhafazalarını muhafaza ediyor. Böylece Trump bu konuda, 3 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesini kaybetmiş oldu.

Donald Trump, ABD’de 40 yıldır gönüllü olarak vergi kayıtlarını Kongre tarafından incelemeni istemeyen ilk başkandı.

Trump, 8 Kasım’daki ara seçime kadar Demokrat Parti’nin kontrolündeki Temsilciler Meclisi tarafından yürütülen soruşturmanın siyasi yöneticisinin açıldığını savunuyor.

Eski başkanın da mensubu olduğu Cumhuriyetçi Parti ara seçimlerde Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu sağlamıştı.

Trump’ın ve işletmelerinin; vergi kaçakçılığı ve sigorta dolandırıcılığını kullanmadıkları; bina ve verim değeri hakkında mali kuruluşlara veya beklenmeye potansiyel olarak yanlış bilgi vermeyenler inceleniyor.

TEMSİLCİLER MECLİSİ 6 YILDIR TALEP EDİYORDU

Temsilciler Meclisi Mali Mevzuat Komisyonu, 6 yıldır Trump’ın ve bazı işletmelerinin 2015-2020 yılları arasında vergi beyannamelerini talep ediyor.

ABD Hazine Bakanlığı, Trump’ın başkanlığı döneminde vergi kayıtlarının Komisyon’la paylaşılmasını reddetmişti.

Biden yönetimi ise ABD’de ilgili federal yasanın açıklamalarının açık olduğunu ve Komisyon’un Başkan dahil tüm vergi mükelleflerinin beyanlarını inceleyebileceğini vurguluyordu.

Yüksek Mahkeme’den önce alt mahkemeler de vergi beyanlarının açıklanması yönünde karar vermişti.

2016’da ABD Başkanı seçilen, 2020’de başkanlık seçimlerinde Demokart rakibi Joe Biden’a yenilen Trump, önce yeniden Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı olmak, sonra da Kasım 2024’te yapılacak seçimleri kazanarak Ocak 2025’te Beyaz Saray’a gitmek istiyor.

Hakkında yürütme başka soruşturmalar da olan Trump’a yöneltilen tüm suçlamaları reddediyor.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *