TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’ndan asgari ücret ve çalıştırma mesajı – Son Haberler

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu şu ifadeleri kullandı: “Zor bir sürecin geride bıraktığımız ama geldiğimiz noktadaki yerini yükselten tüm sebepler geride kaldı diye düşünüyorum.

Aldığımız kucakla, uyguladığımız politikalarla dengeyi koruyarak gittiğimiz süre boyunca yayılmanın baz etkisi dışında da geri uzantıları öngörüyoruz.

Bu ay dilimleri gerileme oldu, Aralık ve Ocak’ta da baz müşterilerin önemli bir gerileme beklediğini, hayal ediyoruz, Kasım’ın toplam maliyetine enerji, ulaşım, temel mal ve hizmetlerde önemli bir düşüşün olduğunu görüyorum.

Gıda da önemli bir aşağı doğru gelişen söz konusu. Liralaştırma stratejimiz ile oluşturduğumuz makro ihtiyati tedbir seti, politikası, bunların hepsi, uluslararası faiz toplamasında, takibinde olduğu, desteklendiği bütünleşik ilkeleri uyguluyoruz ve sonuç almaya başladık.

Liralaşma stratejimiz ile birlikte, vizyonun da uzun vadede aşağı gelişmede önemli bir strateji, Türkiye’de kripto para birimi ne zaman cephede bir yükselme veya gelişme olduğunda hep böyle döviz kuru üzerinden spekülasyonlarla oluşan bir çarpık yapılaşma var.

Bakan Karaismailoğlu'ndan İstanbul'a metro müjdesi!

Bakan Karaismailoğlu’ndan İstanbul’a metro müjdesi!Haber Görüntüle

Kredi maliyetleri, faiz politikasında, arz-talep dengelerinde, makro ihtiyati dengelemeyle sona eren, araba dengedeki dizi, bunların hepsi Türkiye’de hem yerleşim hem de diğer politikalar önemli üzerinde bir etki yapacak.

Sürdürülebilir kalkınma, büyüme ile birlikte, kalıcı bir fiyat istikrarının temelini oluşturmuş olacak.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI HAKINDA

Enflasyonu çok yüksek bazda gördüğü bir yapı söz konusu değil. %30 üzerinde asgari ücret zammı verilen süreler %8,5 gibi bir dağılım oluştu.

Makro ihtiyati çıkışların çıkış noktası, tüm gelişmiş ülkelerdeki bankacılığı ve merkez bankacılığına bakın, bu söz konusu, faiz indirimine giderken, faiz indirimleri ile birlikte finansmanın doğru yere gitmesini sağlayacak düzeyde tutma ölçüsü ki kredinin, finansmana doğru yere gitmesini sağlayasınız.

Sapmaları minimuma indirmek için dönem dönem oluşturduğumuz makro ihtiyati tamamlamak içinde bazı kararları alıp uyguluyoruz.

Ülkenin merkez bankalarına baktığınızda, kredi ve finansman ile ilgili makro ihtiyati tedbirleri aldığını göreceksiniz.

Biz dostların dövizlerini, bir rezerv birimlerini işletiyoruz, Merkez Bankası olarak rezervlerimizi artırıyoruz, Hazine’den farklı tamamen bir yöntem.”

Eylül ayındaki oran, bizim Eylül’de KOBİ’lere verilen kredi 2021 yılında verilen kredinin 1,5 katı, bu makro ihtiyati düzenlemelerin ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor. Krediler, yatırıma, üretime ve istihdama gidiyor.

FİNANSMANA ERİŞİM HAKINDA

Birçok büyük şirketin tahvil ihracı başladı, hem yurt dışında hem yurt içinde farklı finansman kaynakları ile ulaşım daha doğru bir yöntemle, bankaların daha rahat kredi vermelerini kolaylaştırmış olacaktı.

Tüm politikalar kurun da faizin de piyasanın da dengeye gelmesini sağlayacak politikalar. Tedbirlerle kur ve faizin dengeye geldiğini görüyoruz.

EYT'de yaş sınırıyla ilgili Bakan Bilgin'den açıklama

EYT’de yaş sınırıyla ilgili Bakan Bilgin’den açıklamaHaber Görüntüle

Kurda elde edilen denge, faizde elde edilen yükseliş ile diğer piyasalara olumlu şekilde yansıyarak, dengede tutarak, müdahaleye ihtiyaç cihazlarındaki denge içinde ilerlemeye devam edecek, bizim kullandığımız bu, sonuç almaya başladı.

Şimdiye kadarki sadece faiz politikasıyla kredi olanaklarını çalıştırıyorduk, bu süre zarfında resesyon demek, biz bunu tercih etmedik, Türkiye Ekonomi Modelinde amaç yatırım, istihdam, üretim ve ihracat sonucu cari denge ve kalıcı fiyat istikrara ulaşmak.

Bu hedefler için makro ihtiyati tedbirlerin uygulanması. Bunun sonucunu da alırsınız. Yatırım ve ihracat kredileri yüzde 28 arttı.

Yöntemler uygulanırken kar/zarara bakılmaz, merkez bankasının amacını kar/zarar değildir, Oluşturdukları rezerv ile Türkiye’nin para politikasına yön vermektir.

Hazine’nin harcamaları tarihini yansıtan, 2016-17’den sonra en düşük piyasa faizi, politika faizi ve Hazine faizleri şu an uygulanıyor, politika setinde hedeflenen noktaya yavaş yavaş gelinmiş durumda.

Türkiye Ekonomi Modeli ile beraber, kurun, faizin dengede gitmesinin temel amaçlarından biri de merkez bankasının rezervlerinin güçlü olması.

Rezerv çeşitlendirme yönünde önemli ayrıntılar attık, bunların bölümleri sonucu olarak farklı kanallardan gelen rezerv biriktirme yöntemi var, bu sonuç vermeye başladı, 2023 ile beraber merkez bankasının çok daha güçlü, yüksek rezervleri biriktirme.

CDS PRİMİ HAKINDA

Geçen yılki baskı son dönemde diğer gelişen olan ülkelerle karşılaştırdığımızda oranlarda daha fazla yükselme vardı, bizim politikalarımızın sonuç vermesi ile de daha hızlı bir aşağı gelme var. Politikalarımız kabul görmeye başladı, politikaların anlaşılmaya başlaması ile hem CDS primleri daha aşağı gelecek hem de Türkiye’ye yabancı para girişleri daha hızlı bir şekilde artacak.

Yabancı girişlerinin arzuladığımız şekilde önemsiyoruz, borsamız sermaye piyasalarımız çok güzel bir noktaya gidiyor, Türkiye’nin bankacılık sektörü dünyada en iyi durumda olan bölümlerin biri.

Türkiye bankacılık sistemi iki yıl önce de çok güçlüydü, sermaye piyasalarımız çok güçlü, çok güçlü bir sigortacılık sektörümüz oluşmaya başladı, finansal piyasaların gücü reel sektöre de yansıyacak.

Türkiye’de uygulanan politikaların gelişmişlik göstergeleri ya da dinamizminin sürdürülebilir yönetimi göstergesi de geçen seneden bu bölgede yeni açılan şirket sayısı %60 ağırlık, ABD ve Avrupa’daki iki katın fazla olması.

Bu sene Türkiye’de patent sayısı rekor seviyeye ulaştı, üretken, inovasyon, yeni iş kurma, geliştirme ortamı olmasa bu oranlar, toplamda nasıl ortaya çıkacağını, bu şekilde görmek lazım.

Net hata noksan kapsamı, eroin parası demek, bu bilgileri anlatan ama bu bilgilere nasıl ulaştıkları anlaşılamayan şekillerde açıklamaları, hiçbir ekonomik kazancı olmayan açıklamalar, bunun siyasi tarafı var, daha doğru bilgilere ulaşabilenler, bunların hepsi kendi içinde var.

Bu sene enerji faturamız 100 milyar doları aşıyor, enerji fiyatları bir anda Türkiye cari fazla veren bir ülke haline geldi.

2021 Eylül’de Türkiye’nin net hata noksanı kaçtır diye sorduğunuzda 10,5, bugün 1,3’e çıkmış, bu dünyada da böyle, 158 milyar dolar da yıl sonunda veya bir sonraki yılın başında daha düşük seviyelere geliyor. Net hata noksanı bu ay azalmış olarak ayrılır. Tüm okul net hata noksanları bu insanların söylediği gibiyse zaten tartışma üzerine ya gerek yok.

Şırnak'ta petrol taşıyor!  'Tarihi dönüm noktası olur'

Şırnak’ta petrol taşıyor! ‘Tarihi dönüm noktası olur’Haber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *