TC-ATA rotasında kokain soruları

yazar

2022.11.21 06:30

Ahmet Davutoğlu, eski başbakanlık uçağı TC-ATA’da 1,3 tonluk kokain yakalanmasını yeniden gündeme getirdi. Tarihe tanıklığın muhafaza edildiği kutlamaların hal kadar tablolarının sevkiyatının kalıcı olarak kalması da üzücü.

TC-ATA rotasında kokain soruları
TC-ATA kuyruklu uçak, 2016’da Başbakanlık’tan Savunma Sanayi Başkanlığı’na devredildi. Kuyruk numarası TC-GVA yapıldı.

Abone ol

Google Haberleri

Gelecek Partisi lideri Davutoğlubaşbakanken kullandıkları de kullanılan eski TC-ATA sınırlarında Brezilya’da 1,3 tonluk kokain yakalandığını hatırlattı ve şöyle dedi:

“Üzerinde ay yıldız olan uçak kokainle yakalandı. Bu uçak bu şekilde yakalandıktan sonra, İçişleri Bakanı o koltukta oturansa ve Cumhurbaşkanı’nın sesi çıkmıyorsa kimse milli haysiyetten bahsedemez… Nerede şimdi bu uçak? Ne oldu o dava?”

Eski başbakanlık uçağı, şimdi Brezilya’da. geçmiş Turgut Özal, süleyman demirel, mesut yılmaz, Bülent Ecevit, Necmettin Erbakan, Tayyip Erdoğan tarafından kullanılan jete kokainle yakalandıktan sonra el konuldu.

Ama belki de daha acısı; bu skandal yakalamaların sevkiyatının da büyük ölçüde geçici olarak kalması. Eski TC-ATA uçağının rotasında 1,3 tonluk kokain sevkiyatıyla ilgili soru peşinden gidecek.

1- Uçaktaki kokainin baronu kim?

4 Ağustos 2021’de özel jet, İspanya Malaga’dan İspanyol yolcu Melek Gonzales Valdes‘i almak için Brezilya’da gümrüksüz bir havalimanı olan Riberio Preto’ya gitti. Burada acil kargo bölümü ve kabine 24 adet 54 kiloluk valiz yüklendi. Uçak 3 kez bir uçuşla hizmet işlemleri için Fortaleza Havalimanı’na ulaştı. Pilot, yardımcı pilot, kabin görevlisi ve teknisyenlerden oluşan mürettebatın tamamı Türk’tü. Uçağın önce Portekiz-Lizbon ardından Belçika-Brüksel’e gideceği bildirilmişti.

Brezilya narkotik polisi uçağa girdi. Valizlerinin kimin olduğunu sordu. İspanyol yolcu valdes, biriyle olmadığını söyledi. Türk pilotu Veli Demir ise valizler hakkında bilgisinin olmadığını anlattı. Veli Demir, gümrüksüz havalimanına mürettebatla birlikte geldiklerinde valizlerin yüklenmiş ve yolcunun uçakta iddiasıydı. Ancak diğer mürettebat, yolcunun VIP’de yaşadıklarını beklediklerini ve muhafaza kapısının kilitli olduğunu, valizlerin binasının yüklendiğini ifade etti.

Brezilya’daki soruşturmada sadece Pilot Veli Demir ve İspanyol yolcu valdes sanık oldu. Kokainin kaynağı konusunda tespit yapılmadı. Brezilya medyasında ise bu sevkiyatın başında ‘Brezilya’nın Escobar’ı lakaplı eski Albay Sergio Roberto de Carvalho‘nun olduğu iddia edildi. Suçla mücadele eden bir askerken dünyanın en büyük gördüğü baronlarından birine dönüşen Carvalho uzun süre sahte kimlikle Malaga’da yaşamıştı. Jetin kalkış noktası da Malaga’ydı. Defalarca polis operasyonlarından son anda kurtulmayı başaran CarvalhoHaziran 2022’de Budapeşte’de yakalandı.

2- Uçuş parasının izi sürülecek mü?

Eski TC-ATA kuyruklu uçak, 2016’da Başbakanlık’tan Savunma Sanayi Başkanlığı’na devredildi. Kuyruk sırası değiştirilerek TC-GVA yapıldı ve 2017’de çok düşük bir fiyata iktidara yakın Şeyhmus Özkan’ın sahibi olduğu Affan Holding’e satıldı. Holdingin ACM Havayolları isimli şirketi yılda 25 bin uçuş uçuşu ve özel jet kiralama işi yükünün küçük bir kısmını oluşturuyordu. Küçükçekmece Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianameye göre; 31 Temmuz 2021 günü özel jet Malaga’dayken İspanyol yolcu valdes, Brezilya’dan alınıp Belçika’ya götürülmesi için başvurudu. Toplam 4 yolcu bekliyordu. Ama diğer üç yolcu hiç gelmeyecek.

Şeyhmus Özkan’ın talimatıyla kişisel fiyat çıkardı: 160 bin Euro. valdes, para bozdurma bürosundan göndereceğini söylemişti. Satış sorumlusunun ifadesine göre; Normalde para düzenleme işlemleri başlamazdı. Ancak Şeyhmus Özkan’ı korumak için talimat verdi. Satış sorumlusu paranın gelmediğini hatırlatınca Şeyhmus Özkan “Ne diyorsam onu ​​yap” dedi.

Şeyhmus Özkan ifadesine göre; 2 Ağustos 2021 günü yani uçakta kokainin yakalanmasından 3 gün önce bir kurye, şirket Küçükçekmece’deki merkez binasına geldi. 160 bin Euro’yu Şeyhmus Özkan’a elden teslim etti. Bu ödeme deposu hiçbir belge verilmedi. Şeyhmus Özkan, bu kuryenin üyelerini ve hangi döviz bürolarından geldiğini bilmediğini söyledi. İddianamede de bu kurye hakkında hiçbir bilgi yok. Polisin motosikletin plakasını tespit edemediği iddia ediliyor. Ancak bir holding binasına gelen ve her yeri güvenlik kameralarıyla dolu İstanbul’da bu kurulumun üstlenemediği büyük soru yöneticilerini barındırıyor. Böylece soruşturmanın en önemli kısmı, paranın kaynağı belirsiz kalıyor.

Şeyhmus Özkan'ın da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğrafı çıktı. Şeyhmus Özkan’ın da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile fotoğrafı çıktı.

Ayrıca Brezilya’daki soruşturmada, yer hizmeti veren şirket yetkilileri, bu jetin uçuşu için tüm ödemelerin ısrarla nakit olarak ödenmesi anlatıldı.

3- Pilot, kokain sevkiyatından haberdar mı?

Pilot Veli Demir, açık kalp ameliyatı geçirmiş ve bir yıl uçuşlardan uzak kalmıştı. İyileştiğine dair raporla uçuş uçaklarını tekrar geçmiş ve ACM Havayolları’nda çalışmaya başlamıştı.

Küçükçekmece Savcılığı’nın iddianamesine göre; Pilot Veli Demir‘in 1,3 tonluk yükümlülüğünün belirtileri olduğunu bilmemesi hayatın olağan varlıklarına aykırıdır. Brezilya’daki yargılamada aynı tespit yapıldı. Brezilya polisi jette inceleme yapmak için sınırlarıken pilot kapılarını kapatmış, kalkış pozisyonu almıştı. Polis uçağı durdurmuştu.

Pilot Veli Demir ve İspanyol yolcu valdes tutuklanıp hapishanede toplu koğuşlara konuldu. valdes ileri aşamada kanser hastasıydı ve çok az ömürleri vardı. Tutuklandıktan üç ay sonra öldü. Valdes, Belçika’da iki şirket kurmuş ve iflas etmişti. DW Türkçe’nin sohbeti valdesBrezilyalı avukatı Bana itiraflarda bulundu. Ailesine 500 bin Euro aldığını söyledi” dedi. Yani Valdes ölmek üzereyken aile parası için bu işe girmişti. Brezilyalı avukat DW Türkçe’ye gittiğinde “Valdes bu kaçakçılıkla ilgili çok az bilginin olduğunu, emirleri Türk pilottan geldiğini anlattı” iddiasında bulundu.

Veli Demir Uçaktaki kokainden haberin olmadığını, yeri hizmetlerini veren şirketin valizlerini yüklediğini savunuyor. Yolcunun valizlerini kontrol etme yetkisinin olmadığını iddia ediyor. Ancak Türkiye’deki iddianameye göre; Gerekli pilota şüpheli yükü tespit ettiğinden güvenlik güçlerine bildirim sorumluğu yüklüyor. Pilot, kapağın yer hizmetleri ile yanlış anlaşılma sonucunu kapattığını savunuyor. Avukatları, Veli Demir‘Brezilya’daki davada beraat ettiğini belirtiyor “Brezilya’daki ifade tercümanla ve baskı altına alındı. Bu nedenle birikimler var. Pilotun kokainle muhafazalarını gösteren hiçbir delil yok” diyor.

4- Patron Şeyhmus Özkan kokain sevkiyatını organize etti mi?

Pilot Veli Demir, Brezilya’da adli kontrol kararı kaldırıldıktan sonra 26 Aralık 2021’de Türkiye’ye geldi ve tutuklandı. Polis Şeyhmus Özkan ve şirket müdürlüğüne operasyon yaptı. Gözaltına alınan Şeyhmus Özkan’ın sosyal medya hesabından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve erdoğan ile çok yakın ilişkileri olan iş insanı Ethem Sancak‘la fotoğraflar paylaşıldı. Serbest bırakılan Şeyhmus Özkan davası gün savcılığın itirazı üzerine tutuklama. Şeyhmus Özkan ve Veli Demir halen tutuklu.

Şeyhmus Özkan oğlu onlarda maddi sorunlarla boğuşuyordu. zamanında yönetime eski eşi ve amcasını getirmişti. Ancak resmi görevi olmadan şirketi yönetiyordu. 2019’da Affan Yatırım Holding, 85 milyon TL’lik alacak nedeniyle konkordato ilan etmişti. Büyük vergi borçları vardı.

Küçükçekmece Savcılığı’nın iddianamesinde; Şeyhmus Özkan’ın kokain verdiğini uçuşla ilgili ödemeyi elden teslim aldığını suç delili olarak gösteriyor. Ayrıca büyük bir şirketin sahibi olmasına bu uçuşla özel olarak ilgilenmesinin hayatın olağan amaçlarına aykırı olarak değerlendiriliyor. İddianamede Şeyhmus Özkan’ın madde ticareti organizasyonunu yönettiğini savunuluyor.

Şeyhmus Özkan ise ifadesinde kendi üç teklifinin geldiği ve yolcu valdes‘in yolculuğunu karlı olduğu için kabul ettiklerini anlattı. valdes‘in döviz bürosundan göndereceğine dair yazışmalarını savcılığa sundu.

Şeyhmus Özkan’ın avukatları, Türkiye’de pek çok uçuş şirketi ödemeleri elden geliyor ve bunun bir suç delili olmayacağını söylüyor. Ödemenin şirket hesabına geçti ve yolcu valdes‘e faturanın kesildiğini alacaklı avukatlar şöyle konuştu:

“Şeyhmus Bey, Brezilya’daki davada sanık bile yapılmadı. Bu süre içinde iki kez yurt dışına çıktı ve geri döndü. Şu an bir kaçma şüphesiyle tutuklu. Şeyhmus Özkan’ın bu uçuşla ilgilenmediği için suçlaması tamamen hukuki dayanaktan yoksun. Şirketi yönetiyor ve ilgili personeliyle bu işleri takip ediyor. Uyuşturucu kaçakçılığıyla hiçbir ilgisi yok.”

Türkiye’nin siyasi tarihinde önemli bir yeri olan jet ise halen Brezilya’da tutuluyor. Bakımı yapılmadığı için kötü durumda. Brezilya resmi makamları, uçak kullanmak için ACM Holding’e başvurmuş ancak şirket kabul etmemiş. Araştırma Brezilya’daki avukatları ise uçağı geri almak ve Türkiye’ye getirmek için çalışıyor.

18 sayfalık iddianamenin büyük kısmı ise Brezilya’dan adli yardımlaşma için yönelik yazıların tercümesi oluşuyor. Para geçişlerinin bile çözülmediği bir iddianamede pek çok nokta resmen. Pek çok yapılandırma sonucunda olduğu gibi TC-ATA uçuş olayı da yanıtsız sorular ve sırlarla dolu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *