Tahıl koridoru anlaşmasının uzatılmasında kilit rol oynadı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan, toplantı koridoru anlaşmasının uzatılmasında, esir değiş tokuşlarında çok kilit ve önemli bir rol oynadı.” dedi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Parlamenterler Asamblesi (NATO-PA) 68. Genel Kurulunda konuşma yapan Stoltenberg, İstanbul’da geçen hafta yaşanan “vahşi terör saldırısını” kınadı.

Stoltenberg, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak’ın Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın süresinin uzatılmasıyla ilgili Genel Kurulda yönelttiği bir yönetici, “Türkiye ve Muhafaza Erdoğan, korsan koridoru harekatının uzatılmasında, esir değiş tokuşlarında çok kilit ve önemli bir rol oynadı.Türkiye NATO’nun önemli ve etkili bir üyesi.Türkiye terörizm karşı mücadelede de çok güçlü bir NATO ülkesidir.Geçen hafta İstanbul’da vahşi bir terör saldırısı oldu.Bunu da kınıyoruz.” yanıtını verdi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine de değinen Stoltenberg, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerinin ülke meclislerinde onaylanma süresi sona erdirilmesinin zamanı geldi. Bu ülkeler, terörizmle mücadelede de Türkiye ile en yakın çalışmaya devam edeceklerdir. ‘ya üyelik sürecinde Türkiye ile imzaladıkları memorandumun gerekliliklerini yerine getirdi.Bu süreç artık tamamlanmalı.” dedi.

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğin başvurusu anında bu yana çok hızlı bir şekilde çalıştığını vurgulayan Stoltenberg, şöyle devam etti:

“Bu iki ülkedeki üyelik kuruluşları NATO tarihinde şu ana kadar görülmemiş bir dayanıklılık oldu. Finlandiya ve İsveç şu anda çok daha farklı bir konumlar. ABD ve İngiltere bu yükü garanti verdi. Rusya tarafından Finlandiya veya İsveç’e herhangi bir saldırı durumunda NATO’nun harekete geçmemesi düşünülemez. her türlü garantiye sahipler.

UKRAYNA’YA DESTEKTE BİRLİK ÇAĞRISI

Stoltenberg, NATO üyesi ülkelerin parlamentolarına “Ukrayna’ya destekte çocukların birlik olmasını istiyorum.” ifadesini kullanarak, “NATO olarak, 2022’de Ukrayna’ya desteğimizi arttırarak devam ettirme kararı aldı. Madrid Zirvesi NATO için önemli bir geçiş dönemi oldu. Rusya’nın stratejik ortaklığından çıkarılıp tehdit olarak tanımlandığı Yeni Stratejik Konsept kabul edildi ve Finlandiya ve İsveç’te NATO askerlerine davet edildi.” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri, “(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin, şubat döneminde Ukrayna’yı işgalinde iki stratejik hata yaptı. dedi.

Savaşın çok uzun süreceğinin sahip olduğu özellikler ve NATO üyelerinden uzun süre daha Ukrayna’yı desteklemeye hazırlıklı olmalarını beklediklerini kaydeden Stoltenberg, “Bunun bedelini ödemeye hazırız.

“Dünya daha tehlikeli ve daha kırılgan oldu.” diyen Stoltenberg, NATO üyesi “Enerji harcamalarına karşı dikkatli olunmalıdır. Çin son dönemlerde stratejik yerlerde kendi varlığını daha fazla hissettiriyor. Çin’e dikkat edilmesi gereken bir ülke.” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’DEN 17 MİLLETTVEKİLİ KATILDI

NATO-PA’ya, üye 30 ülke 269 parlamenter ile 11 ortak delegasyondan ve 8 seyirci parlamenter delegasyondan 100’e kadar parlamenter katılırken, Türkiye’yi NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak’ın yanı sıra AK Parti’den 7, CHP’ 4, HDP’den 2, MHP’den 2 ve İYİ Parti’den 1 milletvekili temsil etti.

Madrid’de üç gün süren toplantılarda, Rusya’ya karşı Ukrayna’ya karşı verilen savaşta destek birinci oldu. Ayrıca Madrid’de 28-30 Haziran’da yapılan NATO Zirvesi’nde alınan Yeni Stratejik Konsept kararlarının alınması, NATO’nun savunma ve caydırıcılık çalışmaları, Rusya’nın tehditlerine cevap, siber güvenlik, iklim değişikliğinin güvenlik üzerindeki etkileri, Afganistan konuları da ele alındı.

Diğer yandan toplantılara katılan yabancı delegasyonların İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde 6 kişinin hayatını kaybettiği ve 81 kişinin yaralandığı terör saldırısından dolayı başsağlığı dileklerini ilettiği öğrenildi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de NATO-PA Savunma ve Güvenlik Komisyonunda yürüttüğü bir oturumda konuşmada, “Terörizmle mücadelenin ortak koruyucusudur. .” kullanım kullandı.

FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İN NATO ÜYELİKLERİNE DESTEK

NATO-PA toplantılarında öne çıkan diğer oluşumlardan biri de Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya yönelik rehberlik mesajı oldu.

Finlandiya ve İsveç heyetlerinin de Türk milletvekilleriyle yaptıkları özel toplantılarda NATO üyeliklerine destek aradıkları öğrenildi.

Genel Kurulda, NATO-PA’nın gelecek iki yıl süreyle başkanlığına, tek aday olan Fransız Muhafazakar Partiden Joelle Garriaud Maylam getirildi.

*Haberin görselleri AA tarafından servis edilmiştir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *