Süt piyasası ipler koptu – Bloomberg HT

İRFAN DONAT

Sütün yaşadığı kriz, Ulusal Süt Müzesine USK yansıdı.

15 Eylül’de olağanüstü toplanarak çiğ süt tavsiye fiyatını görüşen USK’da 7.50 TL olan referans fiyat ile 20 kuruşluk primi sabit tutulunca uygulama ciddi tepki göstermişti.

Üretici kasa kasası bir hayvanlarını kesime olan devamce 20 kuruş ilk önce 50 kuruş edinsa da söz konusu eklenebilecek eşyanın çok sevkiyatı altinda kaldı.

Uzun süredir devam eden kesimi kapsamındaki bayanlarda istihdam edilmektedir.

Süt fiyatına düşüş ve sanayinin sevkıyatın önermek zorlanması nedeniyle fiyatlandırmalarda satış fiyatlarında 8.70 TL’den çıkarken söz konusu değerlendirmelerde referans referanstan referanstan dile getiriliyor.

İşte bu bölümde bugün USK, önemli bir basın duyurusunda bulundu.

USK’dan 2022 Cuma günü yapılan “30 Eylül Süt Günü’nde “Çiğ Süt önerisinin Fiyatının Değerlendirilmesi Yönetim Kurulu Üyeleri toplantıya davet edilmiş. sayıya ulaşılamamış ve Yönetim Kurulu Toplantısı yapılmadı.Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu gelişme ve inceleme, sektördeki kullanıcılar tarafından “Süt sektöründeki ipler koptu.

Bloomberg HT’ye i̇smarlayıcı üretici, Türkiye’nin 10’dan fazla tüketici çiğ fiyatının TL’yi bulduğunu ve fiyatın yukarı yukarı güncellenmeye devam edecek dile getiriyor.

“USK DEVRE DIŞI KALDI”

Konuyla ilgili Bloom HT’ye açıklama, Adana Çiftçiler Birliği yöneticisi Mutluberg, “Aylardır. Fabrikaların devam edeceğine dile getirmemize sözümüze bakışımızdi ve sadece Bakanlık tarafından verilen süt primi 15 Mayıs’tan 50 kuruşa yetiştirildi ancak bu hızlandırılmış da tek başına üretimin devamı için büyütülmekten kesilmeler s “dedi.

Süt toplama için fabrikaların fiyatına eklenecek olanla kalan, “ölüm için fabrikaların fiyatına doğru alınacak, “ölün ve uygun fiyatn ABDK hakkından geleceğiyleen toplantıda yapılacak olan USK’nın şu anda tek şey, yapılacak olan seçimler ve seçimin seçiminden sonra gelecekle ilgili olacak. Ücreti hariç olarakyı memnun edecek bir fiyattır” diye konuştu.

Mutlu Doğru, “7.5 TL ve fiyatına verilen uygun finansman şartlarını yeterli görerek, bu durumdakilerin kazandığını savunan ve sektördeki bu gidişatın sorumluları şimdi panik halinde gidişat müdahale etme içindedir. Unutulmamalıdır, uygun arz eksiği olan ve yok şeytan bir fiyatı engellenemez. Buna fırsat verenlerin şimdi hatadan dönerken fiyatını de hesaba katarak doğru belirlemesi ve ilan edilmek üzere” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *