Sunday Times: BBC Mütevelli Heyeti Başkanı Sharp Jonhson’a kredi için kefil ayarladı

BBC Mütevelli Heyeti, kurumun gelir ve giderleri ile müsamaha yayıncılığının kamu adına yönetimiyle sorumludur. Sharp, gazete haberinin takip edeceği sadece insanları bir araya getirdiğini ve herhangi bir çıkar çatışmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Johnson’ın sözcüsü ise eski başbakanın Sharp’tan herhangi bir finansal tavsiye almadığını belirtti. Johnson’ın 2020 sonunda mal kaybı yaşadığı bildirilmişti.

İşçi Partisi’nin üst düzey yöneticilerinden Anneliese Dodds, Parlamento’ya ilettiği yazıda konu hakkında soruşturma yürütülmesini istedi.

Sunday Times’ın haberinde o dönemde Sharp’ın 800 bin sterlinlik kredi alması için Johnson’a kefil ayarladığı iddia edildi. Gazeteye göre Sharp, Johnson’ın kredi notunda kefil olması için multimilyoner Kanadalı iş insanı Sam Blyth’i önerdi.

Sharp, sorumlu kişi olarak kabine ve kamu kuruluşlarından sorumlu Devlet Bakanı Simon Case ile iletişim geçti.

Gazetenin aktardığına göre Sharp, kredinin kesinleşmesinden önce Blyth ve Johnson ile birlikte Checkers Başbakanlık konutunda akşam yemeğinde bir araya geldi.

Sunday Times, böylesi kamu görevlerine atanan adayların, herhangi bir çıkar çatışmasını bildirmesi gerektiğini belirtiyor.

Sharp ise yayımlayacağı bir ihtimal, “Blyth’in talebini gerçekleştirecek, kabineden sorumlu bakanla basit bir iletişim geçmem izlemeleri ve daha sonra da herhangi bir şekilde olaya dahil olmadığım için bir aykırılık yok” dedi.

Anneliese Dodds, Sunday Times’ın haberine bağlı kalarak, Johnson’ın “daha sonra üst düzey bir kamu pozisyonuna atayacağı bir alıcıların kredi çekme işini kolaylaştırmak isteyerek” kurallarını koruyabildiğinden endişelerini ele aldığını söyledi.

Dods, “şeffaflıktaki eksiklikler” nedeniyle yaşananların “demokratik incelemelerini baltalayarak bir tür genel ilişki izlenimi yaratabileceğini” söyledi ve bu nedenle de BBC yönetiminin kuruluş başkanının atanma işlemlerini sorgulatabileceğini belirtti.

Johnson’ın sözcüsü ise “Ne Richard Sharp, Boris Johnson’a finansal bir tavsiyede bulundu; ne de Boris Johnson, Richard Sharp’tan mali tavsiye istedi. Bu ya da başka hiçbir nedenden dolayı Boris Johnson’dan Sharp’a herhangi bir ödeme ya da fayda sağlanmadı” dedi. Açıklama şöyle devam etti:

“Johnson gerçekten de yaklaşık 20 yıldır süren kişi, yani kuzeni Sharp’la akşam yemeği yedi. Ne olmuş yani? Jonhson’ın tüm finansal anlaşmaları düzenli olarak ilan edildi ve uygun bir şekilde kaydedildi.”

İddialara ilişkin bir BBC sözcüsü hakkında ise şunları söyledi:

“Yönetim kurulu başkanının işe alınmasında BBC’nin herhangi bir odası bulunmuyor. Konuyla ilgili her türlü soru yönetmeliği reddidir.”

Hükümet, BBC News’ün sorularına ilişkin sorulara henüz herhangi bir yanıt verecek.

BBC Yönetim Kurulu Başkanı olmak için göreve organı Sharp, o dönemdeki iktidardaki Muhafazakar Parti’nin bağışçıları arasındaydı.

Uzun süre Goldman Sachs’ın üst düzey çalışanlarından biri olan Sharp, Ocak 2021’de hükümet tarafından BBC’nin yeni yönetim kurulu başkanı tercihi olarak duyurdu. Öneriler dönemi kültür bakanı ve başbakanı yaptı.

Kaynak: BBC Türkçe

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *