Starlink, Türkiye’ye geliyor: İşte tarihi

Starlink, internet sitesindeki hizmet haritasının güncellendiği ve Türkiye’de hizmete götürüldüğü tarih belli oldu.

ABD ve Avrupa’nın büyük bir bölgesinde hizmet veren Starlink, diğer işletmeye devam ediyor. yürüttüğü hizmet haritası, kısa süre önce güncellendi ve bununla birlikte Türkiye’de hizmete götürdükleri tarih belli oldu.

Starlink Türkiye’de ne zaman hizmete başlayacak?

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’e ait olan Starlink, dünya çevresindeki binlerce uydu üzerinden internet bağlantısı sunuyor. Şu anda ABD, Almanya, İspanya ve İngiltere gibi Fransa’daki Avrupa ülkeleri mevcut.

Starlink, daha önce öğretmek için hizmet vereceği tarihi 2023’e ertelemişti ve kısa süre sonra da bu tarihi belirsiz olarak değiştirmişti. Starlink, Türkiye’de 2024 yılında hizmet vermeye başlayacak.

Starlink hizmetinin mülkiyeti fiyatının alınmaması. Şirket, yurt dışında 499 kullanım kurulum hizmeti sunuyor. Servisin aylık ücreti ise 99 dolar. Eğer Türkiye için dolar kuru üzerinden bir fiyatlandırma yapılırsa, kurulum ücreti 10 bin TL, yolculuk ücreti ise 1 bin 900 TL civarlarında olabilir. Yakında daha fazla detay belli olacak.

Starlink ne kadar hız sağlıyor?

Geçen aylarda Speedtest tarafından kullanıcılara rapora göre Starlink, birçok ülkede geniş bant indirme hızlarını geride bıraktı. Hizmet, ABD’de 4. çeyrekte 104,97 Mbps indirme hızına ulaştı. Ancak boşlukların en yüksek ve en düşük indirme özelliklerinin orantısız olduğunu belirtelim. Örneğin en yüksek indirme, 191.08 Mbps ile Florida’dayken, en düşük indirme hızı ise Oregon ülkesi ile 64.95 Mbps.

Starlink, Ookla’nın anketine göre 18 ilçe 14’ünde, sabit internet sağlayıcılarından daha yüksek bir performans gösterdi. Örneğin Avustralya’daki sunucular ortalama olarak 51,35 Mbps indirme hızı sunarken, Starlink ise 141,55 Mbps’lik bir hız sağladı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *