Son Dakikalar: İsveç’te toplanan krizde skandal ifşalar! II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü durum’

Türkiye’nin İsveç’e NATO kapısını kapatması Washington, Helsinki ve Stockholm’de fay hatlarını yerinden oynattı. Salı ilk gününde açıklama, Finlandiya’dan geldi. Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, Türkiye ile müzakerelere birkaç hafta ara verilmesi gerektiğini söyledi.

Akşamüstü, Ankara’nın davası üzerine Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü mekanizmanın Şubat ayı görüşme süresi ertelendi.

Birkaç saat sonra bu kez İsveç’te Başbakan Ulf Kristersson, Dışişleri Bakanı Tobias Billström ve Savunma Bakanı Pal Jonson kameraların karşısına geçti. “İsveç’in NATO’ya katılmasının ne kadar ciddi olduğunu anlamıyor.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında devam eden NATO gizli görüşmelerine geri dönüşün önemini vurgulayan Ulf Kristersson, “Ortak mesajımız var, süreçte sakinlik, zorlamayı düşünme ve sukunet için çağrı yapmak istiyoruz” ifadesini kullandı.

ABD ise, Salı gününün son saatlerinde açıklama yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Finlandiya ve İsveç’in ilk fırsatta birlikte NATO’ya üye olmalarını istediklerini söyledi.

Hollanda'dan yeni skandal sinyali: 'Ankara Büyükelçisi kalıcı park yeri için izin alsın'

Hollanda’dan yeni skandal sinyali: ‘Ankara Büyükelçisi kalıcı park yeri için izin alsın’Haber Görüntüle

Sözcü Price, Washington’ın üçlü görüşmelerinin yaptırımlarıyla ilgili Türk tesisleriyle temasa geçmediğinin sorulması üzerine, “Bir sonraki görüşme turları iptal edilmedi, ertelendi” deyip ekledi:

“Bu Finlandiya, İsveç ve Türkiye’nin nerede gözlemleri değerlendirme için bir fırsattır. üçlü mutabakat kapsamında verdikleri taahhütleri yerine getirmek üzere somut ayrıntılardır.”

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD’nin, Finlandiya’nın İsveç’ten önce NATO’ya üye olmasını destekleyip engellemeyeceğine hükmedecekse yanıt sonuçlarını. “Gündemdeki soru bu değil” diyen Price, birlikte üyelik vurgusu yaptı.

İsveç’in başkenti Stockholm’de aşırı sağcı Rasmus Paludan’ın Türkiye Büyükelçiliği cephesi Kur’an-ı Kerim yakmasıyla zirveyi yöneten muhafazakar kriz, Ankara’nın NATO üyeleri için destek vermesini duyurmasıyla İskandinav ülkelerinin paniğe yol açtı.

Erdoğan'ın çıkışı dünyayı sarstı!  'İsveç'in NATO şansı alev alev yanıyor' başlığını attılar

Erdoğan’ın çıkışı dünyayı sarstı! ‘İsveç’in NATO şansı alev alev yanıyor’ başlığını attılarHaber Görüntüle

İsveçte 320 kronla toplanan krizde skandal ifşalar

İsveç medyasından Aftonbladet, Başbakan Kristersson’un İsveç açıklamalarını ‘II. Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü durum’ başlığıyla okurlarına aktardı. ‘NATO dışında kalması İsveç için nasıl tehlikeli olacak?’ diyen gazete, 10 soru sorup 10 ağaca taşındı. Aftonbladet ayrıca söz konusu haberde Türkiye’nin İsveç’in tutuklanmasını reddetmesinin üç gizli sebebi olduğunu savundu.

Aftonbladet’teki en dikkat çekici haber ise, Kur’an yakan ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’a yardım eden isim. Gazeteye göre, Chang Frick Türkiye Büyükelçiliği önünde polis koruması altında koruyucu verici eylemi gerçekleştiren Paludan’ın yönetiminden izin verilmesini sağladı.

Dünya medyası manşetten gördü: İsveç mahvetti, yıllar alabilir!

Dünya medyası manşetten gördü: İsveç mahvetti, yıllar alabilir!Haber Görüntüle

Gazete ‘provokatör’ olarak tanımladığı Chang Frick’in Paludan’ın elde etmesine izin vermek için ödeme yaptı ve ardından İsveç devlet televizyonu SVT’ye bağlanmasını yazdı. Nyheter idag adlı internet yerel yönetimleri Chang Frick, SVT’ye verdiği röportajda 16 Ocak tarihinde polise 320 kron ödeyerek izin aldığını söyledi.

İsveç’in NATO’yu toplamanın ötesindeki sallantıda olduğunu savunan provokatör, girişimi sabote etmediğini de savundu.

İsveçte 320 kronla toplanan krizde skandal ifşalar

Başbakan Ulf Kristersson’un durumunu ne kadar ciddi bir şekilde muhafaza etmesi varması için herkesi uyardığını kullanan Dagens Nyheter gazetesi ise, İsveç ve Finlandiya’nın Temmuz ayındaki tarihindeki zirvesinde NATO’ya üye olamayacaklarını yazdı.

Dünyada manşet: 'ABD, Erdoğan'ı ikna mahkemeleri arıyor'

Dünyada manşet: ‘ABD, Erdoğan’ı ikna mahkemeleri arıyor’Haber Görüntüle

‘Finli araştırmacı: Üyelik süreci durdu’ unvanını atan Dagens Nyheter’e konuşan Tuomas Iso-Markku, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta Temmuz ayında NATO zirvesinde İsveç ve Finlandiya’nın yer almayacağını söyledi.

Gazetedeki bir başka haber, aşırı sağcı Paludan’ın Kur’an yakmanın kendi fikri olmadığını söylemesi oldu.

İsveçte 320 kronla toplanan krizde skandal ifşalar

Expressen gazetesi de Dagens Nyheter gibi provokatör Paludan’ın açıklamalarına yer verdi. Irkçı Paludan, garantör eylemin kendi fikri olmadığını yineledi. Expressen’deki haberde gözden kaçmayacak ayrıntılar da vardı. Habere göre, Chang Frick Rasmus Paludan’a Türkiye Büyükelçiliği cephesi Kur’an yerine Türk bayrağı yakmayı teklif etti.

Müslümanları zorlamak istemediğini ileri süren Chang Frick, asla kimseyi bir dini kitap yakmaya teşvik etmeye zorlamayı de iddia etti.

Bir kez daha benzer bir ödeme yapılmayacağının sorulması üzerine Chang Frick “Dürüst olmak gerekirse düşünmeliyim. Burada tehlikede olan çok şey var” dedi.

İsveçte 320 kronla toplanan krizde skandal ifşalar

Expressen gazetesi, Frick ve Paludan arasında gerçekleşen WhatsApp toplantılarının ekranlarını yayımladı de yayımladı.

Göteborgs-Posten gazetesi, ‘Kristersson: Başka hiçbir önemli konu yok’ başlığını tercih etti, Türkiye’nin üçlü mekanizmasını görüşmesini iptal ettiği okurlarına aktardı.

Bir Hollanda eksikti

Bir Hollanda eksiktiHaber Görüntüle

Ava gitti, vurularak öldürüldü halde bulundu!  Tek şüpheli köpek

Ava gitti, vurularak öldürüldü halde bulundu! Tek şüpheli köpekHaber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *