Son dakikalar: Altın fiyatlarında hızlı yükseliş! 1250 TL’yi aşarı mı? – Son Haberler

Milliyet.com.tr/ÖZEL Ons altın fiyatlarındaki hareket piyasalarda dengeleri değiştirmeye başladı. 2000 hızla doğru hareket etmeye başlayan altın gram altın uçak da ivme etkisi. 9 ayın zirvesinde işlem gören ons altınla birlikte gram altın da 1165 liraya tırmandı. Peki gram altında 1250 TL seviyesinde görülüyor mü? Altında seyir ne olur? 3 uzman isim merak edilen soruları milliyet.com.tr’ye cevapladı.

ALTIN ​​hizmetinde YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

BLG Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Belgin Maviş milliyet.com.tr’ye bağlı bulunduğu şu ifadeleri kullandı: Ons altında 9 ayın zirvesi olan 1929 doların test edilmesinin ardından bir tesiste 1915 dolardan işlem görüyor. Bu durum gram gökyüzünde hareketlendirdi. Merkez Bankası’nın TL mevduatlarında 3 ay ve daha fazlası için zorunlu olarak karşılık verilmesi gereken sıfıra indirilmesiyle paranın bir bölüm mevduata diğer bölüm ise altına doğru yöneldiğini görüyor.

Borsa yatırımcısı borsada olmaya devam ediyor. Paranın yönü 1 Şubat’ta ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararında 50 yerine 25 baz puanlık bir faiz artırma olasılığı ile birlikte küresel bazda hapsedilmiş görünüyor. Altında yükselme süreleri.

GRAM ALTIN ​​1250 LİRAYI AŞAR MI?

1250 lira aşılabilir bir hedef ve daha fazlasını görmek var ama gelecek dönemde Fed’in açıklamaları bunda etkili olacaktır. Aynı zamanda Çin’in rezerv alımlarının söz konusu olduğundan emin olun. ABD Hazine Bakanı Yellen’ın Çin Başbakan Yardımcısı ile görüşmesi bekleniyor. Oradan gelecek açıklamalar, uzlaşı mesajı, ekonomik unsurlardaki iş birliği açıklamaları altın fiyatlarına destek verebilir.

ŞUBAT AYINDAKİ TOPLANTIDA FED’DEN FAİZ ARTIŞI BEKLENTİNİZ NEDİR?

Şubat ayında Fed’in faiz hikayelerinin hızlı bir yavaşlama beklemem. Sadece tek bir yer verisi ile Fed buna bakmayacaktır. Fed kurtuluş yoluna bakacaktır. Petrol fiyat düşüşlerindeki Fed’in hareket aralığını güçlendirdiği için 25 baz puanlık bir faiz artışı olası görünüyor.

ABD’DE ENFLASYONDA DÜŞÜŞÜN DEVAMINI BEKLİYOR MUSUNUZ?

Petrol fiyatlarındaki yürüyüşlerinde, yatay hareket söz konusu olursa ABD tarafından tüketiminde geçişte belirginleşebilir. Bunu net bir şekilde söylemek için çekirdek bölümlerinin çökmesi gerekiyor.

2023 YILINDA DOLARIN SEYRİ NE OLUR?

Dolar devletinde sakinleşmenin artması için 100 basamak yüksekliğine ulaşması 96-98 bandında daha stabil olması gerekiyor. Fed dönemi boyunca yükselişler de yükselişler de günlük volatiliteye bağlı olacaktır. Ama dolar devletinin 102 seviyesi veya aşağı yönlü bir sinyal üretmesi durumunda ki şu anda bu sinyalin ilk etabını gördü. Dolar mahkumiyetinde aşağılama hareketi Avrupa Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankası’nın yürüyüşü ile daha da netleşecektir. Genel eğilim ve Fed’in de istediği doların daha istikrarlı olması. Dolar para biriminin bu şekilde 102 seviyesinde yatay hareket etmesidir. Altındaki yukarı yönlü hareket de dolar yatırımındaki geri çekilmeden kaynaklı gibi görünüyor.”

ALTIN ​​hizmetinde YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Ata Yatırım Yurtiçi Piyasalar yöneticisi Şükrü Cem Kaya ise şu ifadeleri kullandı: 2022’de düşüş trendi içinde kalan Ons Altın bu düşüş trendini sonlandırarak yükseliş trendi ile yukarı doğu hareketini sürdürüyor.

GRAM ALTIN ​​1250 LİRAYI AŞAR MI?

2023’te bu yükseliş trendinin devamı beklenebilir. Ons Altın’da 1900 seviyesi üzerinde önce 1975 daha sonra da 2000-2075 zirve seviyesi hedeflenebilir.

ŞUBAT AYINDAKİ TOPLANTIDA FED’DEN FAİZ ARTIŞI BEKLENTİNİZ NEDİR?

FED’in Şubat gecesi 25 baz puan dizisini beklerken bu beklentinin belirli bir fiyata sahip olduğunu görüyoruz. Ancak FED’in açıklamaları kullanılacaktır.

ABD’DE ENFLASYONDA DÜŞÜŞÜN DEVAMINI BEKLİYOR MUSUNUZ?

ABD taraflarında genişlemenin tepesini gözeterek, baz etkisi ile geri çekilmeye başlamayı bekleyebiliriz. Bu nedenle risk tüketimine bağlı hem ABD Borsaları hem faiz dışı yatırım araçları artırılabilir. Ons Altın da bu yönde talep bulmaya devam edecekler.

2023 YILINDA DOLARIN SEYRİ NE OLUR?

Dolar harcamanızdaki zayıflamanın yaklaşan dönemin devam etmesi beklenebilir. Mevcut iniş trendi 101,50’nin sızması ile, önce 100 daha sonra 99 Krallığı kadar devam edebilir. Ancak hem jeopolitik gelişmeler hem gelecek verilere bağlı FED’in açıklamaları 2023’teki seyirde kullanmak olacaktır.”

ALTIN ​​hizmetinde YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Dinamik Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Başkanı Ayşin Erdem ise şu ifadeleri kullandı: “Altın’daki yükselişin ana sebebi, Fed’in artırma politikasındaki yumuşama faiz oranını öngörebilir. Şubat’ın sonunda olan Fed toplantısından önceki fiyatlanmalarda bu etkinin yer alacağı düşünülüyor. Toplantının yaklaşacağı tarihe kadar yükselişin devam etmesi sonrasında sert faiz artışına yönelik beklentin artmaması halinde” Altın fiyatlarındaki artışın devamı için görüşmelerdeyiz.

GRAM ALTIN ​​1250 LİRAYI AŞAR MI?

Gram altının fiyatlanmasında küresel altın fiyatları ve dolar kuru etkili oluyor. Globalde altının yükseliş trendinin ve dolar kurunda görülen ılımlı volatilitenin devam getirisi kanındayız. Bu doğrultuda gram altının 1.000 TL koruma altında 1.250 TL sınırını geçebileceği düşüncesindeyiz.

ŞUBAT AYINDAKİ TOPLANTIDA FED’DEN FAİZ ARTIŞI BEKLENTİNİZ NEDİR?

Fed son toplantılarında, 4 defa 75 baz puan faiz artışının ardından 50 baz puan daha faiz artışını gerçekleştirdiğini takip ettik. Bu kararların tarihinin en agresif Fed kararlarından biri olabilir. Merkez bankalarının faiz kararlarının alınmasından biraz sonra görülmesini de bekliyorlar. Fed’in bu etkilerini gözlemlemeden agresif faiz dizilerine gitmesinin ülke ekonomisindeki faaliyetlerine zarar verebileceğini düşünüyoruz. Ilımlı resesyon olasılıklarından bahseden Powell ve ekibinin, 25 baz puan faiz artışını gerçekleştirerek ekonomideki sonuçları takip edeceğiniz görüşündeyiz.

ABD’DE ENFLASYONDA DÜŞÜŞÜN DEVAMINI BEKLİYOR MUSUNUZ?

ABD çarpması son 6 ayda %9,1’den %6,5 sistemine kadar geriledi. Aralık ayındaki yerleşim verilerinin alt kalemlerine konaklama, işçi maliyetleri ve gıda fiyat artışlarında devam ediyor ve bu kalemlerde başarısızlık içinde kaybolmada kalıcı bir düşüşün görülebileceği görüşündeyiz.

2023 YILINDA DOLARIN SEYRİ NE OLUR?

Doların doğumundaki 4. ayına girdi. Enflasyondaki seyrin Fed’in faiz dizisini tetiklememesi halinde dolar devletindeki düşüşün diğer aylara da yansıyabileceği görüşündeyiz.”

Orta gelirliye konut projesine yoğun ilgi!  'Kampanyanın en önemli noktalarının biri bu'

Orta gelirliye konut projesine yoğun ilgi! ‘Kampanyanın en önemli noktalarının biri bu’Haber Görüntüle

2 soru 2 cevap!  EYT ne zaman yaşayacak?  Stajyerlere düzenleme olacak mı?

2 soru 2 cevap! EYT ne zaman yaşayacak? Stajyerlere düzenleme olacak mı? Haber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *