Son dakika… Selçuk Bayraktar: Kızılelma 2’inci uçuş testini başarıyla tamamladı

Bayraktar KIZILELMA’nın gökyüzündeki denemeleri devam ediyor. Türkiye’nin ilk uçaksavar savaş uçağı bu bölgelerde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nde ikinci uçuşunu yaptı. Baykar Yönetim Kurulu Başkanı ve Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın yönetimi ikinci uçuş sırasında Sistem Tanımlama Testi başarıyla tamamlandı.

BİR YILDA UÇTU

Baykar’ın %100 öz sermayesi ile yola çıktığı Bayraktar KIZILELMA projesi 2021’de başladı. 14 Kasım 2022’de üretim hattından çıkan TC-ÖZB kuyruk kuyruğu Bayraktar KIZILELMA, Çorlu’da bulunan AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’ne intikal etti. Burada yer testlerini süratli bir şekilde başarıyla gerçekleştikten sonra 14 Aralık 2022 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Böylece Türk Hedefi ve Savunmasında yeni bir devre kapısı açıldı.

KISA PİSTLİ GEMİLERE İNİŞ-KALKIŞ KABİLİYETİ

Bayraktar KIZILELMA özellikle kısa pistli gemilere iniş kalkış gücüyle muharebe sahasında devrim gerçekleştirecek bir platform olacak. Türkiye’nin inşa ettiği ve hâlihazırda seyir testlerini yayınlama TCG Anadolu gemisi gibi kısa pistli gemilere iniş ve kalkış gücüne sahip olacak şekilde kullanım Bayraktar KIZILELMA, bu yetenek sayesinde deniz geçiş görevlerinde önemli rol üstlenecek. Bu kapasiteyle Mavi Vatan’ın korumasında stratejik bir rol üstlenecek.

DÜŞÜK RADARI GÖRÜNÜRLÜĞÜ

Bayraktar KIZILELMA, tasarımından elde edeceği düşük radar izi sayesinde en zorlu görevlerini başarıyla gerçekleştirecek. 6 tonluk kalkış ağırlığına sahip olması hedeflenen Türkiye’nin ilk askeri savaş uçağı milli olarak yerleştirme tüm mühimmatları kullanma ve taşıma kapasitesi 1500 kilogram faydalı yük taşıma kapasitesiyle büyük bir güç çarpanı olacak. İnsansız savaş uçağı, milli AESA radarı ile yüksek durumsal farkındalığa da sahip olacak.

HARP ŞAHASINDA DENGELER DEĞİŞECEK

İnsansız hava araçlarından farklı olarak agresif harekatlarla insanlı savaş uçakları gibi hava-hava muharebesi gerçekleştirebilecek olan Bayraktar KIZILELMA, yerli hava-hava mühimmatları ile hava muhafazasına karşı da etkinlik sağlayacak. Bu yeteneklerle harp arazi dengelerini değiştirecek. Türkiye’nin çaydırıcılığında çarpan etkisi yapacak.

Son dakika... Selçuk Bayraktar: Kızılelma 2inci uçuş testini başarıyla tamamladı

2023 İHRACATLA BAŞLADI

Baykar, 2023 Yıllarında Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzalanan 370 milyon dünyaya teslimat teslimat ile başladı. Baykar, 2003 yılında İHA Ar-Ge çıkışından itibaren tüm gelirlerinin %75’ini ihracattan elde etti. 2021’de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) sonuçlarına göre savunma ve sanayi sektörü ihracat lideri oldu. 2022’de imzalanan sözleşmelerde ihracat oranı %99,3 olan Baykar, 1,18 milyar ihracat yaptı. Savunma ve yatırımcı sektörü en çok ihracat gerçekleştiren firma olan Baykar’ın 2022 cirosunu 1,4 milyar harcamaya ulaştı. Rekabetin sürdürüldüğü dönemde Amerika, Avrupa ve Çinli rakiplerini geride bırakan Baykar’ın Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzaladığı anlaşmayla birlikte Bayraktar TB2 SİHA için ihracat sözleşmesi imzalanan ülke sayısı 28 oldu. Ayrıca, Bayraktar AKINCI TİHA için ise şu ana kadar 5 ülke ile ihracat sözleşmesi imzaladı.

“BAYKAR TÜM PROJELERİNİ ÖZ KAYNAKLARIYLA GELİŞTİRİYOR”

Başlangıçtan bugüne kadar tüm projelerini tamamen öz sermayesiyle yürüten Baykar’ın devletten destek aldığı ve rekabetten çekindiği iddialarıyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. gerçekleştirmenin gururudur. Baykar’a yönelik söz konusu tartışma iddiaların haksız ve mesnetsiz olduğunu, endüstri koordinasyonu ve yönetici yürütücü başkanlığını Başkan olarak ifade etmeliyim. Bayraktar TB2 ve Bayraktar Akıncı hava araçları için herhangi bir geliştirme sözleşmesi imzalanmamıştır. Bayraktar Akıncı İHA tesisine ilişkin tüm maliyetler Baykar’ın öz kaynakları ile karşılanmıştır. Bayraktar Kızılelma İnsansız Savaş Uçağının yüküne ilişkin tüm masraflar de yine kendi öz kaynakları ile ilişkilidir. Öte yandan, teslimat eğitimi ise öğretimin kamu kurumlarınca 2022 yılı savunma ve güvenlik harcamaları içinde, Baykar firmasından tedarik edilen TB2 ve AKINCI sistemleri için firmaya ödenen bedel yüzde 1’in bedeli. Daha önceki yıllarda da bundan farklı bir oran söz konusu değil.”

Son dakika... Selçuk Bayraktar: Kızılelma 2inci uçuş testini başarıyla tamamladı

“DÜNYA BU BAŞARIYI ANLAMAYA ÇALIŞIYOR”

SSB Başkanı Prof. dikkat çekmişti. Demir, savunma sanayisinde geçen yıl yapılan toplam ihracat yüzdesi 25’ten fazlasının da tek başına Baykar tarafından gerçekleştirildiğini şöyle konuşmuştu: “Böyle bir şirkete, ülkeye ve terörle mücadeleye büyük katkı sağlayan bir şirkete kim dokunmak ister? Tüm dünyayı bu başarıyı idrak etmeye, böyle yaklaşımlarda bulunmayı haksızlık olarak görüyor ve birden fazla insafa davet ediyorum. Doğru tablo bu. Bu başarı, rekabet olmadan, çevresel olmadan mümkün mü? geçmişte sadece gözetleme amaçlı bir İHA için bile günlerce izin vermekte olan bir ülkede bugün envanterinde 300’e yakın yerli ve milli İHA ve SİHA bulunan bir ülke haline gelir. Bu başarıda Baykar’ın payını hiç kimse göz ardı edemez.”

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *