Son Dakika… Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan ‘ilaç krizi’ açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Koca, SMA Bilim Kurulu’nun 31 Ocak’ta toplanacağını belirterek, “En önemli noktamız SMA Bilim Kurulu. Bizde nefret edilenler gibi bütün korunma uygulanan bir ilacımız var. Ayrıca ikinci ve üçüncü bir ilaç söz konusu. Bu diğer iki tesiste da Türkiye’de kullanım ve hangi hasta grubunun kullanılması gerektiğiyle ilgili Bilim Kurulu’nun bir toplantısı olacak. Bilim Kurulu’ndan sonra da bir açıklama yapmış olacağınıdedi.

‘SAHTE İLAÇLA İLGİLİ ‘YANLIŞ’ ALGI…’

Bakan Koca, sahte ilaç konusuna ilişkin gelişmelerin sorulması üzerine, “Sahte ilaçla ilgili yanlış bir algı oluşturmak isteniyor. Bizim dünyada benzeri olmayan, kısaca ‘ONUN‘ dediğimiz İlaç Takip Sistemimiz var. Yani ilk üretimden depoya, depodan eczane raflarına gelişen ve işleyena kadar takip edebildiğimiz, dijital devlet izlediğimiz güçlü bir düzenleyici var. Kaldı ki bu sistemi yurt dışına çıkarmaya da ihraç ediyoruz. Eczanelerde gördüğünüz, raflarda gördüğünüz bütün ilaçlar İTS’ye kayıtlıdır. Yani raflardan, eczanelerden satın alınan ruhsatlı hiçbir şeyin sahte olma durumu söz konusu değil. Tüm ruhsatlı ilaçlar İTS’ye ve barkod sistemine kayıtlı” diye konuştu.

‘HASTAYA ÖZEL GETİRİLEN İLAÇLAR DA TAKİP EDİLECEK’

Bunun dışında’yurt dışı ilaç‘ adı altında, Türkiye’de ruhsatı olmayan, kullanılan özel ilaçlar olduğunu hatırlatan Bakan Koca, “Bildiğiniz gibi tek bir ilaçla ilgili bir iddia söz konusu idi, bununla ilgili de Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzun nasıl bir yaklaşım içinde olduğunu zaten gördünüz. Kurumumuz tarafından durum tespit edildi, soruşturma açıldı ve suç duyurusunda bulunuldu. Önümüzdeki 1 hafta 10 gün içerisinde; dahili ruhsatlı olmayan yurt dışından bir yapılandırma çalıştırmae girişi yaparken da İTS’ye kaydetmeden kullanımı söz konusu olamayacak. Vatandaşımız müsterih olsun” diye konuştu.

‘HASTA SAYISININ FAZLA OLMASINDAN KAYNAKLI SORUN OLDU’

Bakan Koca, bazı özellikleri olmadığı iddialarıyla ilgili de “Özellikle çocuk yaş grubu antibiyotikleri, soğuk anneler, burun spreyi ve benzeri gibi ilaçlarda, mevsimsel olarak hastalık sayısında dizia bağlı olarak, dünyada da olduğu gibi bizde de zaman zaman eksikliği yaşandı. Şu an geçmiş döneme göre üretimin yüzde 55 oranında arttırılmış olmasına rağmen yer yer sorun yaşanabiliyor. Özellikle misafire doğru ham çıldırtıcı ülkeye getirilememesinden ve hasta beklentisinden fazla olmasından dolayı bir sorundu bu.

Dünya ham maddesi ciddi bir sıkıntı var. 16 Aralık’ta alınan kararname imzalanmıştı, önceki ve sonraki ham madde siparişlerinin üreticilerinden kaynaklı olarak geç gelmesi, bu sorunların daha da artması sebep oldu. Zannediyorum önümüzdeki 2-3 hafta içinde sorun önemli ölçüde azalacak. Önümüzdeki haftalarda, eksikliği yer yer hissedilen antibiyotikler, çocuk şurupları dahil olmak üzere tüketilen fazla olan ürünlerin önemli oranda üretimi artırılarak piyasaya sürülecek. Yakından takip ediyoruz” dedi.

Koca, kuduz aşısı olmayacağı iddialara ilişkin ise, “Kuduz aşısıyla ilgili bir sıkıntı yok. Piyasada şu an ciddi miktarda kuduz aşımız var. Herhangi bir sorun yok” dedi.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *