Son dakika: MGK bildirisinde İsveç’e NATO mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Beştepe’de bir araya gelen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi. Kritik toplantı 3 saat 40 dakika sürdü.

Toplantı sonrası yayınlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

1. 2022 yılında millî güvenliğimiz açısından önem arz eden siyasi, askerî ve ekonomik gelişmeler tüm yetenekleriyle değerlendirilmiş; 2023’te karşı karşıya kalınması muhtemel meseleler ile bu genel olarak yürütülecek ve üzerinde durulacağı müzakere edilmiştir.

2. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, milli güvenliğimize, birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve saldırıya karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, saldırganlık ve başarılı icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş; İhtiyacın duyulması halinde daha ileri yürüyüşün atılacağı, bunun için gereken iradenin ve hazırlıkların tam olduğu düşünmektir.

3. PKK/KCK-PYD/YPG terör devletlerinin ve destekçilerinin, Suriye halkının barışı, huzur ve refaha kavuşmasının en büyük engeli teşkil ettiği; Terör sistemlerinin genel olarak değerlendirilmesi Suriye’nin topraklarını yöneten ve ilkelerini esas alan kapsayıcı ve bütüncül bir çözüme ulaşmanın, kalıcı barışa giden yolu açacağı anlatılacaktır.

4. Yunanistan’ın sürdürdüğü kışkırtıcı eylem ve söylemleri ile silahlanma gayretlerinin, bölgemizdeki gerilimi artırmanın ötesine bir fayda sağlamacağı belirtilmiş; Türkiye’nin millî misafirleri ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldubittiye hiçbir surette kaçınılmaması hususunu, bir kez daha kuvvetle vurgulamıştır.

5. Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasını, buna mukabil NATO İttifakı’na katılmak isteyenler devletlerin de çatışmacılık girişimleria ve ruhuna uygun hareketin yürütülmesinin üzerine alındı; PKK/KCK-PYD/YPG ile FETÖ başta olmak üzere terör örgütleri ile mücadelede mutabakat zaptlarından elde ettikleri sonuçların somut olarak bir an önce yerine getirmelerinin zaruri olduğunu ifade ettiği.

6. İslam karşıtı ırkçılığın bir tezahürü olan ve milyarlarca insanın kutsal değerleri hedef alan menfur saldırılar sonucunda kınanmış; din, vicdan ve düşünce hürriyeti gibi değerlerin temellerinden sarsan, demokrasi ve ifade özgürlüğü ile de izah edilemeyecek eylemleri teşvik ve himaye edenlerin, insan ölümüne asla sayan bu nefret suçuna ortak oldukları hatırlatılmıştır.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *