Son dakika… Meteoroloji’den yeni hava durumu raporu! İstanbul’da kuvvetli sağnak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: bölümlerin kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Mersin, Osmaniye, Hatay, Giresun çevreleri ve Adana’nın doğu ilçelerinin sağnak ve yer yer gökte sağnak gösterisili, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Kıyı Ege, Antalya’nın doğusu ile İstanbul’un kuzey çevrelerinde kuvvetli, Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu İstanbulda kuvvetli sağanak

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların Kıyı Ege, Antalya’nın doğusu ile İstanbul’un kuzey ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m2) Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde yer çok kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, heyelan, hortum oluşması riskli ve şiddetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Rüzgârın, Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ve gideceği, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerinden (Lodos) kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-90 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu İstanbulda kuvvetli sağanak

İstanbul’un üzerindeki yağış kütlesi hava durumu radarına yansıdı…

Prof. Dr. ŞEN: İSTANBUL’DA ÇOK KUVVETLİ YAĞMUR VAR

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen sosyal medya hesabından “Bugün İstanbul’da çok şiddetli yağmur göklere maruz kaldığında öğlene kadar devam edecek. Antalya’nın doğusu ve İç Anadolu’nun batı yağmuru şiddetli. ve Marmara’nın sonunda tekrar kuvvetleniyor. Sıcaklıklar 4-5 derece azalacak” mesajını paylaştı.

“AKDENİZ’DE DENİZ ÜZERİNDE HORTUM OLASI”

Şen, “Yağış bugün maçtan sonra çekiliyor. Yarın öğlen saatlerinde batıdan tekrar giriş yapacak ve hafta sonuna kadar tüm ülkede etkili olacak. Yarın ve perşembe günleri Güney Ege ve Akdeniz bölgesinde su baskınları yapacak şiddette. Akdeniz’de denizde hortum” olası…” kullandı.

“DOĞUDA KAR YAĞIŞI GÖRÜLÜR”

Şen, “Hafta sonu sıcaklık genellikle 1-2 derece daha düşecek. Doğu geldiği bu düşüşü daha fazla olur. Hafta sonu doğuda kar gösterisi görülüyor. Sıcaklık İstanbul’da bugün 15 derece, çarşamba 18 derece, hafta sonu 13 derece. Yağış 3-4 gün yağmur olarak var dedi.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu İstanbulda kuvvetli sağanak

İstanbul’da trafik yoğunluğu saat 08:50 itibariyle yüzde 74’ü buldu.

ESENYURT’TA CADDE VE SOKAKLARI SU BASTI

Gece saat 23.30 sıralarında bastıran yağmur, Esenyurt Akçaburgaz Mahallesi’ndeki hayatı olumsuz yönde etkiledi. Yağmur nedeniyle bazı sokak ve caddeleri su bastı. Aniden bastıran yağmur nedeniyle su dolan 1592 Sokak’ta araçlar mahsur kaldı. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekiplerinin suyunda kalan eşyalar kurtarıldı. Kurtarılan araçlarda ufak tefek hasar oluşurken, otomobiller çekiciler gittikleri yerden kaldırıldı. Esenyurt Belediyesi’ne bağlı zabıta ekipleri de su basan caddesi ve sokaklara şeritli trafiğe kapatıldı. Yollarda su tahliye çalışması çalıştırıldı.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu İstanbulda kuvvetli sağanak

OTOMOBİLDE, ÇEKİCİ İLE GİTTİ

Yoldaki suyun içinde otomobili ile mahsur kalan Mustafa Cin, çekici yardım ile kurtarıldı. Sadece ayaklarının ıslandığını anlatan Mustafa Cin, çekicinin üzerindeki otomobilinden inmedi. Cin, çekicideki otomobille sokaktan ayrıldı. Mustafa Cin, “Biz suya girdik. Araç suyu içinde kaldı. Ayağımız ıslanmaya başladı. İtfaiyeyi aradık geldi bizi çekti. Burada beklenenler, çekici çağırdık, şimdi gidiyoruz. Arabanın içinde az bir su var, ayağımız ıslandı sıkıntı yok. vermekten” dedi.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu İstanbulda kuvvetli sağanak

MARMARA’DA KORKU DOLU ANLAR: DALGALAR METRELERCE YÜKSELDİ

Marmara Denizi’nde etkili olan rüzgar rüzgarı ve doğunak yağmuru sonrası İDO feribotundaki arabalı yolcular metrelerce yükselen dalgalar sonucu zor anlar yaşadı.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu İstanbulda kuvvetli sağanak

Marmara Denizi’nde etkili olan fırtına deniz ortasındaki arabalı feribot yolcularına zorluk yaşattı. Yalova- Pendik seferini yapan İDO deniz otobüsündeki arabalı yolcular metrelerce yükselen dalgalar sonucu zor anlar yaşadı. Güçlükle denizde ilerleyen feribotun o anları saniye saniye bir yolcunun cep telefonu kamerasına yansırken, feribotun seferini tamamladığı öğrenildi.

BUDO’DA SEFERLER İPTAL OLDU

BUDO’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, saat 09.30’daki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci), 09.30’daki Bursa (Mudanya)-Armutlu (İhlas), 10.00’daki Armutlu (İhlas)-İstanbul (Eminönü) /Sirkeci) ile 10.30’daki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya) seferleri olumsuz hava koşullarını göze alamaz.

Aynı manzarayla 07.00’deki Bursa (Mudanya)-İstanbul (Eminönü/Sirkeci) seferiyle 08.00’deki İstanbul (Eminönü/Sirkeci)-Bursa (Mudanya) seferi de gerçekleştirilemedi.

MUĞLA’DA SEMT PAZARI SULAR ALTINDA

Muğla’nın Milas ilçesinde şiddetli yağmur nedeniyle Semt Pazarı sular altında kaldı.

Milas ilçe genelinde öğlen saatlerinde başlayan yoğun YAĞMUR sonrasında Semt Pazar yeri göle döndü. Belediyesi görevlileri ve idam, tahliye edilmeleri için çalışma başlatıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan, “Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan uyarıya göre 01.00 saatlerinden itibaren şiddetli rüzgar ve yarın öğle saatlerinden itibaren de sağnak güneş ışığından korunma. yapıldı.

Son dakika... Meteorolojiden yeni hava durumu raporu İstanbulda kuvvetli sağanak

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *