SON DAKİKA: Almanya tetikledi! Avrupa yakasına takıldı

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022’den bu yana Ukrayna’ya silah yağdıran Batılı ülkeler, Patriot hava savunma günlerinin ardından en radikal hamleyi hayata geçirerek. Rusya lideri Vladimir Putin’in saldırı emrini vermesiyle Ukrayna’ya giren işgal güçleri, geride kalan 11 aylık bazı şehirleri haritasından silse de ancak tarihi bir bozguna uğradı. Birkaç günde Kiev’i ele geçirip Ukrayna’da kukla bir yönetim işbaşına getirmeyi planlayan Kremlin’in yaşayacağı hezimetin gösterilmesini, henüz ilk haftalarda geldi.

Rus işgalciler Nisan Kiev yan çekilmek zorunda kaldı, kuzey cephesinin en büyük savaşıyla doğu ve güney cephelerinde yoğunlaştı. Rus birlikleri liman kenti Mariupol’ü aylar süren bombardımanın ardından ele geçirebildi, doğuda ise Donetsk ve Luhansk’ın neredeyse tamamı işgal edildi. Ancak Haziran ayında Ukrayna’ya ulaşan bir silah, dengeleri temelinden anlıyorum.

Uzun menzilli Çoklu roketatar sistemi HIMARS’ın Ukrayna’ya yatmasından önce Rus işgalcilerinin ilerleyişini durdurdu, ardından karşı taarruz gerçekleşti. Yaz sonunda harekete geçen Ukrayna birlikleri, önceki ülkedeki en büyük ikinci şehri Harkov çevresini birkaç günlük yıldırım baskınla Rus işgalcilerden temizledi. Rusya sınırlarına yakın konumdaki Harkov’daki zafer tüm dünyadaki gezegenlerin etkisi.

Ukraynalılar sonbaharda beklediği gibi güneydeki Herson’a yöneldi. Ruslar Herson ve Kırım Yarımadası’nı birbirine bağlayan köprülerin HIMARS’larla yok edilmesiyle köşeye sıkıştı, Putin savaştaki en hedef verici adımını atmak zorunda kaldı. Herson’dan geri bilgiler Rus birlikleri, aynı zamanda ele geçirebildikleri tek bölgenin başkenti de kaybetti.

Ekim ayından itibaren Ukrayna’nın kritik altyapı tesislerini füze yağmuruna tutan Rus ordusu, toplama Donbas’taki Bakhmut’u ele geçirmeye çalışıyor. Eylül 2022’de aylar ertelediği seferberlik faaliyetlerini ‘kısmi’ olarak ilan etmek zorunda kalan Rusya lideri Putin, Ukrayna bataklığından çıkmak için oğul olarak işgal komutanını görevlendiren ve Genelkurmay Başkanı Valery Gerasimov Ukrayna’daki harekatların başına getirildi.

ABD-Almanya kavgası ayyuka çıktı!

ABD-Almanya kavgası ayyuka çıktı!Haber Görüntüle

Topyekûn savaş Almanya ve ABDyi Avrupa mağazaları izlendi

ON MİLYARLARCA DOLARLIK SİLAH PAKETLERİ

İşgalin genelinde Ukrayna’ya silah gönderen Batılı ülkeler ise, adım adım maçın sahibi değil. Ukrayna, işgalin ilk kontrolünü Türkiye’den satın aldı Bayraktar TB2 uçuş hava araçlarının yanı sıra binlerce Javelin ve Nlaw tankavar füzelerini kullandı.

Türkiye tatili yaktı!  Putin herkesi aşağıladı

Türkiye tatili yaktı! Putin herkesi aşağıladıHaber Görüntüle

Ardından uzun menzilli roketler HIMARS’lar, M270’ler ve M777’ler cepheye sürüldü. Rusya’nın füze yağmuruna karşı hava savunma sistemleri S-300’ler, IRIS-‘T’ler, NASAMS’lar, Starstreak’ler ve en sonunda Patriot’lar sahaya indi.

İlkbaharda yeni bir kış tatili Ukrayna’nın ayları Batılı denizlerin istediği modern tanklar için ise, Ocak 2023’ün beklenmesi gerekiyor. Üzerinde yoğun bir baskı olan Almanya Leopard 2 tanklarının Ukrayna’ya yollanmasına uzun süre direndi. Hafta sonundan itibaren Berlin’den yeşil ışık gelirken, Salı günü akşam saatlerinde toplanmayan alt üst eden haberi Wall Street Journal duyurdu.

Topyekûn savaş Almanya ve ABDyi Avrupa mağazaları izlendi

RESMEN İLAN EDİLDİ

ABD Abrams tanklarını Ukrayna’ya gönderiyor. Almanya da Leopard’ların Doğu Avrupa ülkesine sevk kabul etti.

ABD’nin, Ukrayna’ya onlarca M1 Abrams deposu göndereceğini kısa süre içinde açıklamaya bakılması bekleniyor. Amerikan medyasında, M1 Abrams tanklarıyla ilgili açıklamanın bugün yapılabileceği yönünde haberler yayımlandı. New York Times gazetesine konuşan adı açıklanmayan bir yetkili, Ukrayna’ya gönderilecek tanka bakılacak ve 30 ile 50 arasında değişebileceğini söyledi.

Der Spiegel dergisi ise, bu sabah Alman binasında konuşma yapacak olan Başbakan Olaf Scholz’un Ukrayna’ya 14 adet Leopard muhafazasını kabul ettiğini yazdı.

Berlin yönetimi öğle saatlerinde Ukrayna’ya Leopard deposunu yollayacağını resmen duyurdu. Hükümet sözcüsü Steffen Hebestreit, ilk etapta 14 Leopard 2’nin Ukrayna’ya ulaşacağını söyledi.

Ukraynalı askerlerin tankları için Almanya’da gideceği eğitim kısa sürede başlayacak. Tankların cephaneliğini de Berlin yönetimi sağlayacak.

Topyekûn savaş Almanya ve ABDyi Avrupa mağazaları izlendi

ALMANYA TETİKLEDİ

Almanya ayrıca üçüncü ülke Ukrayna’ya tank sevk işlemleri de yasaklandı. Böylece, Polonya ve diğer Avrupa ülkelerinin önü açıldı.

Kararın etkisi kısa sürede dalga dalga yayılması. Kararın duyurulmasından sonra İspanya, Finlandiya gibi ülkeler de Alman Leopard tanklarını Ukrayna’ya sevk edeceklerini ilan etti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte de ülkenin Ukrayna’ya muharebe deposunu göndermeye hazırlandığını açıkladı.

Almanya’nın kararına arka çıktığı için teşekkür açıklamaları geldi. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Fransa lideri Emmanuel Macron ve Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Berlin yönetimine teşekkür etti. Fransa, daha önce hafif tank AMX10-RC’nin cepheye sürmeyi planladığını, Leclerc tanklarını da Ukrayna’ya gönderebileceğini duyurmuştu.

RUSYA KÜPLERE BİNDİ

Berlin’in mezrasına Rusya’dan ilk tepki, Almanya Büyükelçiliği’nin resmi açıklaması oldu. Savaşın yeni bir seviyeye ulaşmasını sağlayan büyükelçilik, tank sevkiyatının çatışmayı tırmanacağını rekorip Almanya’nın ‘tarihi koruması’ hiçe sayıp terk ettiğini savundu. Açıklamada, Nazi Almanya’sının İkinci Dünya Savaşı’nda Rusya’ya karşı yürütülen suçlara hükmedildi.

Rus Büyükelçi Sergei Nechayev, “Bu olağanüstü tehlikeli bir karar” ifadesini kullandı.

Daha önce Amerikan medyasında, Almanya’nın ABD’ye, Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını ancak M1 Abrams tanklarının da tutulduğu halde yollayacağı yönünde haberler yayınlanmış, iki ülke de bu haber yalan söylemişti.

Alman duvarı yıkılıyor!  Leopard için izin istediler

Alman duvarı yıkılıyor! Leopard için izin istedilerHaber Görüntüle

Kiev yönetimi, aylardır Leopard tanklarının Ukrayna’ya sevk edilmesi için Batılı rakiplerine çağrıda bulunuyordu. Ancak Leopard’ların başka ülkelerde gösterme veto etme hakkını elinde bulunduran Berlin, bu tankların Ukrayna’yı gözetmesine karşı çıkıyordu.

Doğu Avrupa ülkesi Polonya, Salı günü Leopard tanklarının Ukrayna’ya sevkiyatı için Almanya’ya resmi başvuru yaptı.

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Enstitüsü’ne göre en az 16 ülke Leopard 2 tanklarına sahip. Alman Deutsche Welle’ye göre, Türkiye dahil bazı NATO ülkelerinin sahip olduğu Leopard tankları, savunma uzmanlarınca Ukrayna için en uygun savaş aracı olarak gösteriliyor.

Diğer NATO üyesi İngiltere ise Ukrayna’ya Challenger 2 tankları yollayacak. The Times gazetesi, ağırlığı 70 tondan fazla olan modern Challenger tankları için ‘Muharebe alanında gerçek bir canavar’ diyor.

Erdoğan'ın çıkışı dünyayı sarstı!  'İsveç'in NATO şansı alev alev yanıyor' başlığını attılar

Erdoğan’ın çıkışı dünyayı sarstı! ‘İsveç’in NATO şansı alev alev yanıyor’ başlığını attılarHaber Görüntüle

Topyekûn savaş Almanya ve ABDyi Avrupa mağazaları izlendi

Tank sevkiyatlarının beklendiği gibi dünyada ilk haber. CNN International’dan The Guardian’a, Politico’dan Washington Post’a, BBC’den Al Jazeera’ya ait tüm büyük yayınlar Abrams ve Leopard’a manşetten veriyor. İngiliz Telegraph gazetesi, tank sevkiyatını ‘çığır açıcı’ olarak niteleyip Putin’e darbe darbesi indirdiğini belirtti.

BBC Savunma Muhabiri Jonathan Beale, Ukrayna görevlilerinin savaşı kazanmak için 300 modern tanka sahip olduğunu gördüklerini ancak gönderilecek tankı muhtemelen bu rakamları bulmayacağını belirtiyor. Ancak Beale’a göre, Ukrayna’ya 100’e yakın tank savaşında fark yaratıyor. Batılı ülkelerin tanklarının Rus tanklarından daha modern olduğunu kaydeden Beale, şöyle devam ediyor:

“Eğer Ukrayna birliklerini ve silahları zamanında teslim edilirse, bu iki gelişme baharda başlatılabilecek bir harekatın kritik unsurları olabilir. O zaman böylesi bir harekat için eksik tek olmaz, hava gücü olur. bu uçaklardan Ukrayna’ya bir tane bile verilmedi.”

Kiev yönetimi, Kırım dahil Rus işgali topraklarının tümünü kurtarmayı hedefliyor. Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy’nin özel kalem müdürü Andriy Yermak, Rusya’ya ‘yıkıcı bir yumruk’ atmaları için Batılı çıkışları dışında tank göndermeleri yapmış ve “Tanklar, Ukrayna’nın 1991 sınırlarının ötesine geçecektir” demişti.

Ve 'tabu yıkılıyor!'  Ukrayna'nın çiftleşmede hatırası

Ve ‘tabu yıkılıyor!’ Ukrayna’nın çiftleşmede hatırasıHaber Görüntüle

'Kırmızı çizgi' tekrar değişti!  Savaş kızışıyor, yeni silahlar yolda

‘Kırmızı çizgi’ tekrar değişti! Savaş kızışıyor, yeni silahlar yoldaHaber Görüntüle

Ruslar kayıtsız kalamadı!  Selçuk Bayraktar'ın değerleri çarpıttılar

Ruslar kayıtsız kalamadı! Selçuk Bayraktar’ın değerleri çarpıttılarHaber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *