Son dakika… AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç seçimin yol haritasını açıkladı! 14 Mayıs’ta seçim nasıl olacak?

Gençlik buluşmaları kapsamında Bursa’da gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim öyküsünü anlatan önemli mesajlar verdi. Erdoğan, 14 Mayıs’ı işaretleyerek “10 Mart’ta Cumhurbaşkanı olarak biz bu yetkimizi kullanacağız ve ondan sonra 60 gün süre var” ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Yılmaz Tunç, A Haber yayınında seçim takvimine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Yılmaz Tunç’un açıklamalarından öne çıkanlar…

“Seçim Yasası’na göre TBMM alabiliyor, Cumhurbaşkanı alabiliyor. Hem meclise, hem cumhurbaşkanına bu yetkiyi veriyor. TBMM’de karar alabilmek için 360 sandalye gerekiyor. 5’te 3… hüküm 6 Nisan sonrası bir seçim kararına yanaşmayacağını açıkladı. Bir takım beyanlarda bulundular.

“BU BİR ERKEN SEÇİM DEĞİL”

Halbuki bizim düşüncemiz seçim seçimlerinin güncellenmesiydi. 18 Haziran’da takvime bakışımız zaman; Tatillerin başlaması, sınav dönemi, hac dönemi birçok sezon seçime katılımı azaltan sebepler var. Dolayısıyla vatandaşlarımızın seçimlerini bir araya getirme amacıyla seçim kümelerinin güncellenmesi gereksinimi doğdu. Bu bir erken seçim değil. Bu muhalefet karşısında ‘6 Nisan sonrası biz yokuz’ dedi. Yeni seçim kanunu muhafazasını istemediler. Bu durumda da tek bakım Sayın Cumhurbaşkanımızın seçim kararının alınmasıyla bu sorunların çözüleceğini getirmiştik.

Sayın Cumhurbaşkanımızda bu yetkisini kullanacağını ifade etti. 14 Mayıs’ı işaretledi. Bursa’da gençlerle yapmış olduğu toplantıda geriye doğru olan 60 gün içinde seçim kararı alınması lazım. Onun da 10 Mart beklentisi ifade etti.

Bu kararı alırsan; Resmi Gazete’de yayımlanacak, yayımlandıktan itibaren 60 gün sonrasını takip eden ilk Pazar seçim yapılır. YSK da bu aradaki takvimi belirleyecek. Yılbaşına göre seçim süreci işlemi olacak.

YOL HARİTASI NETLEŞİYOR

14 Mayıs’ta beklenen seçimler için yol haritası netleşiyor. Seçimin gerçekleşmesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleceği kararı belirleyecek. 10 Mart’ta Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile seçimlerin yenilenmesi gündemde.

Kararın Resmi Gazete’de yayımlanması ile birlikte Yüksek Seçim Kurulu devreye girecek. 60 günlük süre işçiliği mart geçmiş seçim takvimi ilan edilecek.

TAKVİM MART AYINDA BAŞLAYACAK

Milletvekili adayı aday olmak isteyenler memurların, 1 hafta içinde kullanmaları gerekiyor. Muhtemel takvime göre, YSK’nın 21 Mart’tan itibaren Cumhurbaşkanı adaylık başvurularının alınması bekleniyor.

Partilerin, Cumhurbaşkanı adaylarını açıklamaları için son gün 26 Mart Pazar. 100 bin imza ile Cumhurbaşkanlığına aday gösterme ise 5 Nisan’da sona erecek.

Bu süreçte seçmen listeleri de dikkate alınacak. İtirazlar incelenecek. Nisan ayındaki partiler, Resmi Gazete’de aday listeleri yayınlandıktan sonra, propaganda dönemi başlayacak.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *