Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’ten Kosova ile devam eden gergin atmosferde dikkat çekici sözler: Önümüzde zor günler ve uykusuz geceler var

Kosova ile Sırbistan arasında bir sevgili kimlik kartları ve araç plakaları hükümetleri artan hükümranlığı üzerine Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile ayrı ayrı ve üçlü toplantılarda bir araya geldi.

TOPLANTIDAN ÇÖZÜM ÇIKMADI

Borrell, toplantının sona ermesini sağlayacağı, Vucic ile Kurti’nin görüşmesinden kaçışlarının kaldırılması adına bir çözüm çıkmadığını açıkladı. Borrell, “Bugünkü toplantının başarısızlığı, ilerleyen sahadan gidişatların ve olabilecek şiddet sahalarının her birinin korunmasıdır. Biz bir teklif sunduk. Cumhurbaşkanlığı Vucic kabul etti, Başbakan Kurti vermedi.” ifadesini kullandı. AB ülkelerini “tarafların tutmayan tutumları” hakkında bilgilendireceğini kaydeden Borrell, özellikle Kosova’nın uluslararası yasal haklarına uymadığını söyledi. Borrell, “Sorunun temeli araç plakalarından çok ötesi. İki alanda da tipik olarak ifade ettim. Böyle devam edemeyiz. Bu krizler kısır döngü bitmeli.” dedi.

“KOSOVA İMKANSIZI İSTEDİ”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ise görüşmenin ardından Sırp basınına yaptığı anlaşmaya varamadıklarını ifade ederek, geçenleri yetiştiren bir tavır sergilediklerini savundu. Vucic, “On kez değiştirilen metinleri kabul ettik ancak karşı taraf hiçbir şeyi kabul etmedi. İmkansızı dahil etmek istediler. Önümüzde zor günler ve uykusuz geceler var.” dedi. Sırp liderinin bu akşam yerel saatle 19.00’da halka seslenmesi bekleniyor.

KOSOVA-SIRBİSTAN GERGİNLİĞİ

Kosova hükümeti, temmuz sonunda Sırbistan’a mütekabiliyet ilkesi “Sırbistan kimlik kartlarıyla Kosova’ya giriş/çıkış yapanlara geçici beyan formları verilmesi” ve “Sırp makamlarınınca Kosova’daki Sırplara verilen araç plakalarının ‘RKS’ (Kosova Cumhuriyeti) plakalarına dönüştürülmesi” ile ilgili Kararların eve gireceğini duyurmuştu. Kosova’daki Sırplar, tepki buna ülkelerin topraklarındaki sınır geçişlerini kapatmış ve gerilim ülkesinde artmıştı. Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kalkmasıyla krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı almıştı.

1 KASIM’DAN BERİ PARA CEZASI UYGULANIYOR

Kosova tarafı, son olarak “yasa dışı” olarak nitelendirdikleri araç plakalarının yeniden tescilini Nisan 2023’e ertelendiğini, bu ülkelerin sahiplerine önceden uyarıda bulunulacağını, ardından ceza verileceğini ve son olarak test plakalarının yerleştirileceğini bildirmişti. Araç sahiplerine yapılan uyarı tedbiri 1 Kasım’dan itibaren uygulanmaya başlarken, Kosova tarafı yarın sonunda araç sahiplerine para cezası uygulanacağını duyurmuştu.

İKİ ÜLKENİN BİRBİRİNİ TANIMASI HEDEFLENİYOR

Öte yandan Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi kendine havada olarak görüyor. AB’nin arabuluculuğunda 2011’de aldığı Belgrad- Priştine Diyalog Süreci, hedef normalleşmesini ve nihayetinde iki ülkedeki birbirini tanımasını amaçlıyor.

Son Dakika güncel Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’ten Kosova ile devam eden gergin atmosferde dikkat çekici sözler: Önümüzde zor günler ve uykusuz geceler var – Son Dakikalar

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından sızıntıları bütün haberler dosyaları hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *