Singapur GP 2. Antrenman: Sainz lider, Ferrari 1-2

Formula 1, 2019’dan bu yana ilk defa Singapur’a geri döndü ve GP hafta sonu, bugün Singapur 1. antrenmanı ile start aldı.

Birinci antrenman seansını kaçırdı, raporumuza göz atabilirsiniz.

1. Antrenman raporu :

İkinci eğitim seansı, sonuçta yaratılan iyileştirmeler. Singapur’daki ikinci antrenman seansı, takım için çok önemli hale geldiler.

Takımlar, ışıklandırmada gece eğitimi tek antrenmanda yarışabilecekleri ve yarışta görecekleri koşullara daha yakın yaklaşılacak oyunlarda ve bu yoğun bir eğitimde.

Pit yolunun açılmasıyla birlikte, isim orta lastikle piste çıkın. Ferrari pilotu Charles Leclerc’in aracı ise piste ders hazırdı. Red Bull garajında ​​da çalışmalar yürütmüştür. Bundan dolayı Leclerc, Max Verstappen ve Sergio Perez seansın ilk 20 dakikasını garajda geçirdiler.

Mercedes pilotu George Russell, orta lastikle turunu tamamladı ve zirveye yükseldi. Sebastian Vettel ise 16. virajda pist taştı.

İlk seansın lideri Lewis Hamilton turunu bitirdi ve 1:44.091 ile takım arkadaşını yarım saniye farkla zirveye çıktı.

Vettel’in ardından Kevin Magnus 14. virajda pistten uçuşa girişte ve Sainz, turunda Magnussen’in öncülüğünde sarılara selamın devam sıraya çıkabildi.

Lewis Hamilton, Mercedes W13

Lewis Hamilton, Mercedes W13

Fotoğraf: Carl Bingham / Motor Sporları Resimleri

Red Bull’lar seansın ilk 20 dakikası boyunca garajlarında kaldılar. Leclerc de garajdaydı. Bu düm Russell, ilk seansta olduğu gibi 11. virajda devam etti ama bu seferlere çarpışmadan durabildi.

İngiliz pilot da ilk oturumta kapıya çarptığı yerde aynı şekilde aynı şekilde taşınacaktır.

Ayrıca okuyun :

İlk turunda sarı bayraklara sefere Sainz, bu temiz tur atının ardından 0.381 sn farkla ilk sıraya çıktı.

Fernando Alonso ise 3. sıradaydı. İspanyol sürücü, ilk oturumtaki güçlü temposunu ikinci oturuma da taşıdı ve özellikle son bölüm çok hızlıydı.

İlk 20 dakika tamamlanırken, Hamilton bir tur daha attı ve turunda Nicholas Latifi tarafından engellenmesi 1:43.668 yaparak Sainz’ı 0.063 saniye ile ilk sıraya yükseldi.

Ancak’ ancak yarım saniyelik bir farkla yeniden ilk sıraya yükseldi. Hamilton sonuncusu tarafından engellendiğinden son etki açısından yavaştı ve Sainz, bu süre açısından farkı bu kadar açabildi.

ilk 20 dakikayı Sainz, Hamilton, Russell, Alonso, Esteban Ocon’la tamamlanmıştır.

George Russell, Mercedes W13

George Russell, Mercedes W13

Fotoğraf: Lionel Ng / Motor Sporları Resimleri

Bu sonra, Max Verstappen de pisti çıktı. İki Red Bull aracında da gösterimde bu yana çalışmalar vardı. Verstapp, ilk 10’daki pilotların sıkı lastikle piste çıktı ve daha ilk turundan zorlamaya başladı.

Sert lastikle piste çıkan Hollandalı pilot, ilk turunda Sainz’ın 1.5 saniye gerisinde 5. sıraya yerleşti. bundan sonra Sergio Perez de piste ancak Perez’de yumuşak lastik vardı ve favori 6 pilot ilk yumuşak lastik turu Perez’den geldi.

Meksikalı sürücü, son yarışmalarla temasınızın sadece 10. olabildi. Sainz, Hamilton ve Russell da yumuşak lastikle turlarına başlandı. Sain’i tamamlayıp derecelerini test ederken; Russell ve Hamilton orta zamanlarını kaybetmelerinin turlarını bıraktılar.

Seansın bu kısa yollarını, bitime 27 dakikalarıc, kala orta hamurla piste çıktı ve ilk turlarını attı. Monakolu pilot, orta hamurla ilk turunu tamamlamasının ikinci sıraya çıkmayı başardı.

Charles Leclerc, Ferrari F1-75

Charles Leclerc, Ferrari F1-75

Fotoğraf: Glenn Dunbar / Motor Sporları Resimleri

Leclerc orta hamurla turlarken; yumuşak lastikle turlar olmaya devam ediyordu. Ocon yumuşak lastik turunu tamamlamış ve Sainz’ın 0.6 sn arkası ikinci sıraya çıktı.

Yumuşak lastikle ilk turunu bırakan Russell ikinci turunu temiz bir tamamlanmış ve Sainz’ın 0.168 saniye sonra ikinci sıraya yerleşti.

Son olarak Hamilton turunu tamamlamış ve Sainz’ın 0.431 saniyelik arka planlarıyla en hızlı kayıtlar. Leclerc, orta hamurla turlamaya devam ediyordu ve harika birerek orta hamura sahip olmaya devam ediyorsun takım arkadaşının 0.295 saniyeliğine ikinci sıraya. Verstappen ise sert lastikle turuyla 15. sırada yer alıyorlardı.

Bu çukurda görünecek şekilde olabilir. 13. sırada yer alan Pierre Gasly, onu garaja gelen ve yumuşak mekanikerleri doğru iterken araç motor kapaklarından alevler yükselmeye başladı. Fransız sürücü araçtan döndürülebildi ve ateş uygulandı.

Yuki Tsunoda’nın da teknik bir nedenden dolayı erken noktaladığı bu seansta, bu yangın AlphaTauri için iyi olmadın ama Gasly, seansın tekrar yeniden piste çıkabildi.

Pierre Gasly'nin arabası AlphaTauri AT03, çukurlarda alev aldı

Pierre Gasly’nin arabası AlphaTauri AT03, çukurlarda alev aldı

Fotoğraf: Zak Mauger / Motor Sporları Resimleri

diğer içerikler:

Yumuşak lastik denemelerinin ise ilk 10 şu şekildeydi: Sainz, Leclerc (orta hamur), Russell, Hamilton, Ocon, Bottas, Alonso, Perez, Stroll, Norris

Bitime 6 dakika kala, bu sefer Leclerc de yumuşak lastikle pist çıktı. Orta hamurla kaydettiği turuyla ikinci sırada yer alan Leclerc, soniğeyle daha da hızlandı ancak Sain ikinciz’ı geçemedi ve takım arkadaşının 0.208 saniye arkasında kaldı.

Son olarak 15. sırada yer alan Verstappen de yumuşak lastikle pist çıktı. Seansın orta sınıfı sert lastikle pist çıktı ve sonra tur atmayan Verstappen, bitime 5 dakika kala yumuşak lastikleriyle piste çıktı.

Hollandalı pilot, özellikle son zamanının kaybetmesinin Sainz’ın 0.339 saniye arkasında olabildi.

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Max Verstappen, Red Bull Racing RB18

Fotoğraf: Simon Galloway / Motor Sporları Resimleri

Model Sainz, 1:42.587’lik bakış açısıyla takım arkadaşının ilk sırada yer alıyor. Seansın ilklern garajda Leclec ise 0.2 saniye08 geriydi. Russell, pistten taştığı yaşansa da 0.324 geri sırayı almayı tercih ediyor.

Verstappen için verimsiz bir dönemde geride kaldı. Seansın 25 dakikasında garajda kalanlı, piste atılan ve devam eden ilk Hollanda’yı hayata geçirmiş oldu. Şampiyona lider pilot, yine de 4. olmayı başardı.

Hamilton, lastikteki ilk turunu bırakmasının çok dışında kalan turunda tempoyu yakalayamadı ve 5. ancak İngiliz pilot yarın daha temposu bulabilecek gibi duruyor.

Singapur’a yeni bir taban getiren Alpine, ilk seansta hızlı gözükmüş ve ikinci seansta daydı. Ocon’a yedek, Alonso 8. sırayı aldı. İki Alp pilotunun girişinde ise Valtteri Bottas girdi.

Son 7 yarıştır puan alamayan Bottas, pozitif bir cuma gününün sonunda bu hafta sonu 7 yarıştan ilk puanlarını almaktır. 9. sıra Perez’e giderken, Lance Stroll ilk 10’u tamamladı.

Valtteri Bottas, Alfa Romeo C42

Valtteri Bottas, Alfa Romeo C42

Fotoğraf: Steven Tee / Motor Sporları Resimleri

Singapur’a yeni güncellemeler yapan McLaren cuma gününü ummadığını. Lando Norris 1.4 saniye geride 11. Daniel Ricciardo takım arkadaşının 1.4 saniye gerisinde 18. olabildi.

Vettel 12. en hızlı kayıtken; onu Kevin Magnussen, Pierre Gasly, Guanyu Zhou ve Alexander Albon takip etti.

Teknik sorunlardan dolayı seansı erken noktalayan Tsunoda 17. Ricciardo, Mick Schumacher ve Nicholas Latifi son sıraları aldılar.

Singapur GP hafta sonu, yarın TSİ 13.00’de 3. antrenman seansı ile devam edecek.

Seans süresi:

Lance Gezintisi, Aston Martin AMR22

Lance Gezintisi, Aston Martin AMR22

Fotoğraf: Carl Bingham / Motor Sporları Resimleri

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *