Sinan Ateş’in günü: Katil Meclis’te

DUVAR – Sinan Ateş’in dayısı Halil İbrahim Bozkurt, yeğeninin katillerinin Meclis’te olduğunu söyledi. Bozkurt, “Biz bir nebze olsun cumhurbaşkanımızdan adalet istemek için oraya geldik. Ama açılan bir atkıya (Sinan Ateş yazılı) bile tahammül edemezler.

Gazeteci Nevşin Mengü’nün, Youtube kanalından kendi habere göre, Daha önce MHP’de yöneticilik yapan Bozkurt, Sinan Ateş’in partide güçlenmemesi için öldürüldüğünü öne sürdü. Bozkurt’un ifadeleri şöyle:

CUMHURBAŞKANIMIZDAN BEKLENTİMİZ YOK OLDU GİTTİ: Biz bir nebze olsun cumhurbaşkanımızdan adalet istemek için oraya geldik. Ama açılan bir atkıya (Sinan Ateş yazılı) bile tahammül edemeyenler. Bu nedenle biz bu yola çıktıktan sonra sahibimizin Allah’tan başka hiç kimsenin temsilcisi. Devletimizden ciddi manada bir beklentimiz söz konusu ama bu beklentimiz de bugün genel olarak yok oldu, gitti.

CUMHURBAŞKANI İRADE GÖSTERMEZSE SANDIĞA GİTMEYECEĞİZ: Biz uzun yıllar Cumhur İttifakı’na destek vermiş bir aileyiz. Ama biz bugün gördüğümüz ki bizim sağladığımız desteklerin hiçbir anlamı ve önemi yokmuş. En az 100 bin kişiye hükmedecek siyasi gücümüz var. Eğer seçime kadar bu konu üzerinde özellikle cumhurbaşkanımız bir irade göstermezse biz rahmetli Sinan Ateş’in dostları ve akrabaları olarak sandığa gitmeyeceğiz.

DAĞLAR TAŞLAR DUYDU, CUMHURBAŞKANIMIZ MI DUYMUYOR: Sinan Ateş’in güpegündüz Ankara’nın göbeğinde katledilmesi dağlar, taşlar duydu; sayın cumhurbaşkanımız mı duymuyor. Sayın adalet bakanımız (Bekir Bozdağ) konuşuyor. Hatta tehdit edercesine konuşuyor… Bunları biz kabul etmiyoruz. Sayın cumhurbaşkanımızın ailesini aradına yönelik basında bilgiler geçmiş olsa da sayın cumhurbaşkanımızın araştırmasıyla ilgileneceklerini söylediler. Ama bir ay bir süre geçti; bu bir aylık zaman savcılar değiştiriliyor; gürültülü bunlar oluyor…

SAVCININ SİYASİ RENGİ BELLİDİR: Malum atanan savcının siyasi rengi bellidir. Bunu hiçbir şekilde kabul etmiyorsunuz. Biz Türk yargısına ve adaletine güveniyoruz ama şekli rengi düpedüz açık, tarafı belli olan bir savcının da bu davanın üzerinde bir hüküm hükmünü kabul etmiyoruz.

BİZİM EVLADIMIZIN KATİLİ MECLİS’TEDİR: (‘Sinan Ateş neden öldürüldü’ sorusu üzerine) Gelecekteki Milliyetçi Hareket Partisi içinde daha güçlü kılınmaması adına bir nedenden dolayı düşündüğümüz ve bunları da böyledir. Hala insanlarında katılımlarıyla ilişkisi, ‘Bulunamadı’ falan… Herkesin götürdüğü bir sır. Şurada sokak kime sorsanız, ‘Sinan Ateş’in katilleri kimdir’ diye; bunu herkes bilir. Bizim evladımızın katili Meclis’tedir. Bunu Türkiye’de biliyor. Orası onları olmayacak, onlara dar olacak. Ama cumhurbaşkanımız, hiç bir ihtiyaçtan ayrılmadan yüce Türk adaleti gereğini önemsediğimiz şekilde yüreklerimize su serpeceğine yürekten gideceğiz.”

BURSA’DA ERDOĞAN’IN MİTİNGİNDEKİ EYLEM ENGELLENMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen günlerde Bursa’da toplu açılış töreninde konuşmuştu. Erdoğan’ın konuşması sırasında bir grup Ankara’da öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in adının yazılı olduğu siyah atkılar açmıştı. Atkıları, Erdoğan’ın tablosu sahneye doğru tutan gruptakiler, “Sinan için adalet” ve “Duyun sesimizi artık” sloganları atmış sonrasında pankartlar güvenlik güçleri tarafından toplatılmıştı.

Ne oldu?

MHP’ye bağlı Ülkü Ocakları’nın eski başkanı Sinan Ateş, arkadaşı Selman Bozkurt’la 30 Aralık’ta Ankara’nın Çankaya ilçesi Kızılırmak Mahallesi 1456 Sokak’taki İnci Apartmanı’ndan çıktığı sırada motosikletli iki kişinin saldırgan saldırısına uğramıştı. Başından yaralanan Sinan Ateş kaldırıldığı hayatını kaybetti.

Cinayetle ilgili makama kadar MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ufuk Köktürk, iki özel harekat polisi ve saldırıyı organize etmekle suçlanan Doğukan Çep dahil 13 kişi tutuklandı. Tetikçi olduğu belirtilen Eray Özyağcı ise yakalanmadı.

Özyağcı’nın kaçırılmasında kilit isim olarak eski Ülkü Ocakları genel merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş öne çıktı. Demirbaş, cinayetten hemen sonra MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un evinde gözaltına alınıp serbest bırakılmıştı.

İKİNCİ BİR SAVCI ATANDI

Soruşturmayı yürüten savcının görevden alınması ileri sürülmüştü. Bu iddiaların ardından açıklama yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, mevcut savcının görevinden alınmadığını, ‘ilaveten’ bir savcıya atandığını açıklamıştı. Ancak ikinci atanan savcının MHP’ye yakın bir isim olduğu ileri sürülmüştü.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *