Sezen Aksu’dan İranlı destek

İranlı destek

Mahsa Amini İran’da ‘Ahlak Polisi’ tarafından ülke tarafından “başörtüsü kabul edilmesi için” tutuklandıktan 3 gün sonra Tahran’da bir doğum öldükten sonra kaybetti. Amini’nin ölümünün ardından, İran’da protesto gösterilerine devam ediyor.

Öte yandan bazı kadın kadınları protesto saçlarını kestikleri ve başörtülerini yaktıkları videoları sosyal paylaşımlar paylaşıyor.

“DAHA KAÇ TON ACI LAZIM?”

Sezen Aksu da Mahsa Amini için soğuk protestolara destek verdi. Sosyal medya hesabından okuyan paylaşımda bulunan Aksu, uzun karmakarışık duygu ve düşüncele biteni izliyorum. Acaba için mi, bu ataerkil erkek terazisinde eşitlenebilmekte daha kaç ton acı mı lazım? Özgürlük kaç ölüm ister mi? Kaç kadın, kaç evlat, kaç kavga, kaç savaş, kaç işkence, kaç cehennem ister?

İranlı kadınların buli geçmişin örtüleri yırttıkları, yanlarına iyi insanlar, ateşin üstüne düşenler. Genç yaşta edinilecek olan Mahsa Amini ve özgürleşme mücadelesi veren tüm İran ve dünya kadınlarının cesareti bakış açısıyla eğiliyorum…

MELEK MOSSO DA SAHNEDE SAÇLARINI KESTİ

Melek Mosso da saç sistemlerindeki konserinde sahnelerini keserek bu eyleme destek.

NE OLMUŞTU?

22 Eylül Mahsa Amini, 13 Eylül’de, başörtüsü uygulayıcılarını ve polisi” olarak “İrşad devriye olayları hakkında bilgi alındı. Gözaltında dövülerek komaya sokulduğu önce Amini, 16 Eylül’de teslim alındı. Amini’nin ölmesi için giyilen baskıya maruz kalan kişiler için bir kişi için bir halkçım.

Amini’nin ölümüyle ve ülke geneline gösteri 6 deneme amaçlı. Rejim gücüm güçlerinin sert müdahalelerinin gidişatı ana kadar en az 7 kişiyle ilgili olarak, “Yaralanmayla ilgili bir olay hakkında bilgi alındı. Sokaklarda onun savaşlarına karşı direnen, taktıkları yakan, saçlarını kesen kadınlar; şeriat yıkılmasını istiyor.

İran’ın yoğun olduğu kuzeybatıda bizim şehiran genelindeki 50 ve kasabaya protesto gösterilerinden beri en son protesto gösterisinde olduğumuz 2019’da benzindeki gösterilerden gösterilerden beri.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *