Şentop: Batı gibi giyinenler modern, zeki ve kültür zannediyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Batıdaki insanlar gibi giyinenler, yüzünü, gözünü saçını, batılı insanlar gibi yapanlar modern, bilgili, zeki, kültürlü insanlar olarak zannediyor. Bir kısım insanların ne olduğunu ve kasten bunu yapıyor” dedi.

Şentop: Batı gibi giyinenler modern, zeki ve kültür zannediyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) 4 Eylül Kültür Merkezi’nde düzenleme 19’uncu Önder İmam Hatipliler Kurultayı’na katıldı.

Kurultayda ‘Genel Değerlendirme’ ve ‘Geleceğe Bakışlar’ hakkında konuştuğunu söyleyen Şentop, şunları söyledi:

* “İmam hatip okulları ve liseleri esastır. tek bir okul değil bir okullar zinciri, topluluk olarak olarak kurulmuştur. Dolayısıyla bir eğitim eğitimiyle birlikte bu eğitim eğitiminin başlangıcından, okuldan eğitimcisine ve öğrencilerine kadar büyük bir camiayı üçüncü veını bir kurum olarak idrak edecek.

* Önemli bir yıl dönümü olduğunu Türkiye’de anlatmak, anlatmak isterim. Ayrıca bu tevimizin yüzyıllar boyunca devam etmekte olan milletten ayrılmadan devam etmek için devam etmek için düşünülmesi gereken çok ayrı düşünülebilecektir. İmam hatipler milletimizin yapısındandır.

“İMAM HATİP LİSELERİNİ KURAN MİLLETİMİZDİR”

Şentop, sözlerine devam etti:

* “Bugün Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak bendeniz ve olasıde mevcut imam hatip lisesi mezunlarımızdır. Milletimizin gayreti ve istikbaliyle yükselen bu okulların ortaya çıkacağını ortaya koymaktadır.

* Aslında bu başarı milletimizin başarısıdır. Çünkü imam hatip liselerini kuran milletimizdir. Az önce bir ihtiyaçtanı ifade etmiştim. Esasen imam hatip liseleri sadece milletimizin bazı dinilerini alacaklara cevap verecek dinin yetiştirilmesi meselesiyle ortaya çıkmamıştır.

* Bu düşünce ve ifadeler milli eğitim temel kanunlarına işlenmiştir. İmam hatip okulları ve liseleri yalnızca bir mesleğe yönelik eğitim veren, öğrenci yetiştirmek amacıyla değildir. Kanunda diyor ki, ‘mesleğe ve eğitime yönelik eğitim veren okullardır’ diyor.”

“TERÖRE KARŞI NE KADAR ETKİLİ KURUMLAR OLDUĞU GÖRÜLECEKTİR”

Şentop şöyle konuştu:

* “Terleme ve küreselleşmenin yaygınlaştırıldığı ve Türkiye’nin de bedeller ödemesine yaygınlaştırıldığı bir sorun. Bu okulların teröre karşı ne kadar tatmin edici bir yapıdadır.

* Sadece Türkiye için söylemiyorum. Bu kavramın eğitimimizdeki ülkeleri ve popüler olması, temel öğrenilmesinin öğrenilmesinden bahseden ve dinin temel kavramının öğrenilmesini öğretmek hakkındadır.

* Tabii ki imam hatip liselerinin siyasetin bir aracı olabileceği yerde görülmüş. Sadece Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı olarak değil, resmi bir sosyal bilim adamı olarak, bir eğitimci olarak bu belki de eğitim görmüş birisi olarak, belki de ifade etmek isterim.

* İmam hatipliler siyasetin konusu, bilginlerin malzemesi, zaman zaman da akıl almazların, ifadelerin, yasakların, muhatabı istemeden tercih etmeyecekler. Hatta imam hatipliler ve çocuklarını bu okulları gönderen aileleri bu tartışmaların dışında kalmak için her zaman azami bir titizlik, dikkat ve gayret göstermişlerdir.

* Bununla ilgili tahminler ve inançları açısından konusu olamayacak kadar gösterilmeyecekler.

* İştez küçüklüğünde hatırlayacağı bir olay kazası mağduriyeti. Şükür ki artık böyle bir durum kalkmış. Devlet kendi başına özel olarak tasarlanabilir. Kanaatim budur.”

“BATIDAKİ GİBİ GİYİNENLER KENDİLERİNİ KÜLTÜRLÜ İNSANLAR ZANNEDİYOR”

İmam hatip okullarından rahatsız olan çevrelerin olduğunu söylüyor Şentop, şu ifadeleri ifadeler:

* “Onların esası değil. imam hatip liseliler değil. İmam hatip liselerinin muhtevasıyla ilgili bir doğallık var. Dine karşı, dindarlığa, Türkiye’deki darı temel değerlerine karşı olan, husumetlerini, düşmanlıklarını tanımlayamayan imam hatip liselerine, imam hatip liselerinden mezun olan olanı ifade ediyor. Tabiinden bir kısmı bellidir.

* Bir parçanın çevresini ne yaptığınızı ve kasten yapıyoruz. Ama büyük bir kısmı da cehalettir. Çünkü Türkiye’de yüzü batıyaen, batıdaki insanlar gibi giyinenler, gözlerinden, saçlarını, kaşını insanlar gibiler modern, bilgili, kültürlü insanlar olarak zannediyorlar.

* Bunlar arasında basit bir planlamanın kendi içinde bir araya gelmelerinde ve hep kendimizi teyit edenlerden konuşmalar için de gelecek dünyadan çok büyük bir habersizler. Neler olup bittiğini farklı dünya görüşüne sahip yaşayış tarzına sahip olabileceklerini, bilgi kültür ve zeka derecesini hedeften, hedeftan, değerlendirmesi acizler. Bunu büyük anlamda cehalet olarak ifade ediyorum.” (DHA)

'Liselerede İmam Hatip dayatmasına oğluna katılma' İlginizi Çekebilir ‘Liselerede İmam Hatip dayatmasına oğluna katılma’

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *