Sedat Peker’in basın açıklamaları Emre Olur tahliye edildi

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın açıklamaları olarak bilinen Emre Olur’un tahliyesine karar verildi. Hakkında 8 yıl 3 ay hapis cezası istenen Olur’a yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol hükmü hükümleri.

Sedat Peker'in basın açıklamaları Emre Olur tahliye edildi

Abone ol

Google Haberleri

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in basın açıklamaları olarak bilinen Emre Olur, ilk duruşmada adli kontrol şartıyla tahliye oldu.

Anadolu 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşmaya tutuklu sanık Olur, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Sanık avukatının da hazır duruşmada kimlik tespitinin ardından yargılamaya geçildi. Savunması alınan Emre Olur, Sedat Peker ile önceki bekleme sürelerinin olduğunu söyledi.

Savunmasında “Hiçbir döneminde indirme talimat vermedim” diyen Emre Olur, “Ben Türkiye’ye geldiğim gün savcılık makamında grubun toplanmalarından sevk edildim. Sonra iddianame hazırlandı. Sonra ben haberin olmadığı yaralamanın baş aktörü oldum. Bu suçlamaları kabul etmiyorum. Adaletinize güveniyorum. talep ediyorum. Benim kaçma şüphem yok. Üzerime atılım yüklemeleri kabul etmiyorum” şeklinde konuştu.

TWEETLERİ KABUL ETTİ

AA’nın aktardığı habere göre, Emre Olur, Peker hakkında birkaç kez tweet attığını kabul ediyor, ancak devlete karşı bir şeyin olmadığını bir sürerek, olanları anlattı:

“Geçtiğimiz yıl Temmuz’dan sonra Sedat Peker ‘Ben tweet atmıyorum. Senin takipçin çok. Faaliyeti olarak kabul edilmesi mümkün değildir.

DOSYALAR BİRLEŞTİ

Duruşmada görüşmede cumhuriyet savcısı, Emre Olur’un tutuklu kaldığı süre boyunca göz önünde tahliyesine karar verilip, dosyanın ana dosyasını ile birleştirme talebinde bulundu.

Ara tahliye tahliyesine hükmetti.

Mahkeme heyeti, iç yine aynı mahkemede görülen “Reis Sedat Peker Suç Örgütü” ile birleştirdiğinizde karar verdi.

NE OLMUŞTU?

Hakkında “tehdit”, “suçu ve çalıştıryu övmek”, “hakaret”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “basit yaralama”, “sesli, yazılı görüntülü veya bir ileti ile suçlama” suçlarından adli makamlarca aranan Olur, Arnavutluk’ 18 Eylül’de Türkiye’ye götürüldü.

Emniyetteki işlemlerin ardından Kartal’daki Anadolu Adliyesi’ne sevk edilen Olur, burada soruşturma savcısı Alim Yaşar’a 2,5 sayfalık ifade davası. Savcı Yaşar, Emre Olur’u ifadesinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk etmişti. Emre Olur, 21 Eylül’de “suç işlemek amacıyla örgüte üye olma” suçundan tutuklandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ağır iddianamede, Olur’un, “suç işlemek amacıyla oluşturulmuş örgüte üye olma”, “silahla kasten yaralama” suçlarından 3 yıl 3 aydan 8 yıl 3 aya kadar hapisle cezalandırılması talepti.

Peker’in Birleşik Arap Emirlikleri’nin aldığı karar sonucunda sosyal medyanın kısıtlandığı anımsatılan iddianamede, metinleri Olur’a WhatsApp’tan beklentileri ve Olur’un da bu metinleri kendi medya hesabından yayımladığı söylenmişti.

Olur, ifadesinde, Sedat Peker’e atılan tweet’ler için “Tweet’lerimi cahillik gollerini attığımı kabul ediyorum. Bu tweet atma cezalarının suç sınırlarını değerlendirebileceğim için bu şekilde cahilliğimden tweet atmış olmuştum” demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *