Seçim kararı ne zaman alınacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama – Son Dakika Türkiye Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da cuma namazı sonrası gazetecilerin toplanma sorularını yanıtladı.

Seçimin 14 Mayıs’a yönelik mesajını yazan Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim afişi için 60 gün öncesini işaretledi.

Erdoğan, ”Cumhurbaşkanı kararname ile 60 gün bazında bu işin ilanını yapar. 60 gün sonra YSK kronolojik yapısını çalıştırır. Diyelim ki Mart’ın 10’unda ilan ettiyse 60 gün çalışmaya başlar. 60 gün ne zaman bitiyorsa o gün seçim günüdür” dedi.

Cumhurbaşkanlığı, bu açıklamayla seçim kararı ilanı için ilk kez 10 Mart maçı hakemi olmuştu.

10 Mart’ta kararname ilan edilirse, 60. gün 8 Mayıs’a denk geliyor ve kanundaki hüküm nedeniyle de seçim ilk pazar günü yani 14 Mayıs’ta yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere’nin haftalık dergisi The Economist’in, Türkiye’de değişiklik seçimle ilgili hazırladığı analize de “Türkiye’nin İngiliz kadrosunu belirleyemez” sözleriyle tepki gösterdi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

BÜYÜYEN KURAKLIK TEHLİKESİ

”Bunlar anlama bilgisi değil. Devlet Su İşleri olarak barajlar yaptık. İstanbul Ankara İzmir gibi büyükşehirlerde belediyelerin korumasındadır. Onlarında barajlar olmalılar. En son yaptığımız baraj Yusufeli Barajı. Yusufeli Barajı kısa süre içinde tamamen işgal edilmiş olacak. Bu işin tek tedbiri barajları bunun dışında ciddi bir tedbir söz konusu değil.

SEÇİM 14 MAYIS’TA MI?

Hukuk farklı bir şey. Bunun guguk, o da farklı. Dolayısıyla şu anda seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin elinde kaldı. Şu anda seçimle ilgili yetkinin kimde olduğunu bilmeyecek kadar cahillerin elinde kaldı. Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanlığı kararname ile 60 gün tanımlı bu işin ilanını yapar. 60 gün sonra YSK kronolojik yapısını çalıştırır. Diyelim ki Mart’ın 10’unda ilan ettiyse 60 gün çalışmaya başlar. 60 gün ne zaman bitiyorsa o gün seçim günüdür. Bunu da YSK takip eder. Bunlar bu yapının tanımı değil. 14 Mayıs’ı beklemek bu da hayırlı bir adımdır.”

“TÜRKİYE’NİN KADERİNİ İNGİLİZ DERGİSİ TAYİN EDEMEZ”

The Economist’in yorumuna sizler ‘Evet’ diyor musunuz? Türkiye’nin kaderini İngiliz gazetesi mi tayin ediyor? Benim milletim tayin ediyor. Milletim ne derse o olur. Türkiye’nin kaderini İngiliz çevirisi tayin edemez.

“MİÇOTAKİS’İN SÖYLEMLERİ BÖLGE KADERİNİ BELİRLEYEMEZ”

Miçotakis’in konuşmaları, özellikle karar kararını belirlemeye yeterli değildir. Gerek Lozan’ın gerek Adalarla ilgili yaklaşım tarzının şu ve Yunan uygulamaları tarafından uygulandığını görüyoruz.”

SEÇİMDE 60 GÜN HESABI NEDİR?

Yasaya göre Cumhurbaşkanlığı Meclisi’ne seçime götürebiliyor. Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun 3’üncü maddesi, “Kararın verilmesinden sonra gelen altmışıncı günü takip eden ilk pazar günü cumhurbaşkanı ile Türkiye Büyük Millet Meclisi genel seçimi birlikte yapılır.” hükmünü içermektedir.

Erdoğan’ın hukukçu başdanışmanı Mehmet Uçum bu konuda şöyle demişti:

“Kararın 48 saat içinde yayımlanması gerekiyor. 60 günden sonraki ilk pazar günü seçim yapılacak. Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’ndan çıkan kanundur. Sonradan çıkan kanun, Milletvekili Seçim Kanunu’nun o hükmünü örtük olarak ilga yapmıştır. Burada harcama kanununun Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu’nun vicdan şüphesi yoktur.”

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *