Sanica Isı halka arzına 11 kat talep geldi

Sanica Isı arzına 11 kat talep halka gelirken İsveç emeklilik fonu Norges Bank Investment Management, arzın yüzde 5’i olan 40 milyon liralık alım yaptı.

Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerinde panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretimiyle sektör Türkiye’nin önde gelen sanayi bölümlerinden biri olan Sanica Isı’nın halka arzı 15-16-17-18 Kasım 2022 tarihlerinde oransal dağıtım yöntemiyle, ödeme başına 20,03 sabit fiyattan Gedik Yatırım’ın çizdiğinde gerçekleşti. İntegral Yatırım’ın eş yapısında toplam 36 aracı yapısının yer aldığı konsorsiyum yoluyla talep toplayan Sanica Isı halka arzına, bunlardan halka arz boyutlarının 10.9 katı, 8.7 milyar TL talep toplandı.

BİREYSELDEN 13.7 KAT TALEP

Sanica Isı’nın halka arzında yurtiçi bireysel yatırımcı tahsisatı yüzde 50, yerli kurumsal yatırımcı tahsisatı yüzde 40, yurtdışı kurumsal yatırımcı tahsisatı ise yüzde 10 olarak belirlenirti. Sanica Isı’nın halka arzına ev bireysel göstergelerinden belirlenen tahsisatın 13.7 katı, yurt içi kurumsal ihtiyaçlardan 9.3 katı ve harici kurumsal ihtiyaçlardan ise belirlenen tahsisatın 3.4 katı talep geldi. Sanica Isı’nın 40 milyon TL nominal değerli paylarının halka arzında 166 bin 700 yatırımcıya dağıtım dağıtılıyor.

Sanica Isı, Borsa İstanbul’da 24 Kasım 2022 tarihinde elektrik prizine gidecek Gong Töreni’nin ardından Yıldız Pazar’da SNICA kodu ile işlem yapmaya başlayacak. Sanica Isı’nın halka kütlesi oranı yüzde 29,63, halka arz büyüklüğü ise 801,2 milyon TL oldu.

‘HEDEFİMİZE ULAŞACAĞIZ’

Sanica Isı Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, halka arza olan yüksek yatırımcı ilgisinden memnuniyet duyduklarını belirterek, “Gelen yüksek talep görüşlerinin Sanica Isı’nın performansına dair güveni gösteriyor. Şirketimize ilgi gösteren, talepte bulunan tüm yatırımcılarımıza teşekkür ederim. Bizim için yüksek talebin alınması bizim için gurur verici oldu. Bu ilgi ile korumamız bir kat daha arttı. Yaklaşık 167 bine yakın yeni ortasından destekle; Organik, inorganik büyüme fırsatlarını etkin değerlendirerek, küresel marka olma hedefimize daha emin adımlarla ulaşacağız” dedi.

YURTDIŞINDA ALIMLARLA GÜÇLENECEK

Fatinoğlu, Sanica Isı’nın panel radyatörü, kombi ve boru, bağlantı parçaları olmak üzere üç ana gruptan oluşan üretimle Türkiye’nin önde gelen sanayi bölümlerinden biri gövdesini çizdi. Fatinoğlu, “Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde yer alan üretim tesislerimizde tamamen yerli ve milli üretim anlayışıyla ürettiğimiz panel görevlileri, kombi ve boru, bağlantı birliği dünyanın dört bir yanına, 54 ülkeye ihraç ediyoruz. Gelecek dönem öncelikle yurtdışı yatırımlarımızı gerçekleştirerek, bugüne kadar sürdürdüğümüz başarılı performansımızı daha da güçlendirerek, karlı ve güçlü büyüme sağlayarak yeni ortaklarımızın yatırımlarının elde edebileceği en iyi şekilde alabilmeleri için daha fazlasını barındırdığını” diye konuştu.

BAŞARILI ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİ

Sanica Isı halka arzına liderlik eden Gedik Yatırım Genel Müdürü Ersan Akpınar ise, “Sanica Isı halka arzını, müşteriden arz boyutunun 10.9 katı taleple tamamladık. Yüksek taleple şirket halka arzını başarılı bir şekilde gerçekleştirmenin gururunu bulma. Tüm yatırımcılarımıza gösterdikleri ilgi için çok teşekkür ederiz. Sanica Isı, halka arzla elde ettiği destekle dünya ve Türkiye’de sektöründeki üretimi daha da güçlendirecek ve hedeflediği kitlelere ulaşacağına” dedi.

SANİCA SERMAYE PİYASALARINA KAZANDIRILDI

Sanica Isı halka arzına eş lider olan İntegral Yatırım Genel Müdür Yardımcısı O. İlker Savuran da sektöründe Türkiye ve dünyanın bilinen markalarından biri olan Sanica Isı’yı Türkiye sermaye piyasalarına yönelik yöneticilerinden mutlu olduğunu söyledi. Savuran, “Elazığ, Manisa Akhisar ve İstanbul Beylikdüzü’nde panel radyatör, kombi ve boru, bağlantı parçaları üretimiyle Türkiye’nin önde gelen sanayi koleksiyonlarından bir olan Sanica Isı’yı çıkışlarından gelen yüksek taleple halka arz mutluluğunu elde etme. Tüm yatırımcılarımıza çok teşekkür ederiz” diye konuştu.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *