‘San Sebastian cheesecake, Türkiye’de sosyal fenomenler geldi’

San Sebastian cheesecake’in, İstanbul’da pek çok kafenin mağazanın mağazalarının radarına girdi. önde gelen gazetelerinden El País, “Bask cheesecake’i Türkiye’yi kasıp kavuruyor” işyeri haberinde gündemine aldı.

Haberde, tatlının aynı zamanda Donostia cheesecake olarak bilindiği de yazıldı. Donostia, tatlının ortaya çıktığı Bask Bölgesi’ndeki San Sebastian kentinin Baskça adı.

“BİR DİLİM KEK İÇİN KUYRUK OLUŞUYOR”

Bağımsız Türkçe’de yer alan habere göre; İstanbul’da bir kek için bazı bölgelerdeki trafik kazalarından ve tatlının üzerinden sıkıldığına dikkat çekildi.

“İstanbul’un en işlek ve en popüler turistik sokakları” diye nitelenen Galata Kulesinin çevresinin, kekin reklamını yapanlarla dolu olduğu belirtildi.

Ancak haberde çizilen bu kafelerin makarnanın kökeninin zor olması pekâlâ ve San Sebastián haritada buluntaabileceğin altıildi:

“Peynir çılgınlığının ne zaman ve nasıl tarif edileceğinin nasıl olduğu ya da İspanya’dan gelen bir tarif tarifinin kopyası olmayanlar.”

İstanbul’daki makarna şefleri, cheesecake’in ani popülaritesinin sosyal medya fenomenlerinin paylaşımlarından kaynaklandığını düşünüyorlar. El País, kentte San Sebastian’ın bulunduğu yerde yenileceğine süt içeren listeler hazırlandığını da vurguladı.

KEK TARİFİ LA VİÑA’YA AİT

San Sebastian cheesecake, aynı ada sahip kentteki La Viña restoranından çıktı. Tarifin yaratıcısı olan Santiago Rivera’nın hazır restoranlarını ve yakınlarını hazırlayan, 1959’da hizmete girdi.

Şef Rivera, tatlı tarifini 1987’de denemeye düşündürdüğünü ve üç yıl sonra menüye eklediğini belirtti. 62 şefte, “Müşterilerimiz kalıcı tatlıyı ünlüdür” dedi.

Rivera’nın geldiğine dair habere ulaştığını açıklamıyor:

“Makarnanın desteklemediği için hiçbir şey yapmadık. Kendi kendine ünlü oldu. Çünkü insanları onu sevdi.”

Sosyal medyanın yanı sıra ABD’nin ünlü gazetelerinden New York Times’ın 2021’de tatlıya gördüğün Rivera, üniversitede gördüğün Rivera “La Viña’nın cheesecake’i yeni bir tarz yaratmış. diye konuştu.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *