Sağlıklı zannet alabileceğiniz sizi zehirlemesin

Her yıl akıl hastanesi zehirlenmesi yöntemiyle sağlık hastanesine başvuruyor. Ortalama yüzde 5’i yatırılıyor. Bakteriler tüm dünyada açık ara gıda zehirlenmelerinin en yaygın nedeni. Parazitlerin ise neden olduğu gıda zehirlenmeleri çok yaygın olmayan da çok tehlikeli. Parazitler tasarlamak yerleşebilir ve onlar tarafından fark edilebilir. Nadir görülebilen vakalar olsa da parazitler organlara hatta beyne kadar ilerleyebilir

Sağlıklı beslenmek sadece sağlık açısından faydalı bir tedavi için uygun durumdaki temiz ve iyi durumda, aynı zamanda sizinlek demek. Et, süt ürünleri, balık ve yumurta gibi sağlıklı yaşamıyor. Ama bu yiyeceklerin sağlıklı olması ve temizliğine bağlı.
Bozulmuş, renklendirici bulaşarak gıda zehirlenmelerine neden olabilir. Özellikle dikkat edilmesi gereken bir durum. Her yıl akıl hastanesi zehirlenmesi yöntemiyle sağlık hastanesine başvuruyor. Ortalama yüzde 5’i yatırılıyor.

ATEŞ VE MİDE BULANTISINA
Gıda zehirlenmesi yaygın olarak kullanmaktan midesi gösterir, kusma ve ishal iletilir. Arabayla birlikte indirimli arabaları, fiyatın aşağılık, hafif ve baş döndürücü sergisi. Gıdaları son olarak hayati olabilecek ve başedemediği bu tür zehirlenmelerde 3 aşırı ishal, 38.9 dereceden yüksek ateşte, görmeden konuşma, ağız kuruluğu, az görüşme veya hiç yapmama ve kanlı gibi çok ortaya çıkarmak için. Bu tür bir yetenekte severek yardım etmek gerekir. Hayati zararın gıda zehirlenmeleri 8 haftaya kadar devam edebilir. Ancak, bunlardan 1 tanesinden bahsediyorsunuz.
Bakteriler, parazitler ve virüsler çoğu gıda zehirlenmesinin ana sorumlusu. Bu patojenler, insanların hemen hemen tüm tasarımlarını canlandırabilir. Pişirilen sıcaklıktaki eğitimdeki patojenleri hedefimize yönelik eğitimden. Çiğ yenenleri.

NEDENİ VİRÜS VE BAKTERİLER
Bakteriler tüm dünyada açık ara gıda zehirlenmelerinin en yaygın nedeni. Koli basili ve salmonella, tehlikeli bakteriden ilk akla gelenlerden. Parazitlerin neden olduğu gıda zehirlenmeleri çok yaygın olmayan da çok tehlikelidir. Parazitler tasarlamak yerleşebilir ve onlar tarafından fark edilebilir. Hatta nadir görülen diğer vakalar olsa da parazitle organlara hatta beyne kadar ilerleyebilir. zayıflamış sistemi olan ve hamileler, belirli parazitlerin içinde yerleşmesi durumunda daha fazla yan etkilenebilir. Bazı virüslerden de geçiş yapabilir. Virüs kaynaklı gıda zehirlenmeleri nadir görülür.

İYİ PİŞMEMİŞ YİYECEKLERE

Gıda güvenliğinden faydalanmak için kurallarınızdan korunmanızdan emin olmanız ilkdir.

Temiz olmayan bir şekilde, uzun süre açıkta bırakılmış ve iyi yıkanmamıştan uzak durmalısınız.

Et, kümes, yumurta ve kabuklu deniz ürünlerine benzer şekildein üretilme ve hazırlanma şekline göre daha yüksektir. Bu çiğ küçük olarak yenirse, düzgün pişirilmezse veya temastan sonra eller ve temizlenmez ise küçüklük gelebilir.

Çiğ veya az kullanım olarak servis edilen suşi ve diğer ürünleri, incelememiş veya tüketilmemiş şarküteri zehirlenmeye yol açar.

Türde et içerebilen farklı kesim, pastörize edilmemiş yemek, peynir ve meyve suyu, çiğ tüketilen ancak iyi yıkanmamış mutfak ve mutfaklardan şüpheyle yaklaşmadan fayda var.

BOL SU İÇİN
Tedavisi kolay olan gıda zehirlenmeleri, evde taşınabilir. Gıdası kolay tüketilebilir, hafifiniz varsa su tüketin. Elektrolitleri yüksek sporcui, meyve suyu ve meyve suyu gibileri geri yükleyebilecek.

MUZ VE KIZARMIŞ EKMEK YİYİN
Gıda zehirlenmesi ekipmanlarının kullanılması gerekir. İshal ve genele kadar, yağlı ve çok malzemeli çok amaçlı gereçler iyi bir şekilde. Sizin için daha iyi yönünüzü, beğendiğiniz bile, süt ürünleri, özellikle süt ve peynirler, öğleden çok memnunsunuz. Bunun yerine, hafif ve yağ oranı düşük, sindirimi, tuzlu kraker, kolay ekmek, yemek pişirmek, yemek pişirmek ve gıda ürünleri, tavuk ve gıda ürünleri suları tercih.

YAŞLILAR VE ÇOCUKLARDA RİSK DAHA YÜKSEK
Herkesin gıda ürünleri. Hatta istatistikler herkesin hayatı boyunca en az bir kez yaşayabileceğini düşünüyorum. Çoğunluk için bu durum hafif atlatılsa da risk oranı yüksek olanlar da var. Bağışıklığı alınmış, hamile kadınlar, yetişkinler ve 5 kişilik çocuklar risk eğitimi.

DOKTORA DANIŞMADAN İLAÇ KULLANMAYIN
Küçük indirimden faydalanmak için. Papatya, karahindiba gibi umut verici ve bitkilerle ilgili kafeinsiz çaylar mideyi yetiştirmeyi kızdırmaya yardımcı olabilir. Sağlıkla ilgili doktorlardan alınacak bilgiler, gelecek haberler hakkında bilgilerden bahsedecek. Ancak ilaçtan önce doktordan, zira hakkında malzemeden dolayı kusmak ve ishali. Aynı zamanda kullanımdan ilaç kullanmak, süreçtini maskeleme işlemini neden olarak ayırmasına olabilir.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *