Saadettin Tantan ‘büyük oyun sektörüne uğrayacak’ dedi İstiklal taarruzunun liderliğini açıkladı

BEYOĞLU İstiklal Caddesi’ndeki 6 sivilin ölümü terör saldırısıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eski cihazlar Bakan Sadettin Tantan, Türkiye’nin “Esad’la anlaşabiliriz” açıklamalarıyla paniğe kapılan çevrelere dikkat çekti, “Türkiye Esad’la anlaştıysa hem Suriye’nin, hem Lübnan’ ın, hem de Irak’ın parçalanmasını engelleyecek ve böylece büyük oyun kesimine uğrayacak” dedi.

abone ol

Eski İçişleri Bakanı Sadettin Tantan, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı terör saldırısıyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü yazarı Ruhat Mengi’nin sorularını yanıtlayan Tantan, İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bombacı tüketimi İdlib üzerinden geldiği, o bölgede Türkiye’nin güvenliğinin en yoğun olduğu bölge, zaman zaman bu ihtiyaç gerek Rusya, bizden Amerika belli yerleri bombalıyor, Amerika ve Rusya buralarda hiç dokunmuyorlar. DAEŞ, El Nusra, El Kaide, bunların hepsi tamamen yabancı servislerin kullanımında olan örgütler. Oraya dünyanın her tarafından savaşmaya gelen açıklamaya, binlerce militan güç “Türkiye’nin Esad’la anlaşalım” açıklamalarıyla paniğe kapıldılar ve “Biz ne gideceğiz, nereye gideceğiz” korkusuna düştüler. Türkiye’nin Esad’la anlaşmasını istemeyenler belli, Türkiye Esad’la anlaşırsa hem Suriye’nin, hem Lübnan’ın, hem de Irak’ın parçalanmasını engelleyecek ve böylece büyük oyun sektörüne ulaşacak. Türkiye, bütün bu gidiştan kendi isteğiyle; Lübnan’la, Suriye ve Irak’la bir araya gelip birlikte hareket ederek bu bölgenin kalkınması ve güvenliğine kadar her sorunu halledebilir. Bu durumdaki yabancı güçlerin kullandığı yapılar burada kalamazlar. Bu nedenle, saydığım terör örgütlerinin ve benzerlerinin hedefinde Türkiye var.”

“Mal konfigürasyona el konursa terör örgütlerini kımıldayamaz”

Türkiye, Palermo’da imzaya açılan ‘Sınır aşan Örgütlü Suçlarla Mücadele Sözleşmesi’ni 2000 yılında imzalamıştır, bu sözleşme “çıkar amaçlı suçlarla mücadeleyi” içerir, Türkiye elindeki yetkiyi kullanarak bu sözleşmeye taraf olan bütün kapsamlı bu örgütlere destek vermeyini engelleyebilir, hiç kimse bir şey diyemez. PKK’nın ve Türkiye’deki diğer terör örgütlerinin bu bölgeleri tarafından korumalarını, misafirlerini engelleyebilir, konutları mal mahkemesine el koyulmasını sağlayabilir, elindeki yetkiyi kullanmaya hükümetler itiraz edemez. Kötü kullanıma el konması terör örgütlerini sekteye uğratır, Türkiye elindeki bu silahı neden kullanmıyor? İktidar, taraf olduğu ve resmi gazetede yayımlanan bu sözleşmeyi neden ortadan kaldırdı? Türkiye istese taraf olan bütün ülkeler; İngiltere, İspanya, İtalya, Yunanistan ve diğer uluslararası sözleşmelerin yetkileriyle Türkiye’ye yönelik tehdit oluşturan bütün örgütlere yardımın kaldırılmasını sağlar, terör örgütlerinin ofisleri kapatılır, paralarına el konur ve örgütler kımıldayamaz.”

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *