“Rus petrolüne tavan fiyat uygularsa üretime geçiririz”

“Rus petrolüne tavan fiyat uygularsa üretime geçiririz”

Novak, başkent Moskova’da gazetecilere gideceği, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) Rus petrolüne yönelik olası tavan fiyatını değerlendirdi.

AA’nın haberine göre, enerji devletinin siyaset için kullanılması gerektiğini vurgulayan Novak, “Enerji sektörü siyasete alet edilmesinin yalnızca kaynak açığına ve enerji tedarikinde insanlara yol açacağına inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Petrolde tavan fiyat oluşturma, petrol tüketiminin geçerliliğine “eşi benzeri görülmemiş” bir müdahale olduğunu söyleyen Novak, “Bu tüketici olarak enerji endüstrisindeki yatırımları azaltacak ve petrolün yanı sıra tavan fiyat hızının genişliği uygulanabileceği diğer emtia arzlarında da açık yaratacaktır.” dedi.

Novak, Rusya’nın dünya çapındaki güvenilir bir enerji gruplarını yücelterek işaretleyerek, “Tavan fiyat uygulayacak petrol ve ürünleri tüketimini planlamıyoruz. Petrolümüzü pazara odaklarımıza yönlendireceğiz veya üretimini azaltacağız.” diye konuştu.

Avrupa Birliği, temmuzda onaylanan 6’ncı yaptırım paketi kapsamında, Rusya’dan yoluyla ham petrol tedarikinin 5 Aralık, rafine ürün tedarikinin de 5 Şubat’ta denizden tamamen çıkarılmasına karar verildi.

Geçen ay kabul edilen ve Rusya’nın petrol satışına tavan fiyat getirmeni içeren 8’inci ceza paketi kapsamında ise Rusya’dan ham petrol ve nakliye yoluyla üçüncü nakliye sevkiyatına ilave ücretler getirilditi.

Fotoğraf, AA tarafından servis edilmiştir.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *