Rus askerlerin İHA’lara teslim ürettikleri görüntüler ortaya çıktı

Kuruluş Tarihi: 21 Kasım 2022 14:59

Ukrayna Savunma Bakanlığı gördüklerinde bir Rus askerinin Ukrayna uçuş hava aracına (İHA) teslim olma anları görüntülendi.

Havadan ekranlarında görüntülerde, Rus askerinin ellerini havalandırma hücrelerinde yürüdüğü görüldü. Twitter’da yayınlanan görüntülerde Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna İHA’larının “teslim sonuçları hayatta kalma şansı olduğunu anlayan bir işgalciyi nasıl muhafaza edildiğini” gösteren paylaşımda bulunuldu.

Gerçekleşen birliklerin kesin koşulları belirsiz, ancak bir askerin kendini havalandırma aracına teslim edilmesi ilk kez olmuyor.

Rus askerlerin İHAlara teslim sonuçlarını görüntüler ortaya çıktı

İHA’LAR İLE TESLİM OLMA DÖNEMİ

İnsansız hava araçları uzmanı Dr. James Rogers, Insider’a verdiği demeçte, iHA’ların savaş alanındaki ki öneminin Körfez savaşında bir füze saldırısını diye haber verdiği zaman gördüğünü söyledi. Rogers, “Böylece Saddam’ın askerlerinin insansız hava araçlarını gökyüzünde görmede, kesin bir bombardımanın gelmekte olduğunu anladılar. ifadelerine yer verdi.

Rus askerlerin İHAlara teslim sonuçlarını görüntüler ortaya çıktı

Cenevre Sözleşmesi, orduların teslim olmak için işaretleyen korumaları koruma şartını yerine getiriyor. Rogers’ın teslim yetkisi İHA tarafından aracılık edildiğine dair artan sayıda örnek, özellikle doğrudan insan kontrolü olmadan çalıştırılan otonom hava hava araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte olası yeni olası sonuçların ortaya çıkacağını söyledi.

Rus askerlerin İHAlara teslim sonuçlarını görüntüler ortaya çıktı

YAŞAMAK İSTİYORUM HATTI!

Ukrayna, Rus askerlerini teslim olmaya ikna etmede büyük başarı elde etti. En önemlisi “Yaşamak İstiyorum” yardım hattına 3 bin 500’den fazla çağrı gelmesiyle çok sayıda Rus askerinin teslim edildiği biliniyor.

Rus haber ajansı TASS’ın kasım ayı başında, Rusya Savunma Bakanlığı’nın da Ukraynalılardan teslim olmalarını istemek için hava araçlarını kullandığını söyledi. “İHA operatörleri, cihazların türüne bağlı olarak, radyo santralleri yapıyor, düşman iletişim hatlarını dinliyor. Ukraynalı militanların konuştuğu alanlar kameraya yer alıyor ve cep telefonu operatörlerinin abonelerine silah bırakma çağrıları içeren SMS mesajları gönderiyor.” ifadelerine yer verildi.

Insider’dan Michael Peck’in bildirdiği gibi, Rusya’nın sonbaharda uçuş hava araçlarını birincil kullanım Ukrayna kuvvetlerinin de önlem almasına neden oldu. Drone’u kumanda eden Ukraynalı birlikler elektronik harp ile Rusların sinyal saldırılarını çok kolay engellediklerini söylüyor.

ELEKTRONİK ARP SAHADA ÜSTÜNLÜĞÜ DEĞİŞTİREBİLİYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sadece silah ve asker üstünlüğü yok. Elektronik savaşta büyük deneyim var. Rusya, Ukrayna’nın askeri iletişim sistemlerini bozabiliyor. Ukrayna güçleri bu sorunu aşmaya çalışıyor. Elon Musk’ın Ukrayna uçak gemisine yaptığı binlerce uydu iletişim hizmetlerinden çok yararlandıklarını söylüyorlar. Bu sistemler, kumanda merkezlerine güvenli internet bağlantısı sağlıyor. Bu sayede insansız hava araçları etkin bir şekilde hedef bilgileri gönderilebiliyor.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *