RTÜK üyesi Taşçı’dan Kütahyalı’ya dava: Kazanırsa ÇYDD’ye bağışlayacak

DUVAR – Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP kontenjanından üyesi olan İlhan Taşçı, Beyaz TV’de futbol yorumculuğunu yapan Rasim Ozan Kütahyalı’ya dava açtığını duyurdu.

Taşçı, sosyal medya hesabından paylaşımda, “Rasim Ozan Kütahyalı’nın şahsıma yönelik olarak kullandığı kirli ve tehditkar dil nedeniyle Ankara 43. Asliye Hukuk Mahkemesinde 20 bin liralık tazminat davası uygulanır. kullanım kullandı.

Taşcı, kazanma halinde Kütahyalı’dan alacağı tazminatı Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne (ÇYDD) bağışlayacağını belirtti ve şöyle konuştu:

“Kişisel bir mesele olamaz, olması da düşünülemez. Anayasal bir üst kurul olan RTÜK’te üye olarak görev yapıyorum. Onun kullandığı dil, toplumun tamamını ilgilendirir. Biz, 84 milyon yurttaşın ekranlarda ve internet ortamında temiz bir dil ve doğru Türkçe kullanımı için mücadele veriyoruz.

Benim dilekçem üzerine Kütahyalı’ya kullanılan kirli dil nedeniyle RTÜK’ün oybirliğiyle cezalandırılmasına neden olan de meselenin kişisel olmayıp ilkesisel olduğunu ortaya koyuyor. Buna rağmen şahsıma yönelik kirli iftira ve tehdit içeren sözlerinin bedelini yargı önünde ödemelidir. Önüne gelene saygısız ve düzeyiz bir dil kullanma ona yakışabilir ama ben onun Oteli inmem, ancak ona da pabuç bırakmam. Hukuk önünde mücadelemi verir, yargının hesabını sormasını beklerim.

Daha önce Boşnak yurttaşlarımıza yönelik hakaretlere ilişkin hükümlere ilişkin yaptırımla karşı karşıya kalan bu zatın bana yönelik kirli sözlerinin hesabını yargı önüne koyması, temiz bir toplum ve ekran hedefine yönelik ilk adım olacaktır.”

Ne oldu?

RTÜK Üyesi Taşcı, Kütahyalı’nın Beyaz TV’de yayınlanan ‘Derin Futbol’ hakaretlerine maruz kaldığını belirterek RTÜK Başkanlığı’na başvurmuştu. Taşcı, RTÜK Başkanlığı’ndan, yayınla ilgili hazırlanacak değerlendirme raporunun Üst Kurul toplantısının izlenmeye alınmasını talep etmişti.

Ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “Beyaz TV’de yayınlanan Derin Futbol antrenmanı sarf edilen küfürlü sözler üzerine, ilgili yayın hakkında inceleme başlatılmıştır” demişti. Taşcı’nın onayı üzerine Üst Kurul, Beyaz TV’ye oybirliğiyle yüzde 3 oranında para cezası cezası. (HABER MERKEZİ)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *