Resmi ziyarette ellerini cebine sokan Japonya Başbakan Yardımcısı, annesinden fırça yedi

ABD’deki resmi ziyaretinde Japonya Başbakanı Fumio Kişida’ya yuva yapan Başbakan Yardımcısı Seiji Kihara’nın ellerini ceplerine sokması, saygı kurallarına çok dikkat eden ülkede tartışmaya yol açtı. Asılı bomba ise Kihara’nın “Senden utanıyorum” diyen annesinden azar yemesi oldu.

Resmi ziyarette ellerini cebine sokan Japonya Başbakan Yardımcısı, annesinden fırça yedi

Japonya Başbakanı Fumio Kişida’ya ABD ziyaretinde evlerde yapan yardımcısı Seiji Kihara’nın ellerini ceplerine sokarak kameraların görüntülerini seyreden ülkede büyük tartışma yarattı.

Kişida’nın bu ay başında ABD Başkanı Joe Biden’la yaptığı görüşmede, üst düzey yardımcılarından Seiji Kihara’nın elleri cebindeki videosu, Japonya’daki birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından “saygısızlık” olarak nitelendi. Pek çok kişi, Kihara’nın başbakanından bile daha rahat davranarak “görgü ve diplomasi görünce çiğnediği” yorumunu yaptı.

Ancak asıl bomba, Kihara’nın annesinin oğlunu fırçalaması oldu. Annesinin de kendisinden utandığını söyleyen Japon yetkili, tepkiler üzerine özür diledi. YouTube’da olduğu gibi, “başbakan yardımcısı ailesini utandırdı” mesajını gören anneyi çok üzüldüğünü ve öfkeyle kendisini aradığını anlatan Kihara, anne “Senden utanıyorum. O cepleri dikeceğim” dediğini aktardı. Japon yetkili, kollarını sık sık ceplerine sokma alışkanlığı olduğunu ifade ederek “O ve sadece gideceğimiz yere odaklanmıştım” dedi.

Kihara, Washington’daki temaslar sırasında Başbakan Kişida’nın konuşması sırasında ellerini cebine sokarak havaya bakarken görüntülenmiş, kameraları fark yaratacak sonra elini cebinden çıkarmıştı.

Japonya, saygı kuralları en dikkat eden ülkeler arasında yer almaktadır. Resmi makamlar de sık sık topluluğa eğilerek selamlıyor.

Çin, ABD ve Japonya'nın "nükleer silahlanma" Anlatıma tepki gösterildiİlginizi ÇekebilirÇin, ABD ve Japonya’nın “nükleer silahlanma” yorumuna tepki gösterildiEski Rus liderinden zehir zemberek çıkış: Japonya Başbakanı harakiri yapsınİlginizi ÇekebilirEski Rus liderinden zehir zemberek çıkış: Japonya Başbakanı harakiri yapsın

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *