Resmen açıkladı. Ödemeler yarın hesaplara yatıyor

Marmarabirlik’ten ortaklarına önemli bir duyuru geldi. Birlikten yapılanma göre, 2022-2023 ürün alım kampanyasına 21 Ekim’de başlayan Marmarabirlik, bugüne kadar yağlık dahil 40 bin 232 ton ve 1 milyar 24 milyon lira ürün alımı gerçekleştirdi.

Ortaklara 19 Kasım-2 Aralık tarihlerinde teslim ettikleri ürün bedellerinin yüzde 50’sinin karşılığı olarak yarın 162 milyon lira ödeme yapılacak. Ortaklar saat 00.00’dan itibaren 3’üncü dilim ödemelerini Ziraat Bankası ATM’lerinden alabilecekler. Bu ödeme ile ortaklara götüren miktar 412 milyon liraya ulaşacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2022-2023 döneminin, tahmini rekolte, alınacak ürün miktarı ve en önemli ürün alım fiyatlarında Marmarabirlik’in sona ereceğini bir kampanya olduğunu belirtti.

AÇIKLAMA BAŞKANDAN GELDİ

Zeytin eşlerinin alın terinden daha değerli emeğin olmadığını vurgulayan Asa, giderken kaydetti:

“Kota uygulamasının gerçekleşmiş olması serbest ürün daha ucuza alınmak istenecekti. Bu kampanya döneminde üreticimiz için bütün riskleri alan Marmarabirlik Yönetim Kurulumuz olası yaşanacak mağduriyetleri önlemek için kota uygulamasını yapmamıştır. Zeytin ürün alım fiyatlarında çok büyük olaylar yaşandı. Geçen yıl tavan fiyat 20 liraydı, bu yıl 54 lira Üretim maliyetine maliyeti 1 kilogram zeytinin üretim maliyeti 11 lira olmasına rağmen Marmarabirlik ortalama alım fiyatımız 30 liraya yakındır. ilk Marmarabirlik’te değişimle başlayan süreç, gelişim ve büyüme ile devam etmektedir.”(AA)


.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *