Putin ters köşe mi yapacak? Gözü Lviv’de

Ukrayna’nın rakiplerinin Almanya’daki Ramstein hava taşımacılığında Ukrayna’ya yapılacak yeni silah yardımını beklemeden sonra Rusya’nın savaşının bitişi 24 Şubat beklemeden önümüzdeki dönemde Ukrayna’ya yönelik “Büyük Stalingrad Harekâtı”nı başlatacağı bir yere götürüldü. Rusya lideri Vladimir Putin’in hedefinde, Ukrayna’ya Batı’dan yapılan silah yardım nakliyesi tamamen keserek Kiev yönetimini içten boğmak olarak gösteriliyor.

BATI’NİN DESTEK HATLARINI KEŞECEK

Rusya’nın Ukrayna üzerine yeniden tam güç saldırmaya hazırlandığını Putin’in eski danışmanlarından Andrey İlarionov dile getirdi. Gelecek günlerde Ukrayna’daki savaşı çok daha ciddi bir boyut kazanacağını iddia eden İlarionov, “Birinci yılını yerleştirmekte olan Ukrayna savaşına binlerce can taşımayı dağıtmak kadar bölgesel ihtilaf özelliği taşıyordu. Çok yakında bu durum işletim ve Putin Ukrayna’ya karşı yeniden topyekûn savaşla yürüyecek. Rusya ekonomisinin engellemesi için uzun nefesli savaşa dayanamayacağının mülkiyeti olan Putin, Donbas ile sınırlandırarak Ukrayna’yı doğrudan Batı sınırlarından vurarak ABD ve diğer Batılı sınırların yapılan askeri sevkıyatı kesmeye yönelecek” dedi.

PLANI BİZZAT PUTİN HAZIRLIYOR

Putin’in büyük savaş planı üzerinde Eylül ayındaki bu yanan gözleme çalışmasını gözleme da söyleyen İlarionov, “Putin, Eylül ayından beri Ukrayna’nın tamamını nasıl kontrol altına yerleştiriyorum tesisi yapıyor. 2021’de Rusya onu bir Ukrayna’ya saldırabilir diyen Amerikan istihbaratı ise şimdi susmayı tercih ediyor. Putin’in büyük bir savaş planladığını görmeme hakları. Geriye tek şık kalıyor. Batı, Rusya’nın saldırmasını ve ikinci yıkıcıya karşı darbenin vurulmasını planlıyor olabilir” yorumunu yaptı.

Putin ters köşe mi yapacak Gözü Lviv'de

YENİ HAREKÂTIN DETAYLARI NELER

Putin’in eski açıklamaları, “Putin’in hedefi Kiev, Donbas, Harkiv veya Zaporojye bölgeleri değil. Onun asıl hedefi Ukrayna’ya dıştan yapılan silah sevkiyatı boyunca keserek ülkeyi tamamen Batı’dan koparmak. Bunun için büyük harekâtın başına geçen yılın Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’u seslendirdi. Stalingrad Harekatı üç cepheye ayrıldı. İlk batı cephesi komutanlığına General Oleg Sulyukov getirildi. Belarus üzerinden Ukrayna’ya girecek Sulyukov birliklerindeki Rus birlikleri Lviv’e gidecek. Bu bölge dıştan silah sevkıyatının ana güzergâhı. İkinci cephe Karadeniz bölgesiyle Kırım’dan açılıyor. Bu ikinci cephenin komutanlığı General Aleskey Kim’e verildi.”

Putin ters köşe mi yapacak Gözü Lviv'de

SAVAŞ GEMİLERİ KARADENİZ’E AÇILDI

“Yeni kitap hemen sonra Rusya’nın Novorosiysk limanlarından onlarca çıkarma gemisi ayrılarak açık denizde bekleyişe geçti. Burada hedef Romanya, Moldova, Ukrayna üçgenini çökertmek. Hatta Moldova’yı da işgal ederek batı istikametinde eski Sovyet sınırlarına dayanmak olacak. Üçüncü Donbas cephesi (Halep kasabı lakabıyla bilinen) General Sergey Surovikin’e verildi. Ona verilen görev Donbas savunmasını tamamen kırarak Zaporojye ve Harkiv istikametinde ilerlemek. Putin’in büyük savaşı başlatmak için 2022 yılında biriktirdiği 200 bin asker yerine şimdi elinde 600-700 bin askerlik kuvvet var. Bu güçlerin Gerasimov koordinasyonunda yürümesi halinde Vladimir Putin, kısa sürede merkez Kiev’in dış dünya ile yükünü kesme planlarına ulaşabilir” diye konuştu.

BİLGİ NOTU:

– 24 Şubat 2022’de Rusya hem Donbas bölgesi hem de güneyde saldırı başlatmış, hem de kuzeyde Belarus üzerinden Kiev’e yaklaşmaya çalışmıştı. Ancak tankların balçığa gömülmesi ve lojistik sorumluları nedeniyle kuzeyden geri çekilmek zorundadır.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *